Trump oznámil podmínky zrušení sankcí vůči Rusku. Co na to Moskva?

Americký prezident Donald Trump je ochoten zrušit sankce uvalené proti Moskvě za podmínky, že Rusko bude spolupracovat se Spojenými státy. Prohlásil to v exkluzivním rozhovoru pro agenturu Reuters.

 

Podle slov amerického prezidenta by měla Moskva učinit kroky vedoucí ke spolupráci s Washingtonem v Sýrii a na Ukrajině.

USA pod různými záminkami zavedly velké množství sankcí proti Rusku. Část těchto opatření se zavádí na pokyn prezidenta a ten má pak právo je odvolat. Druhá část však byla zavedena v souladu se zákonem „O odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí“, který schválil Kongres, a tato část tak nemůže být zrušena bez souhlasu zákonodárného orgánu.

Nedávno MZV USA vyhlásilo další sankce proti Moskvě kvůli tomu, že Rusko prý použilo chemickou zbraň v anglickém městě Salisbury. Omezení se budou skládat ze dvou balíčků. Kromě toho byl Kongresu předložen návrh zákona s celým souborem protiruských opatření včetně sankcí proti novému ruskému státnímu dluhu a státním bankám.

Podle slov Dmitrije Peskova poškozují podobná omezení bezesporu celý mezinárodní obchod.

Mluvčí ruského prezidenta přitom varoval, aby se nepředbíhalo, pokud jde o reakci Kremlu.

„Budeme dělat to, co vlastně vždy dělá prezident Ruské federace — dělá vše, co nejlépe odpovídá zájmům naší země,“ podotkl.

Spojení nových amerických sankcí s incidentem v Salisbury označili v Kremlu za nezákonné za nepřijatelné a na Ministerstvu zahraničních věcí RF dokonce za vykonstruované.

Reakce Mosky

Rusko jako žádná jiná země na světě přináší vklad do urovnání situace v Sýrii, řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v rámci komentáře k vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Co se týče syrských záležitostí, tak žádná jiná země na světě nepřináší takový vklad jako RF do politicko-diplomatického urovnání situace v Sýrii, normalizace života a vytvoření podmínek k aktivnímu návratu uprchlíků. Tady je třeba skutečně chápat, o co jde,“ řekl Peskov v rámci komentáře k Trumpovým slovům o ochotě zrušit sankce proti Moskvě, jestliže Rusko podnikne kroky ke spolupráci s USA v takových otázkách, jako je Sýrie a Ukrajina.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Jan napsal:

    Americky vyderac a mafian pod ruznymi zaminkami nici a destabilizuje zeme, ktere pred nim nekleknou, nebo se nestanou komplicem v zlocnech proti jinym pouze v jeho zajmu!!! Rusko musi vydrzet tuhle hysterii a tlak, s vyderacem se nevyjednava! Uz ty lzi o plynu v Syrii a Skripal afera jsou prostredky, kterymi USA chteji Rusko znicit, destabilizovat a ovladnout!!!!
    Kdyz vsechny hrozby a vydirani selzou, USA budou hnat Rusko do valky jako to udelaly Japonsku ve 2. svet. valce….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.