Špionážní program Pegas infikoval chytré telefony ve 45 zemích

Pegasus patří mezi nejnebezpečnější špionážní programy na světě. V bezpečí před ním není žádný telefon. Vědci ze Citizen Lab výzkumného centra z Univerzity v Torontu odhalili program ve „více než 45 zemích“.

Zpráva společnosti Citizen Lab se čte jako scénář k hollywoodskému filmu. Aniž by to uživatel věděl či s tím souhlasil, shromažďoval izraelský špionážní software Pegasus data z chytrých telefonů a posílal je „pravděpodobně“ 36 operátorům po celém světě. Tito operátoři nejsou nic jiného než zákazníci, hlavně vládní úřady, kteří tento izraelský malware nakupují. Díky tomu mohou odposlouchávat rozhovory, komunikaci a pravděpodobně i zajištěné messengery, stahovat data z telefonu a dokonce i samostatně zapínat a vypínat kamery na telefonu.

Tvůrcem programu je izraelská společnost NSO Group. To, že program mohl být používán i pro kriminální aktivity, výrobce odmítá. Společnost se údajně držela zákonů jednotlivých zemí a ve smlouvách s klienty byl záměr jasně vysvětlen. Mluvčí společnosti NSO Group pro Forbes prohlásil:
„Naše produkty zachránily tisíce lidských životů, zabránily sebevraždám, pomáhaly odsouzení drogových bossů, rozkrývaly složité kriminální sítě a pomáhaly rodičům najít jejich unesené děti. To je jen pár příkladů pomoci v kritických situacích, kterou náš systém nabízí.“

Tak nevinný, jak ho společnost představuje, ale tento systém, jak se zdá, není. Proti společnosti NSO Group probíhá několik řízení, mimo jiné v Izraeli a na Kypru. Emaily a dokumenty svědčí o tom, že podnik prováděl špionáž ve prospěch královské rodiny Spojených arabských emirátů u jejích konkurentů na Arabském poloostrově.

Přestože se jedná o izraelskou společnost, mezi klienty jsou arabské země: SAE, Katar, Maroko a Jordánsko, dalšími zeměmi jsou Kazachstán, Turecko, Jižní Afrika, Mexiko, USA a Kanada. Dále několik zemí z Evropy.

Nejasným zůstává fakt, zdali se v těchto zemích jedná o takzvané operátory, nebo o virtuální soukromé sítě (VPN). Třetí variantou je podle vědců to, že operátor provádí v různých zemích špionážní operace:

„Vypadá to, jako by deset operátorů Pegasu provádělo v různých zemích sledování. Zatímco jsme i dříve sledovali výběr cílů, který zacházel za hranice států, ukázalo toto vyšetřování na to, že docházelo k výběru cílů i za hranicemi států a že se jednalo o relativně běžnou praxi. Rozměr těchto aktivit ukazuje, že při aktivitách je celosvětově rozšiřován i exkluzivně vládní špionážní software, který v zemích, kde se nacházeli cíle, mohl být nelegální.“

Jak poptávaná je tato technologie u vlád, je vidět na prezentaci izraelského podniku. Zatímco absolutní většina podniků je závislá na dobré reklamě a prezentaci, nemá NSO Group ani vlastní internetovou stránku. Zástupci společnosti jdou hned k vládám a vládním úřadům, kde prezentují své „zboží“. Sledování telefonů stojí 650 000 amerických dolarů a ještě 500 000 jednorázový poplatek za instalaci, píše RT. Za provádění špionážních aktivit, které jsou ve většině zemí ilegální, to vypadá jako dobrá a dostupná alternativa, aby bylo možné získat potřebné informace.

Zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maroš Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Maroš
Host
Maroš

Камеры видеонаблюдения засекли жестокости няни
https://www.youtube.com/watch?v=z6EySvkT9fA

Maroš
Host
Maroš

Všetky diely seriálu Spjaščie /rezidenti/
Spiaci agenti – časť 1/8
https://www.youtube.com/watch?v=CjBHELiIwXk