Tajemné poselství československé mince odhaleno

Tajemství motivu slavné jednokorunové mince, ražené od roku 1957 odhalili Reportéři ČT teprve před dvěma roky, kdy se za pravdou vydali až do Švýcarska. Právě tam se sekali s Bedřiškou Synkovou, ženou, která je vyobrazena na aversu této československé mince. Pokud by komunisté znali identitu dívky, sázející lípu již tenkrát, nestačili by se divit.

Kdo je tajemnou ženou, sázející lípu?

Motiv ženy v pokleku, jež sází lípu se datuje již od roku 1957. Mince byla ražena v Kremnici a její průměr je 23 mm a hmotnost 4 g. Nejzajímavější je však poselství, které mince nese!

Autorkou návrhu je Marie Uchytilová-Kučová (1924–1989), významná česká sochařka, medailérka a držitelka medaile za zásluhy.

Ještě před pár lety nebylo jasné, kdo byl pro sochařku předlohou, kterou použila na avers této československé mince. Pravdu odhalili až Reportéři ČT, kteří se se ženou, vyobrazenou na československé koruně setkali ve Švýcarsku. Je jí Bedřiška Synková, kterou jako 19ti letou odsoudili komunisti za vlastizradu, jen kvůli tomu, že vedla skautský oddíl. „Nikomu jsme nechtěli škodit ani jsme nikomu neškodily. Nepovažovali jsme za nutné, zákaz skautingu respektovat, protože jsme nevěděli proč, “řekla paní Synková pro relaci Reportéři České televize.

Odvážná sochařka se režimu nebála!

Když byla Bedřiška za nerespektování zákazu komunisty uvězněna, její maminka pracovala na umělecké škole, kde učila také sochařka Marie Uchytilová. Nešťastná matka sochařce celý příběh své dcery převyprávěla a ta se rozhodla, že se režimu originálně pomstí. Přihlásila se do soutěže o návrh podoby pro novou korunu a podle fotografie odsouzené Bedřišky pak zpracovala motiv. A co se stalo? I když návrh české sochařky původně vybrán nebyl, by nakonec prosazen tehdejším ministrem financí! „Je to historický paradox, že nespravedlivě odsouzené děvče mělo vlastně pomník v kapse každého člověka,“ uvedla pro Reportéry ČT, ředitelka muzea v Mariánském Týnci Irena Bukačová. Dívka na minci navíc záměrně hledí k západu. Tímto drobným detailem dala autorka jasně najevo averzi, kterou cítila k Rusku.

Československá koruna – symbol politického vzdoru

Bedřiška, odsouzená původně k 10 letům vězení,  byla díky aktivní snaze své matky nakonec po 5 letech z vězení propuštěna. Jakmile se režim uvolnil, vrátila se k milovanému skautingu. Po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, atmosféra v zemi znovu zhoustla a Bedřiška odešla nejprve do Rakouska a následně do Švýcarska, kde se s rodinou usídlila.

Odvážná sochařka se svobodného Československa bohužel nedožila, zemřela pouhý den před Sametovou revolucí. Její odvahu a vzdor bude však navždy symbolizovat československá koruna!

Zdroj: 1

 

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

8 Komentáře zapnuto "Tajemné poselství československé mince odhaleno"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jarek*
Host
Jarek*

Skauting, stejně jako komunismus a spoustu dalších tomu podobných hloupostí vytvořili jedni a titíž, jen proto, aby měli možnost rozdělit lidi od sebe. Hlupáci to dodnes nepochopili a stále melou dokola tu svou hloupost o jakémsi odboji. Autor ze sebe dělá zbytečně hlupáka.

oldřich
Host
oldřich

Ne Jarku. To ty ze sebe déláš hlupáka

Sys
Host

Souhlas, vytvořili to jedni a titíž. Nicméně ti uvnitř skautu o tom asi neměli ani páru a to, co bylo jejich vnitřním programem bylo docela zábavné a užitečné.
A že sochařka neměla po válce ráda Rusko je dost podivné.

Vitězslav Crha
Host
Vitězslav Crha

Nechápu proč nenáviděla Rusko,které krátce před tím osvobodilo svět od německého nacismu. Ta holka neprojevila žádnou vděčnost a stala se pochlebovačkou západu. Díky Bohu,že se převrat konal až v roce 89 a na v roce 1968. Lid na takovýto podvod nebyl ještě připraven. Dodnes se rozkrádají výdobytky socialismu. A cekněte někdo,že to není pravda. Dnes a denně to vidíme a stále je z čeho krást. Jsme vykostěný národ,bez hrdé vlády a s holou zadnicí skvěle k zítřkům.Ale bude čím dál více zataženo.

Soto
Host

Dávno už potřebujeme nutně korunu, kde by dívka koukala jak vyoraná myš zase na východ!
V 68. se tehdy měl převrat povést, každý by jsme si rychle koupili Opla, WW , Meďáka, Audinu… a pak hlavně jsme se měli 89 stihnout přetočit velice ostrým manévrem rovnou čumákem do čínské řtii.
Nic z toho se nestalo a proto dneska bruslíme na tak tenkém ledě.

irile
Host
irile

To je krásný propojený lidský příběh a tvořený srdcem!
Proto byl v každé kapse i těch udavačů.
Bedriska se nakonec měla lépe a zaslouzila si to!
Mnoho těch, co se vratilo z gulagu a věznic,bylo u nás spodinou spolecnosti i s celou rodinou…

mariankosnac
Host
mariankosnac

Podarené ale prakticky úplne bezvýznamné. To že „záměrně hledí k západu“ mi pripadá trochu „prikreslené“. Pozrite si jej predchodkyňu zavedenú v 1922 ( https://sk.ucoin.net/coin/czechoslovakia-1-koruna-1922-1938/?tid=24966 ) tá hľadela k západu, táto z 1957 hľadí skôr k zemi 🙂

V.A.M.
Host
V.A.M.

Pane Marny mohl by jste take napsat clanek o skladateli Ceske Narodni Hymny: “ Kde domov Muj?“ = vody huci po lucinach, bory sumy po skalinach. Je pochovany na Cesko -Moravske Vysocine. Je to take zajimave. Dekuji.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!