Pod supervulkánem v USA objevili anomální zónu

Vědci Texaské univerzity potvrdili, že se pod Yellowstonstkou kalderou nachází plášťový chochol – oblast teplejšího materiálu v plášti Země. Tento anomální proud je považován za zdroj napájení supervulkánu, někteří vědci však předpokládají, že geologické procesy v národním parku jsou vysvětleny jinými mechanismy, píše časopis Nature Geoscience.

Chocholy jsou tradičně spojovány s vulkanickou aktivitou. Představují houbovité sloupy s hladkým „kloboučkem“ a dlouhým chvostem, které míří k hranici pláště a jádra. Jsou považovány za důvod vzniku horkých bodů, které se nachází uvnitř tektonických desek. Jejich existenci však neuznávají všichni vědci. Zároveň je právě plášťový chochol hypotetickým mechanismem vzniku Yellowstonstského supervulkánu.

Geologové zanalyzovali údaje seismologického průzkumu, který byl založen na registraci seismických vln procházejících přes plášť v podobě příčných vln a vnější vrstvy jádra v podobě podélné vlny. Jsou vertikálně orientovány, v důsledku čehož značná část jejich cesty prochází přes plášť.Geologové objevili, že pod supervulkánem se nachází dlouhá a úzká zóna, jejíž teplota je vyšší než u okolního pláště. Je nakloněna k severovýchodu a její průměr činí 350 kilometrů. Anomálie začíná na hranici pláště a jádra pod Kalifornií a tento obraz odpovídá plášťovému chocholu.

Tyto proudy jsou neviditelné pro obvyklé metody seismologického průzkumu, které jsou založeny na záznamu času probíhání druhotných seismických vln, které svisle zvedají horninu podle svého pohybu. Chocholy často ovlivňují rychlost těchto vln, protože vlny kvůli své přírodě prochází téměř napříč vertikálním proudem. Navíc se horké body nachází ve vodách oceánů, kde je málo seismických stanic.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BEDsibolet Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sibolet
Host
sibolet

No jo,to v roce 2014 jsem zaznamenal stepující bizony,jak peláší od kaldery pryč…Posléze se opět poflakovali kolem Starého věrného a poslední takové korektní ujištování je v tom,že EBE drží na papináku ruku,aby Spokojené Státy se nerozdělily vniřním mořem,což se stejně stane,dle knihy jednoho Američana,který o tom napsal dva díly…

BED
Host
BED

J o, dle knihy jednoho američana a podľa vás, ktorý sa apparently teší z možného maléru, by aj bizony krútili hlavou čítajúc tento váš koment. – Sibolete, sibolete – „do roka a do dne se setkáme pred súdnu stolicú Božiu – hin, sa hukáže..“