Tyto rostliny u postele vám zajistí nádherný spánek

Uspěchaný životní styl a stres si vybírá svou daň v různých oblastech našeho života. Neméně tak i v kvalitě spánku. Špatný vzduch v místnosti může způsobovat, že máme problém s usnutím.

Naštěstí je tu jedno skvěléírodní řešení: pokojové rostliny. Místo prášků na spaní umístěte do své ložnice a nejlépe hned k posteli některé z následujících rostlin, které navíc většinou nejsou náročné na údržbu a budou hezkou dekorací vašeho interiéru.

 

 

Aloe vera – v noci produkuje kyslík, takže velmi zlepší kvalitu vzduchu a tudíž i spánku. Jako sukulentní rostlina, vyžaduje jen velmi málo zalévání, protože si uchovává vlhkost v listech. Měla by být na slunném místě. Dužnina z jejích listůvýborné účinky na problémy s pletí nebo k léčbě malých říznutí a popálenin či bodnutí hmyzem.

Gardénie – vylučuje z květů vůni, která má zklidňující efekt pro psychiku. Vyžaduje trochu více péče, ale výsledek stojí za to.

Levandule – zjistilo se, že lidé kteří měli poblíž sebe během spánku tuto rostlinu po dobu dvou týdnů, se budili více odpočatí a svěžejší. Čichání k rostlině má uklidňující účinky. Další studie zjistily, že levandulová vůně má příznivý efekt na srdeční činnost, také snižuje krevní tlak a zmírňuje stres. Protože levandule má ráda teplo a sluneční paprsky, je nejpépe ji umístit na slunný parapet a měla by být zalévána jen střídmě.

 

 

Jasmín – má podobný efekt na usnutí, jako prášky na spaní, ovšem bez vedlejších účinků. Výzkumy ukazují, že sladká jasmínová vůně snížuje míru úzkosti a zlepšuje kvalitu spánku. Jasmíny mají období klidu během zimy, proto je neumisťujeme na přímé sluneční světlo a nepřeléváme.

Kala bílá – neutralizuje škodliviny ve vzduchu, jelikož je dokáže absorbovat skrze listy a využít jako potravu. Kaly potřebují nepřímé středně silné světlo a zaléváme je pouze, když je hlína už zcela suchá.

přeložila Eva | zdroj: healthnews.com

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Maroš napsal:

    He he – a ešte macík a opička – nech si pekne prdia vedľa nás… Nesrandujem – vyskúšajte si to, čo nám v detstve pomáhalo zaspať – jesť omietku /proti kŕčom/ – aj trieskať si hlavu o postieľku – „keď ju to bude bolieť rovnako“ – zaspíte od ľútosti – od únavy. Principiálne – žiadna rastlina v tzv. nočnej – bezsvetelnej fáze fotosyntézy – neprodukuje kyslík – vtedy využíva jednoduchý cukor vytvorený počas dňa ako energiu a stavebný materiál na budovanie zložitých molekúl – a popri tom uvoľňuje CO2, čo je anti-molekula, spôsobujúca hypoxiu. A teda aj nabudí spánok – režim so zníženou potrebou kyslíku. Vôbec sa toho obávať netreba – to by sme nemohli spať napr. v lese – je to len vec prepnutia do režimu „Stand by“.
    Tie rastlinky sú dôležité práve cez deň, keď kumulujú z prostredia jedovaté ftaláty z plastov /PC, TV/ formaldehyd z nábytku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..