Tyčkařky v Dauhá daly Světu příklad

Bylo to finále, úchvatnější než kterékoli jiné. Šest atletek překonalo na mistrovství světa atletů v katarském Dauhá laťku ve výšce 480cm a pokračovalo v soutěži. Ale výšku 485 zdolaly už jen Američanka Morrisová, Ruska Sidorovová a Řekyně Stefanidiová. Laťka se zvýšila na 490, na které ztroskotala Řekyně Stefanidiová, a v závodě tedy, jako zástupkyně dvou dnes znepřátelených mocností, pokračovala na výšce 495 cm už jen dvojice – Američanka Morrisova a Ruska Sidorovová.

Stadion v Dauhá napětím nedýchal. První pokusy obou atletek byly neúspěšné, ale pokus Morrisové vypadal nadějněji. A ještě nadějněji vypadal její druhý pokus, zatímco Sidorovová se nad laťku ani nedostala a proletěla hluboko pod ní.

Měla-li tedy jedna z oněch dvou závodnic podle názoru všech, kteří této sportovní bitvěs napětím přihlíželi, výšku 495 pokořit, byla to Američanka. Rozběhla se, lehce se dostala nad laťku, ale vrchní polovinou ji shodila.

Poslední pokus závodu patřil tedy Sidorovové. Už jak zavěšená na tyči stoupala do výše odchýlená od středu doskočiště příliš vpravo, nedával Rusce naději. Ale ještě dřív, než si divák tento hendikep jejího pokusu stačil uvědomit, ovinula se Ruska kolem laťky a zhruba z výšky o metr vyšší, než v jaké bývá okno prvého patra, padala k zemi. A laťka nedotnuta jakoukoli částí jejího těla visela nehybně nad ní.

A teď se stalo to, proč o tomto závodu píši. Dva metry od doskočiště stála totiž v onom okamžiku Američanka Morrisová, připravená Rusce buď k úspěšnému pokusu pogratulovat, nebo ji v případě pokusu neúspěšného utěšit. A teď, sotva se vítězná Ruska po dopadu postavila na nohy, vyskočila k ní Američanka na doskočiště a z úspěchu ještě lehce omámenou Rusku se jala spontánně a s čirou radostí objímat a líbat. Což ovšem netrvalo dlouho, protože 10 zbývajících tyčařek nebylo ochotno tomuto ceremoniálu sbratření jen přihlížet, takže se vrhly na objímající se dvojici a výsledkem byl monumentální mezinárodní chumel přátelství i lásky mezi lidmi i národy, jaký jsem na atletických závodech ještě nikdy nespatřil. A jehož umělecké zpodobení bych neváhal pověsit nad hlavní vchod Organizace spojených národů v New Yorku.

Tak hleď, člověče, jak uvažují obyčejní lidé, co cítí, jak rádi by se navzájem milovali a ctili a jak by se z té vzájemné spřízněnosti napříč zeměmi a kontinenty rádi a nadšeně radovali. A tím raději a nadšeněji, čím usilovněji jim v tom jejich vlády či jakési zbrojní komplexy brání a snaží se z jedné země udělat bubáka, připraveného druhé země spolknout. Jak té zemi jen a jen z politických důvodů, jak konstatoval předseda naší antidopingové laboratoře Dr. Chlumský, brání v účasti na mezinárodních atletických soutěžích, a blahosklonné výjimky poskytují jen několika jednotlicům, kterým ovšem jako trest za příslušnost k oné zemi stanovily, že v případě jejich vítězství nepůjde na stožár jejich vlajka a nebude se hrát jejich hymna.

Takže vítězka soutěže ve skoku o tyči Sidorovová neuvidí při ceremoniálu přebírání medailí vlajku své země, neuslyší ani její hymnu, ale útěchou za toto světovým zlem odepřené jí bude už navždy hřát vzpomínka na to, jak vřele a nezpomenutelně se jí tyto pocty snažily vynahradit její soupeřky v závěru ženské tyčky v Dauhá.

Vlády a lid, napadne vás: proč to věčně musí jít proti sobě?

Lubomír Man

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. Maroš napsal:

  Ha!
  „Nikdy nenúť svojich bojovníkov bojovať proti vrchu /do vrchu/! Lebo len čo dorazia na vrchol – nebudú už mať silu na boj!“ – voľná citácia z Umenie vojny – Sun’cu.

  Skok o žrdi je symbolickým zápolením „boja do vrchu“ – kto na to má – gule! A naposledy na to mala GULE Jelena Isinbaeva – a to ľavou zadnou a preto sa nemohla zúčastniť olympijskeho zápolenia, kde by Rusko – na poslednej olympiáde – dokázalo, že ten vrch preskočí aj s americkými skalpmi! „Boj do vrchu“ je symbolicky tá najťažšia disciplína! Symbolicky! V symbolickej vojne – olympíjskom zápolení. Ide o to, že vždy išlo o víťazstvo – nie o zúčastnenie sa! treba si uvedomiť dobu antiky – nevraživosť mestských štátov. Slabý výkon borcov bol signálom o vojenskej slabosti daného štátu – takže poďho – vyplieniť! A preto davy nie raz umlátili na smrť svojich porazených vyslancov športu – pretože boli predzvesťou vojny, ktorá ich vysoko pravdepodobne čakala! „Zemiaková“ medaila – body – čo to ku.va je?!

  Takže – ak vám niekto povie, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa – pošlite ho do riti! Ǔčasť je dôležitá len pre tých, ktorí na podujatí-zápolení chcú zarobiť – a o tom sú celé novodobé Olympijske hry!

  Yelena Isinbayeva – svetový rekord 5,07 m Moskva 2013, cez 5 metrov skákala 10 rokov predtým!
  Isinbayeva delights home crowd with Gold ! Moscow 2013 World Championships
  139 942 zhliadnutí
  •14. 8. 2013
  https://www.youtube.com/watch?v=UnBNnniapcg

  WOW: Isinbayeva cries in front of Putin for the Olympics‘ injustice against Russian sportsmen
  https://www.youtube.com/watch?v=v660CA_lI6k

 2. Maroš napsal:

  Ad „Vlády a lid, napadne vás: proč to věčně musí jít proti sobě?

  Lubomír Man“ – aby sme z toho zase neurobili marxistický feminizmus – že – pán Lubomír Man!

 3. Ales V napsal:

  Chtěl bych vidět záznam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..