Stát částečně zakáže zemědělcům používání glyfosátu. Za porušení hrozí milionové pokuty

Zemědělci nesmí od příštího roku používat hubič plevele, takzvaný herbicid glyfosát. Tedy alespoň pro pěstování plodin na jídlo – hlavně u obilovin a taky řepky. Rozhodlo o tom ministerstvo zemědělství. Látku glyfosát využívají třeba i zahrádkáři, a to nejčastěji v přípravku Roundup. Podle ekologických organizací je ale látka nebezpečná. Volají proto po jiných metodách, které jsou pro životní prostředí šetrnější.

Stát chce tímto krokem omezit používání chemické látky v Česku. Podle údajů ministerstva se látka v zemědělství využívá stále méně. Zatímco ještě před pěti lety se v Česku spotřebovalo 935 tisíc litrů glyfosátu, loni už to bylo o 185 tisíc litrů méně.

 

 

„Dojde k omezení plošného používání glyfosátu. Zákaz se bude od ledna vztahovat na předsklizňovou aplikaci všech přípravků s glyfosátem, to na plodiny potenciálně určené na potravinářské účely,“ vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Za porušení těchto podmínek podle něj bude hrozit ztráta dotací a pro právnické osoby až čtyřmilionová pokuta.

Od začátku příštího roku tak zemědělci nesmí využívat přípravek na urychlení dozrávání nebo taky vysušování rostlin. Původně přitom ministerstvo plánovalo plošný zákaz těchto látek pro dosušování – tedy třeba i u krmných plodin. Nakonec ale ustoupilo.

Karcinogenní, nebo neškodný?

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je glyfosát karcinogenní. Řada studií zase poukazuje na to, že se látka vsakuje do půdy a taky do potravin.

„Existují různá testování, kdy rezidua byla objevena třeba ve vodách, ale bohužel i v potravinách, v pečivech, v medu, v pivech, ale také třeba v dámských tampónech,“ dodává expertka na zemědělství z Hnutí DUHA Klára Kyralová.

Posudky na glyfosát se ale různí. Třeba Evropský úřad pro bezpečnost potravin tvrdí, že je látka neškodná. A právě o toto tvrzení se opírá i Evropská komise. Ta loni prodloužila licenci na používání glyfosátu o dalších pět let. Je proto na rozhodnutí každého členského státu, zda chemickou látku omezí.

 

 

Pro pěstitele to zřejmě bude znamenat navýšení nákladů. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy utrpí i kvalita obilí. „Zákaz pro nás bude znamenat v některých letech horší podmínky pro sklizeň a vyšší náklady pravděpodobně na dosoušení. Pokud bude mokrý rok, v minulosti jsme se s tím setkali, kdy byl problém, aby nám obiloviny vůbec dozrály, tak se pak musí dosoušet,“ říká předseda.

Podle Pýchy tak náklady vzrostou řádově o tisícikoruny na tunu. Do cen zboží pro spotřebitele se to ale zřejmě nepromítne.

zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8
Komentujte

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Maroštomáš marnýSamTingWongJiříSysi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Sysi
Host
Sysi

Evropský úřad pro bezpečnost potravin moc dobře ví, že glyfosát škodí, ale many od lobbistů jsou přednější než zdraví. Navíc používání glyfosátu slouží velmi dobře jako depopulační nástroj. Bohužel ale i pro ostatní živé tvory, nejen pro lidi.

Jiří
Host
Jiří

Je to tak, jak píšeš.
Poradil bych všem zemědělcům používat přípravek Bajkal EM1.
Celou tuto sezonu jsem ho používal a mám z něj velmi dobrý pocit.

Maroš
Host
Maroš

Toto je stará záležitosť – diskriminačná – princíp „kontaminácie“ = ja som ti zasral pole glyfosfátom na 20 rokov dopredu – ty nemáš šancu 1/ preukázať, že si to nebol ty sám, 2/ nemáš šancu preukázať, že to bol niekto druhý, pretože ide o to, že o úrovniach bezpečnosti glyfosfátov = ekonomickej konkurencieschopnosti v poľnohospodárstve – rozhodujeme my!

SamTingWong
Host
SamTingWong

Jak může utrpět kvalita obilí, které bude méně karcinogenní?

Maroš
Host
Maroš

Karel Gott prežil „fiftyfifty“ chemoterapiu – teraz ho jej dôsledky idú zabiť https://www.cas.sk/clanok/768906/spevak-gott-skoncil-v-karantene-hrozi-to-najhorsie-vazne-varovanie-od-lekarky/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok2&utm_campaign=HP-new2 Poznámka – myslím, že práve medializovaná liečba rakoviny lymfatických uzlín Gotta zabila môjho kamaráta, ktorý práve v tom období presne na túto chorobu a liežbu zomrel v priebehu polroka. „Čo je dobré pre Gota – musí byť dobré aj pre mňa!“ Teraz inak – ak je rakovina super biznis – cukrovka je ten ďalší. Lekári vám namerajú – vďaka zlej životospráve a stresu – čo je vec obecná – zvýšený cukor a okrem zložitej a drahej diéty, ktorú si nemôžu dovoliť tí sociálne slabší, vám predpíšu lieky,… Číst vice »

tomáš marný
Admin

Milý maroši,
mám obavu, že chemtraily, které tak vehementně rozprašovali po celé Evropě a hlavně také nad Prahou,budou stát životy mnoha mladých a starých lidí. Coctaily byly děsivé. Je to konec kabaly a oni kopou co nejvíce dle pořekadla o chcípající kobyle…..
tm

Maroš
Host
Maroš

Tomáši – od nervov mi nabehla „cukrovka“ – a nech to všetci – aj nepriatelia – vedia! Lenže so mnou nevyjebú! Je to ďalšia inšpirácia – VEDIEŤ VIAC! Takže sme našli – s mojou skvelou lekárkou, ktorá jazdí na tej istej vlne – aj riešenie! „Mám zlomené srdce“ – aj čo sa týka blízkych osôb – aj čo sa týka národa – na ktorého blbosť nadávam a ktorý zároveň MILUJEM! Je neskutočné dôležité UVEDOMOVAŤ SI postavenie každého jednotlivca vo vzťahu – JA a blízka osoba – aj zvieratko, JA a stromy a moje plány, Ja a obec a všetci ostatní… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

P.S. to podstatné – mám dôvodné podozrenie, že zadĺžená nemocnica – jej labák – vyrába pacientov – posunutím kalibrácie testov do negatívnych hodnôt – a tým pádom získava tých tzv. hraničných pacientov. Som chemik – viem o čom hovorím. Základom podvodu je dôvera. Teraz inak – majiteľ-manažér nemocnice si zavolá na koberec vedúceho strediska – ten oznámi v labáku „dievčatám“ hodnoty kalibrácií – „lebo sme to dostali v oznámení výrobcu“ – a je to! A aj keď si porovnáš vlastný prístroj s výsledkami ich prístroja – to dokazovanie je fakticky v trestnom konaní nemožné – lebo na kalibrácii spochybnia tvoj… Číst vice »