Trumpova administrace nařizuje CIA zastavit podporu syrských povstalců proti Assadovi

Výsledek obrázku pro syrian rebels

Bílý dům vydal pokyn pro CIA aby zastavila vojenskou podporu ozbrojených skupin, které jsou spojeny se Svobodnou syrskou armádou (FSA), spolkem stojícím v opozici syrskému prezidentovi Basharu al-Assadovi. Někteří věří, že tento krok znamená změnu v americké politice pod vládou prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Velitelé syrských rebelů však říkají, že věří že tento krok je dočasný a jejich vojenská moc bude opět obnovena. Po několik let CIA poskytovala výcvik a ostatní formy podpory pro skupiny povstalců v Sýrii, jako je Nová syrská síla (New Syrian Force), která působí pod záštitou FSA. Kromě výcviku americká pomoc také zahrnovala vyzbrojování lehkou i těžkou municí, včetně protitankových střel, min a granátů.

Nicméně se zdá, že CIA byl téměř před měsícem instruována Bílým domem zmrazit veškeré metody podporující tyto povstalecké skupiny. Dopisovatelé z Reuters news agency uvedli, že změna v politice byla potvrzena v rozhovoru s velitelem pěti ozbrojených povstaleckých skupin působících v rámci FSA. Těmto velitelům, jak uvádí Reuters, nebyl udán žádný oficiální důvod pro náhlé ukončení podpory CIA. Změna se udála paralelně s výměnou stráží v Bílém domě, kdy na místo Baracka Obamy usedl Donald Trump. Někteří ve Washingtonu, stejně tak jako někteří členové povstaleckých frakcí v Sýrii, se obávají, že změna v přístupu CIA by mohla naznačovat obšírnější posun ve strategii Bílého domu. Během své volební kampaně Trump často opakoval, že by ukončil americkou otevřenou i skrytou podporu FSA a místo toho se soustředil na poražení Islámského státu.

https://www.youtube.com/watch?v=kjyXKkzfkwg

 

Velitelé povstalců však sami Reuters řekli, že zastavení podpůrných prostředků CIA bylo kvůli vlně obnovených útoků  proti nim, které iniciovalo hnutí Jabhat Fateh al-Sham (pozn. překl.: al-Nusra), sunnitská militantní skupina, která byla dříve spojována s al-Káidou. Rebelové se vyjádřili, že CIA se obávala, že zbraně poskytnuté FSA by mohly skončit v rukou militantních džihádistů a proto dočasně zmrazila svoji podporu, dokud Jabhat Fateh al-Sham nebude moci být potlačen silami FSA. Reuters publikoval komentáře dvou anonymních úředníků, kteří byli obeznámeni s operacemi CIA v Sýrii. Poskytli tisku informace o tom, že zmrazení programu CIA „nemělo co dělat s lednovým nahrazením Baracka Obamy Donaldem Trumpem“. Navíc, píše Reuters, politika Donalda Trumpa v Sýrii zůstává neznámá. Několik novin a zpravodajských agentur kontaktovalo CIA s otázkou na komentáře, ale agentura ve středu všechny žádosti zamítla.

Výsledek obrázku pro trump and syrian rebels

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
stenly919.lakjirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Washington poprvé v Evropě rozmístí víceúčelové stíhačky páté generace F-35A. Oznámil to novinářům velitel vojenského letectví, generál Herbert Carlisle, píše agentura Lenta.ru.

„Očekávám, že k jejich rozmístění dojde během jara nebo léta. Evropa je samozřejmě to místo, kam bychom chtěli tyto letouny poslat. Proto se domnívám, že k tomu dojde,“ cituje agentura generála Carlisle.
https://cz.sputniknews.com/svet/201702244814866-usa-poprve-stihacky-f35-evropa/
Podle něj USA rovněž plánují poslat tyto stíhačky do tichomořského regionu. Kromě toho budou rozmístěny i na Blízkém východě, byť až v příštím roce.

.lak
Host
.lak

Kam myslíte že potom půjdou? No na panáčky by mohli platit samočinné raketomety v pohraničních pásmech aby lidé s takto vyšperkovanou verbeží nepřišli vůbec tváří v tvář a samozřejmě nepouštět při náznaku podezření. A mělo by platit že za ně bude ručit zaměstnavatel a pokud nedostanou práci kterou budou plnit, poté není co řešit.

stenly919
Host
stenly919

No razil jsem na jeden zajímavý článek na sputniku, který je trochu mimo téma, ale souvisí s Trumpem samotným. I když nikomu nic zlého v podstatě nepřeji, v tmohle případě přeji všem zúčastěným tohoto rituálu černé magie aby se jim tenútok vrátil a Donimu pevné zdraví a úspěch v boji proti šmejdům a satanistům..
https://cz.sputniknews.com/svet/201702244813574-carodejnice-svet-obrad-trump/