Spojené státy dočasně uzavřou své kontrolní body celní správy s Mexikem

Veškerá doprava na hraničním přechodu mezi San Diegem, Kalifornií a Tijuanou, v Mexickém státě Dolní Kalifornie byla v neděli 25.11.2018 zastavena, jak informovala Agentura pro kontrolu celních hranic USA.

Americký prezident Donald Trump v sobotu hrozil, že uzavře hraniční přechody s Mexikem jako prostředek boje proti nedovolenému přistěhovalectví.

„Pokud se z jakéhokoli důvodu stane nezbytné, uzavřeme jižní hranici. Neexistuje žádný způsob, jak by se Spojené státy po letech zneužívání této drahé a nebezpečné situace už nemohly zabývat!“ uvedl Trump na Twitteru.

Trump opakoval ve svých tweetech, že do Spojených států budou vpuštěni pouze ti, kteří jsou přijmutí se statusem uprchlíka.

Washington Post oznámil, že mexické úřady souhlasily s návrhem Trumpovy administrativy: „Zůstaňte v Mexiku.“ Podle tohoto návrhu tak migranti, kteří chtějí požádat o azyl ve Spojených státech, zůstanou v Mexiku, dokud nebude přijato rozhodnutí o jejich žádosti.

Mexické ministerstvo vnitra v úterý uvedlo, že přibližně 5 600 migrantů z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru pobývalo poblíž hraničních měst Tijuana a Mexicali. Podle oficiálních údajů se odhaduje, že se poblíž Tijuany usadilo téměř 2 600 migrantů.

 

 

 

Počáteční karavana migrantů žádajících o azyl vyšla z Hondurasu ve směru Mexiko a Spojené státy 13. října a doufala, že v těchto zemích získá status uprchlíka. Podle odhadů OSN zahrnovala karavana více než 7 000 migrantů. Další karavana s přibližně 3 000 žadateli o azyl následovala později v říjnu.

Juan Manuel Gastelum, starosta Tijuany, v pátek řekl, že by obyvatelé města neměli nést břemeno udržování žadatelů o azyl přicházejících ze středoamerických zemí v migrujících karavanách s tím, že Tijuana již trpí humanitární krizí.

Bílý dům v prohlášení kabinetu sdělil, že nasazené americké jednotky budou moci „provádět takové vojenské ochranné aktivity, které ministr obrany určí jako přiměřeně nezbytné“ pro ochranu hranic agenty, včetně „ukázek nebo přímého použití síly (včetně smrtící síly, tam, kde je to nutné), kontroly davu, dočasné zadržení a vyhledávání.“

pro tadesco přeložil Pedro

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..