Transsexualita zmizí z kategorie duševních poruch, rozhodla Světová zdravotnická organizace

Podle aktuální mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace transsexualita nepatří pod duševní poruchy. Nově je zahrnuta v kapitole „stavy související se sexuálním zdravím“ a je jí přiřazena diagnóza takzvaného „genderového nesouladu“.

„Tento krok samozřejmě zázrakem nezmění myšlení všech odborníků a odbornic, ale přesto jde o zásadní mezník. Vnímání trans lidí jako psychicky nemocných je jeden z největších dlouhodobých problémů, které jim znemožňují rovnocenný, plnohodnotný život a vystavují je posměchu nebo diskriminaci,“ napsalo v reakci na rozhodnutí OSN sdružení Trans*Parent CZ, které se snaží o prosazování práv trans lidí a zvyšování povědomí o problematice.

Podle Trans*Parent CZ je účelem nově definované diagnózy vyhnout se stigmatizaci a zajistit, aby transgenderové osoby měly přístup k nezbytné zdravotní péči.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nový katalog s 55 tisíci nemocí v pondělí. Publikace stále musí být schválena členskými zeměmi Organizace spojených národů.

 

Podle WHO je „genderový nesoulad“ charakterizován jako „výrazný a přetrvávající nesoulad mezi pohlavní identitou a biologickým pohlavím“. V nové klasifikaci nemocí se objevuje hned několik nových kapitol, včetně jedné týkající se sexuálního zdraví.

Podle Lale Sayové, koordinátorky odboru reprodukčního zdraví a výzkumu WHO, katalog používají lékaři a pojišťovny, i proto podle ní může nová kategorizace pomoct lidem k lepšímu přístupu ke zdravotní péči.

Členské země budou dokument schvalovat příští květen v Ženevě. Pokud se tak stane, začne platit 1. ledna 2022, informuje deník Guardian a připomíná, že několik zemí se transsexualitu rozhodla překvalifikovat už dříve – mezi nimi například Francie nebo Dánsko.

Podle Sayové je dokument výsledkem několikaletého snažení a diskuzí a měl by získat podporu bez obtíží.

Zdroj: iRozhlas.cz 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
onaono Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
onaono
Host
onaono

to je tak, ked o diskusii o dusevnych poruchach mozu rozhodovat dusevne naruseni jedinci; to by sme dodnes nemohli pouzivat analgetika , ked by v chirurgii mali slovo masochisti, zeny by umierali pri mimodeloznom tehotenstve, keby sme do rozodovania pustili nabozenskych fanatikov……………………………..