Skandál v USA: Volby nemanipulovalo Rusko, ale Obama, zjistili novináři

Za manipulací při amerických prezidentských volbách nestálo Rusko, jak se dodnes tvrdilo, ale administrativa exprezidenta Spojených států Baracka Obamy. Tvrdí to investigativní oddělení serveru Daily Caller.

Server uvádí, že americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve 14 tisících případech nabouralo státní volební systém ve státě Indiana v období od 1. listopadu do 16. prosince. Útoky se odehrály v době, kdy byl guvernérem státu Mike Pence, nynější viceprezident.

Podle serveru jde o druhý útok úředníků ministerstva proti jednomu z amerických států, který měl za cíl chránit úřad prezidenta Baracka Obamy a zvýšit národní bezpečnost. Stejný tým počítačových odborníků se totiž pokoušel v roce 2016 desetkrát proniknout do volebního systému ve státu Georgie.

Senátorka za stát Indiana Connie Lawsononová serveru potvrdila, že k útokům skutečně došlo. „Víme, že v období od 1. listopadu do 16. prosince došlo k asi 15 tisícům skenů v různých časech,“ uvedla.

Federální úředníci přitom podle pravidel ministerstva nemohou pronikat do státních systémů bez výslovného souhlasu státu. Georgie ani Indiana ale takový souhlas neudělily, byť nabídku obdržely.

„Odmítli jsme pomoc ministerstva, protože sledování našeho volebního systému jsme zvládali velmi dobře,“ uvedl pro server indianský státní tajemník Thomas Vessely.

„Předpokládám, že se to stalo proto, že jsem nastupující prezidentkou Národní asociace státních tajemníků a proto, že jsme odmítli pomoc ministerstva,“ doplnila Lawsonová. Inspekce ministerstva nyní zahájila rozsáhlé vyšetřování celé kauzy.

Podle Lawsonové byl ale pokus americké vlády neúspěšný. Navzdory velkému rozsahu těchto skenů se nepovedlo proniknout do systému registrace voličů. „Jeden průnik na volební webové stránky se povedl, byly ale zastaralé, takže to k ničemu nebylo,“ podotkla.

Vládní nasazení odborníků na počítačové technologie a systémy by by podle odborníků mohlo poukazovat na vyvíjející se nový nástroj proti politickým protivníkům. Vědecký pracovník James Scott, z Ústavu pro kritické technologické infrastruktury a člen think tanku Cybersecurity se obává, že by vláda tímto systémem mohla také zavádět cenzuru.

„Cenzura byla vždy základním stavebním kamenem světa. Takže cenzura v digitální době je prostě jen přenesená metoda,“ upozornil a dodal: „Dokážu si představit, že se ve federálních agenturách objevují agresivní manažeři.“

Ministerstvo se ale brání a tvrdí, že z jejich strany k žádným útokům nedošlo. „Otázku důvěry našich partnerů ve veřejném a soukromém sektoru bereme vážně a budeme s nimi spolupracovat, aby se odstranily obavy. Ministerstvo neprovádí prohledávání sítí nebo systémů bez spolupráce a souhlasu vlastníka systému,“ uvedl pro Daily Caller mluvčí resortu.

Viceprezident Mike Pence se k celé věci vyjádřil jen zdrženlivě. Skrze svého mluvčího Marca Lottera vzkázal, že Lawsonovou zná osobně a v případě Indiany a hackerských útoků v ní má naprostou důvěru. „Viceprezident má v indianské úřady naprostou důvěru,“ dodal Lotter.

Lawsonová je ale celou kauzou znepokojena a informovala o ní příslušné zastupitele státu. „Poslali jsme dopisy našim lidem v Kongresu a guvernérovi, aby věděli, co se zde odehrálo,“ dodala.

Zdroj 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8
Komentujte

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jirikHonzaVítek K.df Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Stropnický zveřejnil smlouvu s Bundeswehrem na důkaz toho, že česká brigáda nespadá pod německé velení, jenže celé je to jinak a ještě mnohem horší. Co jsme zjistili? http://aeronet.cz/news/stropnicky-zverejnil-smlouvu-s-bundeswehrem-na-dukaz-toho-ze-ceska-brigada-nespada-pod-nemecke-veleni-jenze-cele-je-to-jinak-a-jeste-mnohem-horsi-co-jsme-zjistili/ Žádná smlouva! Českým vojákům se bude velet na základě dopisu! Nicméně to nejzajímavější nás čeká, když se na tu smlouvu české armády s Bundeswehrem [3] podíváme. K velkému úžasu zjistíme, že nejde vůbec o smlouvu, ale o pouhý dopis o záměru, což je naprosto nevídaný skandál. To, co je v tomto dopise napsané, to pouze potvrzuje, že česká 4. Brigáda bude pod velením Bundeswehru, ovšem nikoliv na základě smlouvy, ale pouhého dopisu… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Ve strojírnách v Poličce vybuchla trhavina, několik zraněných
Ve strojírnách v Poličce na Svitavsku ve čtvrtek došlo k několika výbuchům zřejmě trhaviny. Hasiči likvidují požár. Podle prvních informací policie bylo zraněno devět lidí. Hasiči hovoří o sedmi zraněných, včetně tří jejich kolegů.
https://www.novinky.cz/diskuse?id=476358&articleId=/krimi/430226-ve-strojirnach-v-policce-vybuchla-trhavina-nekolik-zranenych.html&sectionId=3

KDO VÍ CO TAM BOUCHLO????!!!!!

df
Host
df

Zatím se toho moc neví. Volal sem příbuznému co tam bydlí a bouchá to tam ještě pořád. V Poličce zrušili nemocnici mudrlanti z vlády a tak zraněné vozí k nám. Houkají každou chvilu jak přivážejí zraněné.

Honza
Host
Honza

Aby bylo jasno. Četl jsem na Hovinkách, jak se lidi diví, že něco bouchlo ve „strojírnách“. Poličské strojírny koupila pražská společnost STV a do areálu strojíren přestěhovala veškerou svojí zbrojní výrobu. To co bouchlo, se tedy týká zbrojovky STV Group, která tam vyrábí, opravuje a likviduje munici atd. Poličské strojírny už vyrábějí jen strojírenské výrobky a za výbuch nemohou. STV přesunutím výroby zaměstnala velké množství lidí z poličského regionu, kteří si většinou platově polepšili. Je to smůla, ale ve zbrojovkách takové nebezpečí hrozí neustále. Vzhledem k tomu, že v tom místě byla za 1. republiky vybudována munička, jsou okolní budovy… Číst vice »

Honza
Host
Honza
jirik
Host
jirik

Výbuch v Poličských strojírnách způsobilo TNT
Výbuch v Poličské strojírně na Svitavsku způsobila trhavina tritol, která byla součástí munic, sdělil ve čtvrtek večer Bohuslav Machek, mluvčí Českého báňského úřadu. Silná trhavina se také nazývá trinitrotoluen nebo TNT. Exploze se přenesla na další uskladněný materiál, což způsobilo sérii výbuchů. Při explozích bylo zraněno 19 lidí, tři z nich bojují o život.
https://www.novinky.cz/domaci/430281-vybuch-v-policskych-strojirnach-zpusobilo-tnt.html

Vítek K.
Host
Vítek K.

Včera se Trumpovi smáli a dnes je Stockholm v plamenech
http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=180978

jirik
Host
jirik

Banka přeřadí Česko z vyspělých zemí do rozvojových. Neplníme příjem na hlavu
Americká investiční banka JPMorgan přeřadí Česko u indexu státních dluhopisů ze skupiny vyspělých zemí do skupiny rozvojových. Činí tak poté, co se příjem na hlavu v Česku poslední tři roky vytrvale pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Upozornil na to server Patria.cz.
https://www.novinky.cz/ekonomika/430220-banka-preradi-cesko-z-vyspelych-zemi-do-rozvojovych-neplnime-prijem-na-hlavu.html