U Yellowstonu se začala propadat půda. Vědci se snaží uklidnit veřejnost

Úřady uzavřely část národního parku Grand Teton poté, co se po sesuvu půdy objevila 30 metrů velká prasklina. Děje se to na pozadí neobvyklé aktivity největšího gejzíru v Yellowstonském parku vzdáleného 16 km. Roste proto strach z erupce supervulkánu.

 

 

Tento rok oblast Yellowstonského národního parku prochází neobvyklou geologickou aktivitou. Letos již došlo k jedenácti erupcím největšího aktivního gejzíru na světě Steamboat a minulý týden v bezprostřední blízkosti došlo k sesuvu půdy v národním parku Grand Teton, jehož nejoblíbenější turistické destinace byly uzavřeny.

„Potřebujeme ještě několik dní analyzovat data, abychom zjistili, zda se skála ještě hýbe,“ uvedl v pátek mluvčí národního parku Andrew White.

Sesuv půdy, ke kterému došlo 9. července, časově připadl i na již jedenáctou erupci gejzíru Steamboat z 6. července, která trvala 32 minut. Vědci však trvají na tom, že erupcisupervulkánu nic nenasvědčuje.

Vědci oblast neustále monitorují. Obavy vzbuzuje i ta skutečnost, že podle nové studie magmatická komora pod Yellowstonským parkem je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Během studie byla využita nová metoda stopování tepelných pohybů pod povrchem země, která odhalila, že se magmatická komora z vnitra země naplňuje dvakrát rychleji, než si vědci dříve mysleli.

Podle vědců Yellowstonský národní park leží na vrcholu supervulkánu, který vytvořil obrovský kráter. Jako supervulkán se označuje sopka, která může během erupce vyprodukovat přes tisíc kubických kilometrů magmatu. Přestože se jedná o aktivní vulkán, vědci se domnívají, že jeho erupce je velmi nepravděpodobná.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

 1. Ctenar napsal:

  To by mohl být pěkný průšvih, neboť nebezpečí války by bylo blíž…pro amiky se usa stane neobyvatelným, a proto se budou snažit se někam přesídlit. Rusko je velké, má zdroje. Kam jinam? Navíc pro ně to bude konečná, a jelikož usaci funguji na principu po mne potopa, nebudou se zdráhat použít jaderné zbraně, aby v tom nebyli sami…(pokud jim nepomůžem)
  Jinak četli jste ten článek na netu, kde se psalo, že za dob vlády Obamy, se jeho užší administrativa přesunula do Evropy, neboť hrozilo, že to tam bouchne?(tedy sopka pod Yel.) A když se to uklidnilo, tak potichoučku se vrátili? Ani neupozornili své obyvatele o možném nebezpečí?
  A ty články, kde se píše, že vědátoři, kteří s Yell. měli něco společného, se již dávno odstěhovali z USA, neboť pravděpodobnost katastrofy je obrovská?
  Si tady hrajem na možnáválku a příroda to zřejmě jako vždy vyřeší za nás…

  • Radovan napsal:

   Podla Biblie tento svet skončí v ohni, aká náhodička, že tu máme toľko činných sopiek. (A prvý anjel zatrúbil, a nastalo krupobitie a oheň, čo bolo smiešané s krvou, a bolo to hodené na zem, a bola spálená tretina zeme, i tretina stromov zhorela, i všetka zelená tráva bola spálená.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.