Tajemný nárůst hladiny radiace po celé Evropě pravděpodobně způsobila farmaceutická továrna

A sign warning of radioactive contamination

Zvýšení hladiny radioaktivního izotopu jódu 131, vznášející se v blízkosti polárního kruhu a rozšiřující se do Evropy, vedlo hned k několika konspiračním teoriím. Ukazuje se, že pravda byla pravděpodobně jednodušší.

Poté, co monitorovací stanice na severu Evropy detekovaly nevysvětlitelný nárůst radiační hladiny, sdělovací prostředky byly hned nasycené všemi možnými teoriemi, které by mohly vysvětlit, co jej způsobilo. Jedna z nejpopulárnějších teorií uvádí, že Rusové spáchali tajný jaderný test nedaleko jejich hranic s Norskem. To proto, že skandinávské země byly první, které nárůst zaznamenaly. Další kolující poplašná zpráva tvrdí, že v evropských jaderných elektrárnách došlo k úniku
jódu 131, což přispívá ke zvýšení úrovně radiace.

Nicméně, obě teorie vědci smetli ze stolu poté, co provedli výzkum izotopu nacházeného po celé Evropě. Řada důvodů přispívá k argumentu, že izotop nepochází z testování nukleárních zbraní. Neudál se ani žádný seismický otřes, který by mohla doprovázet radiace. Jód 131 byl, podle Norského Úřadu pro ochranu před radiací (NRPA), jediný radioaktivní izotop zapojený do tohoto incidentu. Nukleární test by zanechal i stopy jiných radioaktivních izotopů. „Od té doby, co výsledky měření ukázaly pouze jód 131 a žádné jiné radioaktivní látky, domníváme se, že radiace pochází s farmaceutické společnosti produkující radioaktivní léky.“ sdělil NRPA Motherboard. Radionuklid je používán k léčbě rakoviny, dodal NRPA.

 Podle francouzských úřadů, které vyšetřování převzaly, zařízení pro jadernou energii byla jako možný zdroj radiace vyloučena, hlásí Euractiv. „Detekovali jsme pouze jód,“ sdělila Jean-Christophe Gariel z Institutu pro radiologickou ochranu. „Kdyby došlo k nehodě jako ve Fukushimě,“ řekla Gariel, „měli bychom zde rovněž úniky ostatních látek, jako je caesium.“

Izotop byl poprvé zaznamenán kolem polárního kruhu a později byl nalezen ve stopovém množství také ve Finsku, Polsku, Německu, Francii a Španělsku. „Mohu vás ujistit, že hladina radiace je nízká,“ ujišťuje mluvčí NRPA.

Na jedno místo vyslaly americké vzdušné síly speciální letoun, aby mohli v regionu zkoumat hladinu radioaktivity, napsal Aviationist. Poločas rozpadu izotopu je pouhých 8 dní a úřady se vyjádřily, že úroveň radioaktivity v atmosféře představuje prakticky nulové riziko pro lidské zdraví. Podle Euractiv byl podobný radioaktivní izotop objeven v Budapešti, kde se vyskytoval „legálně a neškodně“ v roce 2011. Úřady věří, že zdroj má původ ve Východní Evropě, ale ke konečnému závěru zatím nedospěly.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jirik Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host

Japonská vláda navýšila evakuační skupiny ve vysoce kontaminované oblasti okolo Fukušimy. Uprchlíci ze správního obvodu Fukušimy jsou nyní tlačeni, aby se vrátili zpět do svých domovů, i přes nebezpečnou úroveň radiace. Uvádí tak zpráva Greenpeace.
http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9957-fukusima-evakuace-nebezpecna-radiace
Říkají, že je úroveň radiace srovnatelná s uzavřenou zónou v Černobylu. Jejich zpráva říká, že oblast Fukušima plánuje snížit podporu bydlení pro evakuované, a to počínaje 31. březnem, kdy bude evakuační nařízení pro 6000 obyvatelů této vesnice zrušeno.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!