Světová rada míru jednala v Berlíně

Setkání evropských členských organizací Světové rady míru se uskutečnilo v Berlíně ve dnech 29. a 30. 4. 2017. Setkání se tentokrát zúčastnili zástupci 15 zemí (Belgie, Británie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Irán, Kypr, Německo, Palestina, Portugalsko, Řecko, Sýrie, Švýcarsko, Turecko).

05:54

Světová rada míru jednala v Berlíně
Setkání evropských členských organizací Světové rady míru se uskutečnilo v Berlíně ve dnech 29. a 30. 4. 2017. Setkání se tentokrát zúčastnili zástupci 15 zemí (Belgie, Británie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Irán, Kypr, Německo, Palestina, Portugalsko, Řecko, Sýrie, Švýcarsko, Turecko).
Hostitelskou organizací se stala Německá mírová rada. Hlavním bodem programu byla vzájemná informovanost zástupců zúčastněných organizací o situaci v jednotlivých zemích a pak návrh kampaně proti letošnímu květnovému summitu NATO v Bruselu.
Z diskuse vyplynulo, že lidé si jsou většinově vědomi nebezpečí války. Ukazuje se, že daleko efektivnější je práce mírových organizací, které nejsou vázány na politické strany, ale podporují mírové snahy napříč politickým spektrem.
Součástí jednání byla též beseda s poslancem německé Die Linke Wolfgangem Gehrckem, který řekl, že hlavním cílem této strany je rozpuštění NATO a  vytvoření nového evropského kolektivního  bezpečnostního systému za účasti Ruska.
Dále se opět potvrdil rozdíl v pojímání nelegální migrace a vlasteneckých stran. Tradiční západní země jsou pro migraci. Odpůrce migrace považují za rasisty. Vlastenecké strany považují za nebezpečí a jejich přívržence nazývají nacionalisty.  Rasismus a nacionalismus považují za největší ohrožení světové míru, spolu s imperialismem a NATO.
Naopak představitelé bývalých socialistických zemí, Itálie a zemí Středního Východu (konkrétně Turecka, Iránu a Sýrie) považují za největší nebezpečí pro mírový vývoj Evropy právě masovou nelegální migraci a ve vlasteneckých stranách naopak vidí politickou sílu, která jediná může zabránit katastrofě.
Za Českou republiku byl přednesen projev jménem Asociace Vojáci proti válce společně s Českým mírovým fórem, v němž zaznělo následující:
„Období regionálních válek již skončilo. Tyto války nepřinesly svým strůjcům kýžený výsledek – tedy potvrzení a upevnění hegemonie USA v dalším vývoji světa. USA sice zůstávají jednou z globálních velmocí, ale ztrácí svůj cíl, který je zakotvený v Bezpečnostní strategii USA – být pánem světa a to i bez ohledu na své spojence.
USA zahájily horké přípravy na válku v minulém roce na summitu NATO ve Varšavě. Naplňování tehdejších závěrů je urychlováno. Východní Evropa a pobaltské státy se stávají jedním obrovským vojenským cvičištěm na zemi i ve vzduchu. Pod různými záminkami je postupně plněn úkol rozmístění mnohonárodních sil NATO. Je vytvářena válečná psychóza a pěstován obraz jediného nepřítele – Ruské federace. Zachránce je rovněž jediný – NATO a USA.
NATO je ale ve slepé uličce a existují pouze dvě možnosti – buď jeho existence nebo neexistence. Buď je možné postupně nahradit NATO systémem celoevropské bezpečnosti anebo NATO jako takové zrušit a rozpustit, což nevylučuje princip celoevropské   bezpečnosti. Ve prospěch celoevropského systému hovoří možnost vytvoření bezpečného geografického prostoru od Atlantiku po Ural. A to s  potřebnou mírou sjednocení politického, ekonomického, demografického, energetického, obranného a dopravního potenciálu. Nemůže ale jít o novou formu EU nebo o Evropský superstrát ani o Evropskou armádu. Jde o kolektivní bezpečnost. Budoucí celoevropský bezpečnostní systém pak může být daleko větším konkurentem vojenskému potenciálu mimoevropských mocností a bude tak moci svým významem usilovat i o snížení vojenských potenciálů ve světě.
Proto je nezbytné prosadit změny v celosvětovém systému. Zejména v činnosti OSN, konkrétně v dodržování norem mezinárodního práva. Bez toho vůbec nelze uvažovat o kontinentální bezpečnosti.
Ponechat NATO v současné podobě, zejména v roli garanta bezpečnostního systému Evropy a zejména světa, nebo dokonce připustit jeho další rozšiřování, je však pro zajištění míru  nepřijatelné!“

Jiří Bureš, předseda Asociace Vojáci proti vláce
Vladimíra Vítová, předsedkyně Českého mírového fóra

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
TomasJarajirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Beneš byl na vyhnání sudetských Němců pyšný, nároků na majetek jsme se už vzdali, říká Posselt

dnes | Jako sdružení jsme se nároku na vrácení domoviny absolutně vzdali, je to pro nás definitivní, Beneše bych k Hitlerovi a Stalinovi dnes už nepřirovnal, říká nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Beneš byl podle něj na vyhnání sudetských Němců pyšný, po válce na tom založil svou předvolební kampaň proti komunistům. Sudetoněmecká otázka je podle Posselta v Česku pořád citlivá, ale volby se kvůli ní už neprohrávají.

DVTV – http://vool.cz/vPu0y

jirik
Host
jirik

Představitelé Kongresu USA schválili návrh zákona, který se týká činnosti rozvědky země a počítá se zesílením kontroly pohybu ruských diplomatů do konce současného fiskálního roku – do 30. září. V jednom z článků návrhu, který patří do celkového rozpočtového návrhu země na zbylé období fiskálního roku 2017 stojí, že americký ministr zahraničí ve spolupráci s ředitelem FBI a ředitelem národní rozvědky musejí zavést povinný režim předběžného informování, který se bude týkat všech cest akreditovaných diplomatů a konzulárního personálu Ruska v zemi. V dokumentu také stojí, že americký ministr zahraničních věcí, ředitel FBI a ředitel národní rozvědky mají vypracovat mechanizmy pro… Číst vice »

Jara
Host
Jara

Hlásit se ke kořenům,svým předkům,není vůbec žádný nacionalismus.Slovíčkaří se,mění se cedule a vývěsní štíty,vše pro světovládu a moc hrstky mocipánů.A rasismus je něco podobného,kdo dnes nejvíce křičí o rasistech? Netřeba poukazovat,dokonce si sami vymýšlejí nové zákony a přitom páchají a opakují ty samé zločiny,včetně vraždění ku svátku Pesah ,kdy uctívají smrt a dávají tak životní sílu umučených ,,kdoví komu“ ?!

Tomas
Host
Tomas

„Gehrckem, který řekl, že hlavním cílem této strany je rozpuštění NATO a vytvoření nového evropského kolektivního bezpečnostního systému za účasti Ruska.“

Just WOW