Tunel jménem lithium aneb druhé OKD pod taktovkou ČSSD

Všichni občané očekávali, že konečně budeme mít pořádný zdroj příjmů, který nás vyvede z dluhů a ještě polovina zůstane. Omlouvám se všichni ne, protože ti, kteří to připravovali, už dávno věděli, že podle horního zákona platí, že kdo dostane zakázku na geologický průzkum, ten má přednostní právo na těžbu.

 

Moje ústní interpelace na pana premiéra Sobotku, ohledně lithia, vyvolala velký zájem občanů. Ptala jsem se, proč půjde do státního rozpočtu z vytěžené tuny jen cca 10 tisíc Kč, když cena tuny je 250 tisíc Kč. Pan premiér odpověděl, že s tím nemá zkušenosti.

Já se domnívám, že je má až moc dobré. Protože při privatizaci OKD mohl Bakala dávat až 10% z vytěžené tuny uhlí do státního rozpočtu, ale dával jen 1%, přitom by stačily 2,5% na důchody horníků a renty.

Lithium je další tunel, předem připravený a dlouho tutlaný. Opět pod vedením ČSSD. OKD bylo odhadnuto na 51 miliard a bylo prodáno za 4,6 miliardy, k tomu bonusy 44 tisíc bytů, 3 rekreační střediska a poliklinika. Lithium bylo odhadnuto, že vydělá 3,8 biliónů. Za kolik ho prodáme je ve hvězdách, ale máme jistotu 10 tisíc z vytěžené tuny do státní kasy a cca 5 tisíc pracovních míst. Zdá se Vám to málo. Právě jsem pochopila význam slov „významní politici“, co pořád slyším v mediích. To jsou ti, co si významně pomáhají. My ostatní, co chceme změny, jsme nevýznamní, lépe řečeno bezvýznamní politici. Už se asi nikdy nedozvíme, kolik šlo na stranu a kolik do strany.

Tak co, poctiví občané, jak to vidíte, otevřela jsem Vám oči?

Autorka: Olga Havlová

Zdroj 1

Loading...

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martin RubášVladimíra Vítová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vladimíra Vítová
Host

Výzva ANS všem vlasteneckým stranám a občanům v ČR k podpoře KSČM v její snaze o svolání mimořádného zasedání PSP ČR ohledně krádeže lithia! ANS podporuje iniciativu KSČM na svolání mimořádného zasedání PSP ČR za účelem projednání krádeže strategicky významné suroviny lithia v lokalitě Cínovce, protože těžba byla přidělena australské firmě European Metals Holdings. Současně vyzýváme všechny vlastenecké strany a hnutí v ČR napříč politickým spektrem k podpoře iniciativy KSČM na svolání tohoto mimořádného zasedání a žádáme důkladné prošetření uvedeného záměru a exemplární potrestání viníků! Obracíme se současně i na naše občany napříč politickou scénou, jako na budoucí oběti popsaného… Číst vice »

Martin Rubáš
Host

Tady bych si dovolil nesouhlasit. I když si nemyslím o ČSSD nic dobrého. Mnoho lidí žije v iluzi, že je v našich horách zakopán poklad v hodnotě bilionů a díky němu zaplatime dluhy, bude na důchody a budeme si žít jak v Dubaji. Tak tomu není. je dokonce dost možné, že díky technologickým inovacím bude v budoucnu lithium bezcenné.

http://www.epshark.cz/clanek/151/causa-lithium

Pin It on Pinterest