Sportovní astma aneb jak vítězit

Veľmi trefný a zaujímavý článok o tom ako to chodí v oblasti športu. Žijeme v úplnom kocúrkove. Tak ako Chris Hedges povedal: „Žijeme v časoch, keď lekári ničia zdravie, právnici ničia spravodlivosť, univerzity ničia vzdelanosť, vlády ničia slobodu, médiá ničia informovanosť, cirkev ničí morálku a banky ničia ekonomiku.“ K tomu sa dá iba dodať športovci ničia šport.

 

13. prosince se dopingový test britského cyklisty Chrise Frooma ukázal jako pozitivní. Potrestán však nejspíše nebude.

Froome je nejlepší cyklista dneška, čtyřnásobný vítěz Tour de France (2013, 2015, 2016, 2017). Podle expertů v nejbližší době přemožitele nenajde, konkurenti na něho prostě nemají.

 

 

Froome by byl určitě absolutně šťastný, pokud by neexistovalo jedno ale. Nedávno bylo zjištěno, že tento cyklista trpí astmatem a občas prostě musí přijímat preparáty, které snižují úroveň těchto problémů.

Na podzim během španělské Vuelty 2017 Chris odevzdal dopingový vzorek, který obsahoval zvýšené množství salbutamolu. Přitom celý třítýdenní závod vyhrál.

Je dobře známo, že salbutamol potlačuje záchvaty astmatu a je využíván při léčbě zánětu průdušek. Ve sportovním jazyce to znamená, že preparát napomáhá lepšímu dýchání a optimalizuje proces spotřeby kyslíku. Samotný salbutamol není na seznamu zakázaných látek WADA, ale norma nesmí přesáhnout 1 000 nanogramů na mililitr.

Vzorek Frooma obsahoval dvojnásobné množství, což sám cyklista ihned okomentoval.

„Moje astma se během Vuelty zhoršilo, proto jsem poslechl týmového lékaře a zvýšil dávkování salbutamolu.“

Zdálo by se, že na pozadí posledních dnů takový výsledek nenechá WADU v klidu a rozhodnutí bude jasné. Samozřejmě diskvalifikace. Ale to bychom se mýlili! Mezinárodní cyklistická unie (UCI) operativně vysvětlila, že tato situace nevede k dočasné diskvalifikaci. A dále to nekomentovali…

Možná bychom mohli Frooma i politovat, že trpí takovou příšernou nemocí a nikomu bychom to nepřáli. Ale paradox spočívá v tom, že touto nemocí trpí nebo „trpí“, desítky a stovky sportovců, kteří soutěží na nejvyšší úrovni. Koncentrace astmatiků v profesionálním sportu dosáhla kosmických rozměrů. Všem se špatně dýchá a všichni se snaží, aby se to zlepšilo.

Příkladů je tolik, že to lze rozhazovat lopatou.

 

 

Nejpočetnější zastoupení astmatiků najdeme v lyžařské a biatlonové reprezentaci Norska. V posledních letech je reprezentace vytvořena převážně z astmatiků. Lze jmenovat Marit Bjorgenovou, Tor Arne Hetland, Tora Bergerová, Ronny Hafsas, Synnove Solemdalová a další.
Norské noviny VG dokonce spočítaly, že 44 z 61 olympijských medailí norských lyžařů od roku 1992, vybojovali sportovci trpící astmatem.
• Alberrtville 1992 — 9 z 9
• Lillehammer 1994 — 7 z 8
• Nagano1998 — 7 z 9
• Salt Lake City 2002 — 6 z 11
• Turín 2006 — 3 z 4
• Vancouver 2010 — 7 z 9
• Soči 2014 — 5 z 11

Je jasné, že pro sporty jako běžecké lyžování (biatlon, tenis, gymnastika, cyklistika, atd.) je správné dýchání základem. Z toho vyplývá, že zdravé sportovce do reprezentací neberou, ale „lazaretu“ je oficiálně povoleno to, za co jsou ostatní káráni.

V září 2016 se hackerská skupina Fancy Bear dostala do systémů WADY a na síti se objevila jména dalších sportovců, kteří používají normálně zakázané látky.

Můžeme jmenovat šestinásobného olympijského šampiona v plavání Ryana Lochte (USA), naší tenistku Petru Kvitovou, amerického basketbalistu Brittneye Grinera, americkou atletku Michelle Carterovou a tenistu Rafaela Nadala. Seznam hvězd je však mnohem delší. Ani seznam českých sportovců není krátký.

Všichni se také dozvěděli, že slavné americké tenistky Serena a Venus Williamsovy celý život přijímají zakázané látky. Čtyřnásobná olympijská vítězka Serena přijímala oxykodon, hydromorfon, prednison a metylprednisolon. Všechno jsou to WADA zakázané látky, ale Serena je používat může, protože má potřebné lékařské potvrzení. Diagnózy sportovkyně však v dokumentu nebyly uvedeny.

 

 

Každý si určitě může udělat obrázek. Je sport opravdu čistý?

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jarek*LacokolbihAnan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anan
Host
Anan

Já o tom vím už dávno. Takže olympiáda by měla být jedna. PROSTĚ PARAMPYLIÁDA, protože jenom málo sportovců nedopuje. A všichni by měli startovat bez vlajek a hymen.

kolbih
Host
kolbih

..a kde jsou na seznamu ti „zlí“ rusové….

Laco
Host

Cyklistu Contadora prichytili so zvýšeným testosterónom. Ale on sa obhájil na súde s tvrdením, že zimnú prípravu absolvoval v Mexiku a tamojší farmári pridávajú testosterón prasiatkam. Sestry Williamsové boli zranené práve v tom roku, keď Medzinárodná tenisová federácia sprísnila antidopingové testy. Prípad futbalistov, umierajúcich na trávnikoch v priamom prenose všetci poznáme. Proste všetci, alebo takmer všetci športovci na niečom fičia a využívajú skutočnosť, že doping musí byť o krok vpredu ako antidopingová kontrola. Tu nejde o šport, tu ide o obrovské prachy, preto už žiaden šport nesledujem.

Jarek*
Host
Jarek*

To je naprosto směšné. Komentovat ty ztv. sportovní feťáky z anglosaského světa je zbytečné. Ví to o nich všichni, že podvádějí a je jen na jakési skupině „hodnotitelů“, kdo fetovat může a kdo ne. To je celý vrcholový sport. Má nějakou hodnotu sledovat tuto komedii? Pro mne to je bezpředmětné. Léta nic nesleduji, nemám čas a ani zájem tomu věnovat jakoukoliv pozornost.

Anonymní
Host
Anonymní

5