Slovensko zvažuje přijetí desítky syrských sirotků

Slovensko v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrace zvažuje přijetí desítky syrských sirotků. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK poskytl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel. Záměr kritizovala v reakci jedna z vládních stran. Podobnou iniciativu v Česku ohledně přijetí 50 syrských sirotků zahájila europoslankyně Michaela Šojdrová, premiér Andrej Babiš patří mezi odpůrce takového kroku a prosazuje pomoc dětem mimo Česko.

„Dobrovolným příspěvkem Slovenské republiky by bylo i přijetí deseti syrských sirotků. Je ovšem potřebné uvést, že v této věci teprve začínají konzultace a provádí se analýza situace, na jejichž základě vláda zaujme postoj,“ uvedl Gandel.

 

Plán kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran. Za nepochopitelný označila skutečnost, že ministerstvo zahraničí se místo informování o finančních příspěvcích Slovenska do mezinárodního systému humanitární a rozvojové pomoci zabývá „pochybnými, nesystémovými a nemístními úvahami o tom, kolik dětí by mohla Slovenská republika (pod záminkou humanitární pomoci) syrskému státu zcizit“. Dodala, že v této záležitosti je třeba odmítnou perfidní politickou hru části mimovládních organizací a medií, které podle SNS zneužívají smutné osudy syrských dětí a sirotků na přenesení silných emocí do slovenské společnosti.

Bratislava se během migrační krize stala jedním z největších kritiků unijních kvót na přerozdělování migrantů, kvůli kterým také podala žalobu k soudu EU. Svůj postoj ke kvótám slovenská vláda nezměnila ani poté, co unijní soud její žalobu v této záležitosti zamítl.

Slovensko dlouhodobě prosazuje názor, že každá země by měla sama rozhodovat o podobě svého příspěvku k řešení migrace. Po vypuknutí migrační krize v EU před třemi lety Slovensko na svém území například dočasně ubytovalo stovky migrantů, kteří žádali o azyl v sousedním Rakousku. Slovensko také poskytlo azyl 149 asyrským křesťanům z Iráků, z nichž část se mezitím vrátila do vlasti.

 

V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i ve Sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí vyzvala premiéra Babiše téměř polovina senátorů. Babiš dal nakonec europoslankyni Šojdrové a zástupcům neziskových organizací za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou.

Zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Maroš napsal:

  „Slovensko“ nezvažuje nič – Slovensko nepotrebuje kradnúť deti Sýrii ani nikomu – sýrske deti sa už môžu – ako všetci občania Sýrie – na výzvu Asada – vrátiť domov! Ale niekto nám ich tu chce nasilu internovať! Aby ich potom mohli PREDAŤ adoptívnym „rodičom“ na Západe! Svinstvo!

 2. Anan napsal:

  Babiš dal nakonec europoslankyni Šojdrové a zástupcům neziskových organizací za úkol vybrat syrské sirotky….
  To má být islamizace ČR, která už je v běhu.

 3. Lekno napsal:

  Sad rastie sam..
  nakolko sa tu „udomacnili“ a rozrastli priatelia vietnamci, cigani, …

 4. renata napsal:

  do obrazkov davaju male deticky, ale som si ista, ze tie sirotky budu mat tak 25-35 rokov a budu sa vydavat za 12 rocnych ako na zapade a nik ich nebude chciet diskriminovat patranim po ich skutocnom veku, aby sme ich neurazili nedajboze. Mimichodom o tie ozajstne sirotky je urcite dobre postarane v Syrii, kde su doma medzi svojimi ludmi a dalsou rodinou. Uz nech tito zapredani chamtivi politici konecne zmiznu, uz to fakt nedavam, ani pohlad na niektorych, nieto este pocuvat ho a citit co z neho vyzaruje, vratane vacsiny novinarov, uzitocnych idiotov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.