Trump vezme Indii její obchodní výhody

Nové Dillí chce silné hospodářské vazby na USA. Prezident Trump se ovšem rozhodl ukončit preferenční obchodní režim pro Indii.

Nová indická vláda uvedla, že se bude snažit o silné ekonomické vazby s USA, i když se prezident Donald Trump aktuálně rozhodl, že Indii ukončí od 5. června preferenční obchodní režim. Indická vláda zatím uvedla, že se (podobně jako USA) bude držet svého národního zájmu.

Indie měla prospěch z programu GSP (všeobecný systém preferencí), který umožňoval dovoz do USA až za 5,6 mld. dolarů ročně.

 

 

Indie se přitom předtím snažila zabránit tomu, aby ji USA ze seznamu preferencí odstranily. Tah USA přišel neočekávané a ihned poté, co se Naréndra Módí stal znovu premiérem.

USA byly údajně rozčíleny tím, jak Indie zpřísňovala regulace, které podporovaly domácí firmy. Především pravidla e-commerce prý poškodily firmy Amazon a Walmart.

Trump uvedl, že nedostal záruky, že Indie poskytne USA spravedlivý a rovný přístup na své trhy. 24 členů Kongresu se postavilo proti a požadovalo, aby Trump preferenční režim pro Indii nerušil.

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Jaroslav Tichý napsal:

    Postupem času stále více zemí světa se snaží o to, aby preferovaly vlastní výrobu a tedy ekonomiku před pouhým dovozem cizích výrobků ze zahraničí (až na ČR, kde to naše vlády ne a ne pochopit). Proto např. uvalují na dovážené výrobky, jejichž obdobu samy doma vyrábějí, dodatečná či navýšená cla s cílem podpořit vlastní výrobu a efekty z ní. Na druhé straně jsou ale některé z těchto zemí dlouhodobě navyklé využívat výhod systému preferencí. Důsledky toho se pak přesouvají na země, které k nim své výrobky primárně exportují. V daném případě na USA, jehož výsledkem je nutně nerovnovážná obchodní bilance USA. Tato situace si časem nepochybně vyžádá celkovou rekonstrukci mezinárodních obchodních vztahů a celní politiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..