Trump navrhol, aby krajiny NATO vyčlenili na obranu 4 percentá HDP

Americký prezident Donald Trump povedal v stredu partnerom zo Severoatlantickej aliancie, že by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu až do výšky štyroch percent hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto v minulosti dohodnutého cieľa dvoch percent. Slová amerického lídra zo summitu NATO v Bruseli potvrdila podľa agentúry DPA hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

 

 

Na snímke prezident USA Donald Trump

“Počas pripomienok na dnešnom summite NATO, (Trump) navrhol, aby členské štáty nielen dosiahli záväzok dvoch percent svojho HDP na obranu, ale aby ho zvýšili na štyri percentá,” povedala hovorkyňa Sandersová po rokovaní lídrov NATO za zatvorenými dverami.

“Prezident Trump si želá, aby naši spojenci zdieľali viac záťaže a minimálne splnili už stanovené záväzky,” dodala.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vo všetkých svojich vyjadreniach snaží vystupovať zmierlivo a v duchu jednoty Aliancie. Ústretovosť voči požiadavkám Spojených štátov na vyššie obranné výdavky a spoločné zdieľanie nákladov na chod Aliancie zdôvodnil slovami, že spojenci by to nemali robiť preto, aby “sa zapáčili Amerike”, ale preto, že je to v záujme všetkých členov.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10
Komentujte

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
jirikMarošJanLiběnajandera Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
JardaRetarda
Host
JardaRetarda

A čo tak vytvoriť si EATO ? Európsku alianciu. Ako toi už niektorí aj navrhujú.

jandera
Host
jandera

No konečně to Trumpeta pochopil, evropu je potřeba ždímat, to není kamarád, jako jeho otec zbohatl na dovozu tisíců prostititek z evropy zejména z polska. Nyní každá země by měla každoročně kupovat US zbraně alespoň za 4 % HDP. Ještě je nutné prosadit, aby celá evropa kupovala suroviny od USA (ropa, plyn, uhlí), ikdyby je USA naložila v rusku. On ten dolar přeci jen zachrání.

https://zpravy.idnes.cz/trump-nato-nemecko-usa-plyn-rusko-nord-stream-merkel-pcx-/zpr_nato.aspx?c=A180711_202041_zpr_nato_inc

jirik
Host
jirik

Před jezdeckou sochou sv. Václava na Václavském náměstí v Praze se v podvečer sešly spíše desítky než stovky protestujících. Srocení lidí přišlo vyjádřit protest vůči NATO. Akci zahájil její pořadatel a předseda Českého mírového hnutí pan Milan Krajča. Co má cenu 29 ročních rozpočtů ČR? Je bezpečnější nebýt v NATO, než být v NATO? „Pokud USA přitlačí na členské státy a kupříkladu ČR bude muset do společné pokladny dávat kolem 2 % HDP (a více), bude muset ČR své výdaje na obranu v rámci NATO zdvojnásobit.“ Krajča citoval údaje SIPRI (STOCKHOLM INTERNATIONAL PEACE RESEARCH INSTITUTE) za rok 2017. Dle této… Číst vice »

Jan
Host
Jan

Bude se nam darit lepe, kdyz se domluvime. NATO rozpustit a stahnout z hranic Ruska. Vykopnout vsechny smejdy z medii co nam lzou a lesti kliky US ambasade. S NATO muzeme dojit akorat k bezplatnemu zpopelneni, az US lampasaci zaveli k valce s Ruskem!!!

jirik
Host
jirik

Pokud by Spojené státy v budoucnu opustily Severoatlantickou alianci, mělo by pro Česko smysl v NATO zůstávat?

Nevěřím tomu, že by Spojené státy NATO opustily. Jim jde pouze o to, aby oni platily méně a ostatní více a řeči kolem jsou pouze nátlakem.
Naše země by NATO měla opustit každopádně. Jsme pouze vtahováni do konfliktů, kde nemáme co pohledávat.
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201807127707496-vojaci-CR-NATO/

Jan
Host
Jan

Trumpeta doji Evropany, ti musi zvysit nakupy US zbrani a platit nove cla za export. Je to kamos a dobrodinec k pohledani. Plive na Rusko a chce mu zkazit ksefty s plynem dodavkou US plynu co je 3 x drazsi.
Co mu na to rekne asi Putin? Bude ho taky Trumpeta vodit jako cvicenou opici Macrona? Sotva. Jen aby se Trumpeta nepodelal, az mu Rusove reknou niet.
Za ty lzi, urazky a obklicovani Ruska meli davno dostat podli a prolhani bastardi pres tlamu.

jirik
Host
jirik

Nejdřív je potřeba si uvědomit, že požadavek dávat dvě procenta HDP na vojenské výdaje je stejná demagogie jako migrační kvóty. Proč? Protože velikost výdajů na obranu by měla být stanovena tím, jak definujeme rizika a hrozby. Tuto analýzu nikdo neudělal. Nevíme, zda bychom měli dávat jedno procento nebo pět procent. Dvě procenta stanovená dopředu je stejný nesmysl jako migrační kvóty. Je to vyhazování peněz, aniž víme na co. Konkrétní strategie nepřítele u NATO neexistuje, pouze se mluví o ruské hrozbě. Tím se dostáváme do pasti. Proč? Když se podíváte na současné výdaje samotných evropských států NATO – tedy bez USA… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

4% HDP, keď štáty sú „šťastné“ ročnému prírastku 3% HDP, pričom miera inflácie je nastavená na 3,5% HDP /a HDP vôbec nie je ukazovatelom reálnej hodnotovej produkcie, len tej fiškálnej/ – nuž brácho Trumpe – my si tie vlastné zbrane asi ponecháme + vymyslíme niečo nové a lacné – a budeme ich predávať svetu – nie kupovať ten shit od amíkov!

jirik
Host
jirik

Otázka – Odpověď V.V. Pjakina ze dne 09.07.2018 Titulky CZ
40:22 Pentagonom plánovaná okupácia Bieloruska a význam ODKB. (11 minut – stojí za shlédnutí)
https://www.youtube.com/watch?v=JTPpPFfuKsI