Slováci jsou nejvíce proruští z celé V4, ukázal průzkum

Poslední průzkum organizace Globsec Trends 2018 ukázal, že navzdory napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem si oproti ostatním zemím Visegrádské čtyřky Slováci zachovávají stále pozitivní vztah k Rusku. Putin se ukázal být na Slovensku nejpopulárnějším světovým lídrem.

Průzkum financovala americká organizace National Endowment for Democracy, která své zdroje čerpá z amerického Kongresu, a měl mapovat veřejné mínění ve státech V4. Respondenti měli odpovídat na otázky ohledně geopolitické orientace země, důvěry světovým politikům a „konspiračních teorií“.Z průzkumu vyplynulo, že Slovácinejvíce souhlasí s politikou ruského prezidenta Vladimira Putina (41 %). Kromě ruské hlavy státu měli respondenti na výběr francouzského prezidentaEmmanuela Macrona, německou kancléřku Angelu Merkelovou a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ukázalo se, že Češi nejvíce souhlasí s Macronem (49 %), zatímco Merkelová zabodovala u Poláků (50 %). Naopak s politikou Merkelové nesouhlasí kolem 60 % Slováků a Čechů.

Trump má největší podporu u Poláků, zatímco 73 % Slováků s jeho politikou ostře nesouhlasí. Velké popularitě se netěší ani u Čechů (27 %).

Vztah ke světovým lídrům víceméně odráží i geopolitické preference občanů zkoumaných zemí. Pouze 21 % Slováků preferuje západní orientaci své země, zatímco 56 % se domnívá, že jejich místo je mezi Východem a Západem. Přitom roste počet těch, kdo se domnívá, že země patří na Východ (13 % oproti 9 % z loňského roku). Podobně i v Česku se 56 % domnívá, že místo jejich země je někde „mezi“, avšak oproti Slovákům prozápadní orientaci podporuje 38 % respondentů. Nejprozápadnějšími občany se ukázali být tradičně Poláci (42 %), ale i Maďaři (46 %).

Většina obyvatel zemí V4 kromě Polska odmítá tvrzení, že Ruskoovlivnilo americké volby nebo volby v jiných zemích. Ruský zásah do amerických voleb odmítá 45 % Slováků a 46 % Čechů. Naopak 42 % Poláků si myslí, že k němu skutečně došlo.

Slováci však patří mezi národy, jež nejvíce věří konspiračním teoriím. Z průzkumu vyplynulo, že až 52 % zastává názor, že „Židé mají příliš velkou moc a tajně kontrolují vlády a světové organizace“. Rovněž 41 % Slováků se domnívá, že za teroristickým útokem proti Světovému obchodnímu centru stojí americké tajné služby.

Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!