Soud nařídil firmě Monsanto zaplatit 289 milionů dolarů jako odškodnění za způsobení rakoviny

Soud v San Francisku v pátek nařídil biotechnologické společnosti Monsanto zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) bývalému školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů zažaloval za to, že mu herbicid Roundup, jehož je firma výrobcem, způsobil rakovinu. Monsanto spojitost mezi výrobkem a onemocněním odmítá a proti verdiktu se odvolá. Případ by podle BBC mohl spustit vlnu dalších procesů. Majitel Monsanta, německý konglomerát Bayer, v sobotní reakci oznámil, že přípravek Roundup je bezpečný.

Johnsonův případ je první ze stovek žalob týkajících se přípravku Roundup a jeho údajné souvislosti s non-Hodgkinovými lymfomy, který se dostal před soudní porotu. Ta v pátek po třech dnech rokování dospěla k závěru, že herbicid „značně“ přispěl k mužově rakovině a že výrobce měl o potenciálních rizicích informovat varovnou etiketou. Porota vyhověla požadavku poškozeného na náhradu škody částkou 39 milionů dolarů a firmě vyměřila dalších 250 milionů dolarů jako trestní postih.

 

Johnson používal přípravek Roundup, jehož hlavní aktivní složkou je glyfosát, při práci jako školní správce někdy až třicetkrát do roka. Jeho právníci uvedli, že přípravkem postřikoval rostliny z velké nádrže připevněné na vozidle. Při silném větru se mu prý chemikálie dostávala do obličeje a jednou, když mu praskla hadička, mu pokryl herbicid celé tělo.

Právník Brent Wisner uvedl, že když se Johnsonovi na těle objevila vyrážka, přečetl si etiketu na balení a dokonce společnost Monsanto kontaktoval. Před nebezpečím vzniku rakoviny ho ale ani tak nikdo nevaroval. Non-Hodgkinův lymfom mu byl diagnostikován v roce 2014, když mu bylo 42 let. Rakovina je u něj nyní v konečném stadiu, uvedla agentura AFP. Během čtyřtýdenního procesu se před soudem v San Francisku vystřídalo mnoho odborníků, shoda ohledně toho, zda může glyfosát způsobit rakovinu, mezi nimi ale nepanovala.

„Chceme vyjádřit soucit s panem Johnsonem a jeho rodinou,“ uvedla společnost Monsanto v prohlášení. „Dnešní rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě potvrzují, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu ani panu Johnsonovi,“ pokračovalo prohlášení. Monsanto se proto chce proti pátečnímu rozsudku odvolat.

Společnost Bayer ve svém dnešním prohlášení uvedla, že glyfosát považuje za „bezpečný a nekarcinogenní“ látku. „Na základě vědeckých důkazů, ověřování provedenému ve světovém měřítku a na základě desítek let praktických zkušeností s využíváním glyfosátů se Bayer domnívá, že je glyfosát bezpečný a není karcinogenní,“ sdělil mluvčí firmy.

 

Výrok soudu podle něj „odporuje vědeckým závěrům, podle nichž mezi Johnsonovou nemocí a používáním glyfosátů neexistuje žádná spojitost“. Bayer koupil Monsanto v červnu za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Americká společnost je jedničkou na světovém trhu s osivy a je také jedním z největších světových producentů herbicidů, pesticidů a hnojiv. Podle agentury Reuters čelí ve Spojených státech více než 5000 žalob podobných té Johnsonově.

Herbicid Roundup uvedla společnost Monsanto na trh v roce 1974. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO), v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát obsažený v tomto nejrozšířenějším přípravku na ničení plevele je karcinogenní.

Americká EPA zastává stanovisko, že aktivní složka látky Roundup nepředstavuje pro člověka nebezpečí, pokud přípravek používá v souladu s instrukcemi na obalech.

Autor: ČTK

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Maroš napsal:

  Otázka – nakoľko je takéto odškodnenie – zdaniteľné? Lebo štát len tak mirnix-dirnix tak veľké peniaze neprisúdi obyčajnému človeku, bez toho, aby nezískal prospech. Tieto procesy naznačujú, že štát už „nepotrebuje“ dane za produkciu Monsanta, ktoré ich aj tak „odvádza“ do daňových rajov – nivočených petsicídmi Monsanto. Takže je to signál, že štát už „nesúzní“ s rovnakými korporáciami – pretože o. i. – štát aby prežil, bude musieť o 1-2 generácie sanovať všetky škody na prostredí a ľuďoch – vyplývajúce z doterajšieho symbiózneho vzťahu „štát“ = Monsanto!

 2. Jan napsal:

  Round up byl ve vedeckych studiich financovanych Monsantem leta oznacovan za lidem neskodny herbicid.Mne rikal zahradnik, ze je biologicky neskodny. Vsechno lez! Proto trvalo tak dlouho, nez se prosadily vysledky quasi nezavislych laboratori. Je to same jako s geneticky modifikovanymi potravinami, vakcinami atd. Synacek meho souseda zemrel po ockovani. Zadne dusledky pro vyrobce nebyly a tak lekari vrazdi dal. Vedec, ktery krmil mysi geneticky modifikovanymi bramborami uverejnil studii, ze mysi zemrely na rakovinove nadory. Pote byl vyhozen ze zamestnani a nemohl dlouho sehnat misto, ackoliv se jedna o vysoce kvalifikovaneho vedce, ktery ale rika pravdu o skodlivosti vyrobku a neda se koupit vyrobci modifikovanych potravin, jako jeho zkorumpovani kolegove! Tyhle jedy nam chteji za velke penize vnucovat koncerny. Populace se ma zdecimovat na 5%, propaguje to i B. Gates!
  Nejhorsi a nejzvrhlejsi je vrazdeni a mrzaceni deti ockovanim a vyvolavanim autismu u nich. Lekari v USA, kteri objevili skodlive latky ve vakcinach jako dioxin, Nagalase (vypina obranu tela proti rakovine), zemreli podivne nahlou smrti.
  Zkorumpovani politici vsude dovoluji tyto latky i niceni prrody Chemtrails. Jiste vas napadlo, ze oproti pred 10 lety !prakticky uz neziji zadne insekty!

  • Maroš napsal:

   Roundup – je najpohodlnejší spôsob ako sa – dočasne – zbaviť buriny. Sused to radšej 3 lrát do roka postrieka, ako by to raz pokosil! Všetkých desí vysemeňovanie – ale 90% semien zožerú mravce. Takže u suseda pusté pole – po boľševicky – predsa nedovolíme rásť niečomu, z čoho nie je PRE NÁS úžitok. Mladší to nechápu, ale my starší sme sa o „parazitizme“ napočúvali dosť! Takže – pole bez zrážok – a okolie dýcha prach z pesticídov – keď sú zrážky, tak poďho jedy do pôdy. Suseda to neserie – ako každého ateistu a materialistu – žije len raz, tak čo ho má srať jedovatá vody o 20 rokov – a vnúčik o záhradu tu záujem nemá. Takýto ľudia nechápu, že aj keď si ten kus zeme kúpili – stále dostali DAROM!!! zdrojovú – životaschopnú kvalitu tejto zeme, a je etickou a KULTÚRNOU povinnosťou takúto kvalitu „predať“- dať ďalej!
   Lenže – pre /nielen/ neho má hodnotu len jeho „úžasný“ dom – lebo „túto hodnotu vyčačkal“ ON /v tom je perfekcionista = človek s vnútornou neistotou/! Ale že niekto pred tým „vyčačkal“ kus úrodnej zeme – kvôli ktorej tam ten dom vôbec stojí – to mu nenapadne! Komunisti dôkladne zničili vzťah ľudí k pôde a vode, a ku rastlinám, ako ku živým bytostiam.

   Pripájam link na bubnové kosačky. Prečo? Pretože neustálym kosením „golfáčov“ sa likvidujú možnosti reprodukcie hmyzu. Americká Monsanto fašistická doktrína o trávnikoch bez jedovatých hadov a jedovatého hmyzu! A prečo U NÁS?!

   Dôležité sú nielen dospelé rastliny s kvetmi, ale hmyz potrebuje aj niekde na rastliny uložiť svoje vajíčka. Bubnová kosačka na vysokú trávu vás zbaví strachu z „nezvládnuteľného“ porastu /houby! – pred ručnou kosou ešte neušla žiadna lúka či burinisko – ide len o čas a fyzičku – namiesto fitnes – ale ako kto/ Problém je pre prírodu zabijácky korporátny marketing – ilúzia údržby záhrad „bez námahy“ – teda pesticídmi a kosačkami!
   https://www.vari.cz/rady-a-navody/rady-do-zahrady/moderni-seceni-vysoke-travy/art:24/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.