Stát odškodní děti za újmu po očkování, navrhuje ministr zdravotnictví

To by byl skutečně významný krok kupředu. Česká republika má snad nejpřísnější pravidla očkování v Evropě. Já osobně bych si raději nechala useknout ruku, než abych dovolila, aby někdo mému dítěti vpravil do žíly množství hliníku, které 500 násobně přesahuje hranici toxicity. Aby pak děti netrpěli ADHD, poruchami pozornosti a samými dys….vždyť je to směšné. Aby z nich nebyli autisté, když jim od miminka do mozků nalévají neurotoxické jedy.

raja


 

Děti, kterým povinné očkování přineslo závažné zdravotní komplikace, se možná dočkají odškodnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) chce prosadit finanční kompenzace po případných negativních důsledcích očkování, tak jak to funguje v některých evropských zemích či USA.

„Pokud stát ukládá zákonem povinnost očkování, měl by přijmout i odpovědnost a zajistit odškodnění dětí v případě, že dojde k poškození jejich zdraví způsobeným očkováním. Je to praxe i v ostatních státech,“ řekl Právu Vojtěch.

Odškodnění by podle něj poskytovalo samo ministerstvo. „Přizná-li ministerstvo nárok na náhradu, bude třeba nahradit újmu do šesti měsíců od uplatnění nároku, případně by následně bylo možné domáhat se odškodnění soudem,“ doplnil.
Takových případů je podle Vojtěcha, navzdory často šířeným mýtům o nebezpečnosti očkování, velmi málo.

„Skutečně by jich mělo být v řádu jednotek, může to být například ochrnutí,“ podotkl Vojtěch. „Bude se to posuzovat na základě zdravotnické dokumentace, případně bude nutné posouzení znalcem,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch

 

Není to poprvé, co odškodňování následků očkování politici řeší. V uplynulém volebním období navrhl změnu zákona o specifických zdravotních službách poslanec STAN Jan Farský, Sněmovna jeho pozměňovací návrh ale odmítla.

Farský iniciativu ministerstva vítá. „Je to věc, která je v západních kulturách běžná, a to i v zemích, kde není očkování povinné. Stát tím, že nese zodpovědnost za očkování, tím zvyšuje důvěru v něj,“ řekl Právu Farský, který se inspiroval Německem.

Děti s následky po očkování se mohou dočkat odškodnění například i v Rakousku, Británii a v USA. Podmínkou je ale prokázaný vztah mezi očkováním a následkem.

Podle něj by důkazní břemeno měl nést stát, nikoliv rodiče dítěte. „Stát by měl prokázat, že on udělal všechno správně. Když vyžaduje povinnost, měl by mít i odpovědnost,“ souhlasí Farský s ministrem.

Mýtus o autismu

Podobný názor vyjádřila i ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž by stát měl nést odpovědnost za případné negativní důsledky očkování.

O možných negativních důsledcích povinného očkování se vedou spory. Odpůrci očkování se děsí, že vakcinace může u malých dětí vyvolat závažné choroby, například autismus. Podle odborníků nebyla ale souvislost očkování s autismem prokázána. Lékaři říkají, že navzdory masově šířeným mýtům je očkování bezpečné, u některých dětí může ale například vyvolat nepříznivé vedlejší účinky, například alergickou reakci.

Podle lékařů jsou však tyto následky zanedbatelné v poměru s pozitivním účinkem povinného očkování, díky němuž se podařilo některé dětské nemoci téměř vymýtit.

Nyní zdravotníci řeší epidemii spalniček, která by podle některých názorů mohla být důsledkem antiočkovací hysterie. [celá zpráva]

V ČR je povinné očkování hexavakcínou, která brání vzniku např. záškrtu, tetanu a dětské obrny. Povinně se děti očkují také vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Očkování je i podmínkou přijetí dítěte do mateřské školky. Lidové noviny napsaly, že někteří lékaři nahlašují rodiče, kteří nechtějí své děti nechat očkovat, na OSPOD neboli sociálku jako podezření ze zanedbání péče.

Odpůrci se ale mohou opřít o verdikt Ústavního soudu, který v roce 2016 uznal, že povinné očkování u dětí lze v některých případech odmítnout s odkazem na svobodu svědomí.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8
Komentujte

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jirikLeknoMarošVedoslavzdena Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
zdena
Host

Tento clanek je plny rozporu a uminenosti radoby „odborniku“. V zapadni Evrope jsou nasledky ockovani odskodnene, ale u nas se o tom uvazuje, jestli spatne nasledky ockovani jsou opravdu prokazatelne. To jeste ti „odbornici“ nepochopili, ze v normalni dobe, pred45 lety se take ockovalo, ale s citem k organizmu ditete, zadne“HEXA“, ale postupne, s ohledeem na detsky organizmus, ktery tak silny napor narusuje, poskozuje imunitu.

jirik
Host
jirik

A taky složení vakcín z a socialismu (komunistů – každý si dosaďte co chcete) bylo jiné než dnes…..

Lekno
Host
Lekno

a ty si id.ot , studuj a najdes ze to bol vzdy podfuck

jirik
Host
jirik

Lekno – trocha slušného vyjadřování by ti neškodila ….
když jsem pásal husy a kačeny tebe jsem tam neviděl, že mě tykáš……

Lekno
Host
Lekno

kedze si tuto manipulaciu vypustil opakovane a dostupnych info o tom, ze zavadzas je vela, inu reakciu necakaj. je nova doba, ludom uz oci nezalepis a nevystrasis aj keby si bol obrezancom. za lzi cakaj kopanec, mamka ta malo bila

jirik
Host
jirik

Lekno – tady máš odkaz ně pěkné holky z Běloruska, nějakou si vyber ať přideš na jiné myšlenky
https://cz.sputniknews.com/foto/201804207191166-Belorusko-soutez-krasa/

Vedoslav
Host
Vedoslav

V ceske republice ma lekar pouze oznamovaci povinost o ockovani a to je vse pokud vas uda je to poruseni zakona na podani trestniho oznameni za predani informaci lekare treti osobe (od roku 2016) dale ockovani muzete odmitnou s odvolanim na lidske prava ktere zastituje EU a vzhledem k tomu ze nasi prodejni politici podepsali smlouvy s EU takove ze jejich zakony jsou nad nasima tak se s odvolanim na evrospsky zakony zbavite i nutnosti platit pokutu kdyz odmitnete dite ockovat takze jedine co se stane ze nemuze dite jezdit na vylety a do skolky prvni dva roky tot vse… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

Minister navrhuje… A kto to zaplatí – farmakomafia, alebo štátna kasa? Ide o celoživotné náklady – vo vojne analógia – o 1 zraneného vojaka sa musia strarať 3 ďalší! Výroba „zranených“ je skrytá vojna proti konkrétnej spoločnosti – proti našej spoločnosti! Je to vojna korporácií proti nám – je to vojna hegemónov proti nám! Keď nám skolabuje sociálny systém, tak stratíme sebestačnosť! Obdobná vojna funguje pod heslom „Žerte trávu!“ od 90-tych rokov!!! Koľko potenciálne záhradkárskej pôdy zlikvidoval ZÁPADNÝ marketing svojím PR „kultúrou“ výroby ZELENEJ PÚŠTE – „Pestujte golfový trávnik! Bez včiel, bez kvetín, bez liečivých rastlín, bez zeleniny – má… Číst vice »