Udělejme si konečně jasno, jak vystoupit z EU a z NATO!

Jaroslav Tichý

Je po volbách a stále víc lidí je pro vystoupení z EU i z NATO. Většina z nich ale pořád žije v mylných představách, jak lze z těchto institucí ve skutečnosti vystoupit. Nejprve si tedy uvědomme, že:

– mezinárodní smlouvy, jakož i zákony a předpisy EU ratifikované naším parlamentem se stávají součástí naší legislativy a jsou nadřazeny naší ústavě a dalším zákonům – viz. Ústava ČR čl 10 ZDE https://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html;

– smluvní dokumenty uzavřené mezi EU a jejími členskými státy připouštějí možnost vystoupení členských zemí z EU – viz. Lisabonská smlouva, čl. 5 ZDE http://lisabonskasmlouva.web-node.cz/vystoupeni-z-eu2/ 

-Washingtonská (zakládací) smlouva NATO umožňuje odchod členské země z NATO, a to zasláním pouhého dopisu vlády příslušné členské země s oznámením o vystoupení z NATO po 20 letech od vstupu členské země do NATO (v našem případě tato možnost nastane v březnu 2019). K tomu ovšem musíme mít vládu ochotnou a schopnou takový dopis napsat a poslat. Výsledky posledních voleb ukazují, že optimismus v tomto směru není na místě. Vystoupit lze i z důvodu nedodržování zakládací smlouvy ze strany samotného NATO – viz. Zakládající smlouva NATO, čl. 13 ZDE http://www.natoaktual.cz/na_zpravy.aspx?y=na_summit/washing-tonskasmlouva.htm;

– ačkoliv obě jmenované instituce EU i NATO připouštějí možnost vystoupení členských zemí, z nedávné reakce předsedy Ústavního soudu P. Rychetského vyplývá, že Ústavní soud bude takovému kroku bránit (s odkazem na snahu chránit jakési „ohnisko“ s odvoláním na velmi volně formulovaný čl. 9 Ústavy ZDE https://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html). Refe-rendum o našem vystoupení z těchto organizací Ústavní soud – dle jeho vyjádření – zamítne jako neplatné. Náš Ústavní soud jde tedy fakticky nad rámec smluv uzavřených mezi ČR a těmito institucemi. Je třeba si klást otázku proč.

– o ohniscích se sice v naší Ústavě nepíše, je ale třeba vzít v úvahu minimálně tu skutečnost, že o změně Ústavy či o schválení nové rozhodují:

1. 3/5 všech poslanců Poslanecké sněmovny (tj. min. 120 poslanců) a navíc ještě

2. 3/5 z přítomných senátorů (počítejme pro jistotu, že se takového hlasování zúčastní všech 81 senátorů). Zapotřebí by tedy bylo souhlasu až 49 senátorů. Pro pořádek připomínám, že senátoři se obměňují z 1/3 vždy po 2 letech, jejich celkové funkční období činí 6 let.

– proto jsme jako Aliance národních sil (ANS) opakovaně upozorňovali před volbami na to, že celou věc je třeba řešit volbami, (nikoliv referendem), že volby jsou víc než referendum (a to jak z hlediska účinnosti jejich výsledků, tak i z toho důvodu, že ve volbách by se lidé měli rozhodovat podle programů jednotlivých stran, které jsou daleko širší než otázky v referendu a které dávají mimo jiné i odpovědi na otázky, co bude po našem vystoupení. Bohužel marně, většina příznivců přímé demokracie to nechtěla slyšet, natož o tom přemýšlet.

Z uvedeného je přitom jasné, že i v případě sjednání uchopitelných podmínek pro obecné referendum u nás, nebude možné použít referendum k rozhodování o všech otázkách. Minimálně ne o otázkách na úrovni ústavních zákonů. V praxi to znamená, že rozhodování o vystoupení z EU či z NATO – slibované před volbami formou referenda – stejně jako různé občanské aktivity spojené s psaním vlastních ústav či desater voliče apod. předpokládá splnění podmínek k jejich odsouhlasení, jako v případě ústavního zákona. Tyto aktivity či sliby některých stran tak dostaly jejich autory, jakož i voliče do slepé uličky. V daném případě není až natolik rozhodující konkrétní obsah těchto aktivit (fakticky na úrovni ústavních zákonů), nýbrž forma jejich schválení. A ta je daná Ústavou ČR. Je s podivem, že tolik stran a politiků si nedalo vůbec práci přečíst si vůbec naši Ústavu. Na některých ze stran je dnes dokonce i to, aby si adekvátně opravily svůj název, pokud tak neučiní, bude výsledkem jen zmatení značné části voličů.

V této souvislosti se ale dostáváme ještě k jedné zajímavé otázce. Tou je vyjádření předsedy Ústavního soudu P. Rychetského v tom smyslu, že: „Veškeré změny, které povedou k přerodu a transformaci ČR k přímé demokracii totiž nakonec smete ze stolu Ústavní soud na základě článku 9 Ústavy“. Z uvedeného též vyplývá, že zrušení Senátu tak rozhodně neprojde a Ústavní soud by takový zákon zrušil (pokud by prošel), a to dokonce i v případě, že by byl přijat ústavní většinou nejen v Parlamentu, ale i v samotném Senátu. Článek devět je totiž tzv. ohniskem Ústavy a to znamená jádrem ústavy, kterému nesmí odporovat případné budoucí úpravy ústavních zákonů. A bohužel, do spektra rozporu s ústavním článkem 9 spadají i další body programů hnutí ANO a SPD.

Je třeba si ale uvědomit, že pokud by došlo nakonec přece jen k zajištění potřebného počtu hlasů poslanců i senátorů, dostane se do konfliktu vůle lidu s vůlí Ústavního soudu. A připomeňme si, že hegemonem je pořád lid. I případná soudcokracie by byla totiž nebezpečím.

Z důvodu objektivity je však třeba připomenout, že dosud nastíněné představy o podmínkách výkonu přímé demokracie v praxi byly tak mlhavé, že vzbuzovaly oprávněné obavy. Mimo jiné i pro jejich snadnou zneužitelnost, kdy zanedlouho po případném zavedení by chodily hlasovat v rámci přímé demokracie zřejmě jen skupiny úkolované a placené oligarchy nebo manipulované mainstreamovými sdělovacími prostředky. (Mimochodem, takto se dostal k moci i Hitler, aniž bych chtěl s ním kohokoli srovnávat).

Nikoliv náhodou podporuje ANS ve svém programu sice přímou demokracii, avšak jako doplněk k demokracii zastupitelské, nikoliv jako její úplnou náhradu. A pokud jde o Senát, dáváme ke zvážení jeho transformaci na Sněm krajů vč. jeho odpovídající početní redukce. Určité změny lze přitom provést i v souvislosti s přímou volbou prezidenta ČR, které byly zanedbány při rozhodování o změně způsobu jeho volby.

Vydávat proto stávající stav Ústavy za nějaké dogma, které lze doplňovat či upravovat jen podle unijních zákonů či ratifikovaných mezinárodních smluv, není na místě a nebude ani dlouhodoběji udržitelné.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

11
Komentujte

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
jirikSotoJaraCZK Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
CZK
Host
CZK

Zastupitelská demokracie selhala taky. Co si budeme namlouvat! Kolik již bylo „přeběhlíků“. A nebo se rovnou změnil program strany, která s něčím jiným šla do voleb a něco jiného potom realizovala. Jak už jsem dříve někde psal – referendum samozřejmě není všespásné, protože konkrétní občan se o něm ani nemusí dozvědět. A druhak názor si může udělat jenom z informací, které se k němu dostanou. Ale kdo zaručí, že to budou kompletní a pravdivé informace? Vždyť i ČT „má určen úhel pohledu“ u svého zpravodajství. Kamarád, co už asi 50 let žije ve Švýcarsku ani vůbec nevěděl, že proběhlo nějaké… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Steven Greer z projektu Sirius Disclosure k tomu poznamenává, že tohle je praktická ukázka, jak jsou financovány všechny ty černé projekty, vývoj technologií založených na reverzním inženýrstvím z ETV – mimozemských létajících strojů… obrovské sumy peněz padají kamsi nekontrolovaně do neznáma. New York (Reuters) – Finanční prostředky armády Spojených států jsou tak zamíchané, že se musela udělat řada podvodných účetních úprav k vytvoření iluze, že účetnictví je vyvážené. Inspekční generál oddělení obrany v červnovém reportu sdělil, že armáda špatně přiřadila účetní položky v celkové hodnotě 2,8 trilionů dolarů v jedné čtvrtině 2015, za celý rok pak 6,5 trilionů dolarů. Armáda… Číst vice »

jirka
Host
jirka

Zajímavá shoda okolností .Španělský generální prokurátor José Manuel Maza (66), který obvinil bývalé katalánské vedení ze vzpoury, zemřel náhle v sobotu v Buenos Aires.
https://www.novinky.cz/zahranicni/455307-zemrel-prokurator-ktery-obvinil-katalance-ze-vzpoury.html

bohouš straka
Host
bohouš straka

Jak chcete vystoupit z EU když jsme na nějakých 60% rozprodanosti cizincům a nadnárodním lobby, naše vlast už dávno není naše, rozprášili by nás jak raundup na kukuřici… jak chcete vystoupit z NATO když máme armádu vhodnou na obranu Plzně tak na 3 dny… rozprášili by nás vojensky tak jak 3 budovy WTC … jsme prostě v háji a jakékoliv myšlenky na únik už minimálně 28 let nejsou možné ! … zaprodali nás tentokráte po několikáte a doopravdy (18,38,52,68,89), jsme na tom s tímto problémem hůř než země třetího světa, nám nepatří pomalu už ani ten říp… opravdu jsme pátá… Číst vice »

CZK
Host
CZK

Já bych ten „obranný pakt NATO“ nijak nepřeceňoval. Mí rodiče žili v době, kdy jsme jako republika taky měli smlouvy o vzájemné vojenské pomoci, ale když šlo o tu pomoc dodržet, tak nás naši západní „partneři“ předhodili panu Hitlerovi. Nestáli jsme jim za to! Ale smlouvu jsme měli. Takže jinak řečeno – kdo se chce zmocnit našeho území násilím, tak se ho i zmocní. Do úvahy se ale taky musí vzít karmický dopad. Všichni za to časem tvrdě zaplatili. Nebo bychom museli vybudovat něco jako Švýcarsko, Ale ono samo o sobě díky terénu je takovou pevností, ale spíš si myslím,… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Odesílat mrtvé vojáky do Čech není nic příjemného, vojenská mise člověka změní, říká Oberreiter

dnes | Vojenská mise člověka totálně změní, jsem pokornější, v nějakém smyslu je tam život reálnější. Musíte projevit, co umíte, a často selžete, říká Martin Oberreiter, vojenský chirurg, v letech 2011 – 2015 náčelník šesté polní nemocnice, který se účastnil tří misí v Afghánistánu. Dodává, že je hrdý na české vojáky, kteří jsou velcí vlastenci a ochotni za nás položit svůj život.
VIDEO DVTV http://vool.cz/v8JGB

Jara
Host
Jara

Tak především v daleké cizině ,,Za nás “ vůbec nepokládají ani neriskují svůj život. Riskují a pokládají ho za Peníze pro zcela Cizí zájmy a nikdy ne za nás..

Anonymní
Host
Anonymní

5

jirik
Host
jirik

EU zasahuje lidem do života tak jako nikdo v dějinách, není demokratická, tvrdí Payne

dnes | Chceme vyprovokovat diskuzi a hledat kompromisy, říká europoslanec za Svobodné Jiří Payne, spoluautor textu nazvaného Jde to i jinak. Evropská unie je podle něj ve slepé uličce a je třeba přemýšlet o alternativách. Neexistuje možnost, jak se dostat od současné EU k demokratickému uspořádání, myslí si.
VIDEO DVTV http://vool.cz/fL0Fs

to JARA – tím, že Česká republika je v NATO, bojuje česká armáda *pouze za cizí zájmy*

Soto
Host
Soto

Všechno musí jít hezky popořadě. Nejdřív tu máme nevyhnutelně krach dolaru, až se z toho všichni vzpamatujeme, tak nám přirozenost sama zavelí ,kam zase vrazit ten svůj upejpanej frñák. Nestačí jen křičet, že chceme pryč z nato a z eu, ale musíme se jasně pro něco topořit a viděl bych to na poskoky BRICS. Kdyby nám dovolili trochu té reálné svobody, jako príma cestování vlakem 400km /h a hezký důchodek trochu dřív jak v současnosti plánovaných 74 pro muže z Brd. Tak bychom se mohli už teď usmívat a když bude bílá plomba za méně jak litr, tak většinou hezky… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Bystroň z AfD o aktuálnej situácii v Nemecku: Z predčasných volieb majú všetci strach, so starým personálom v CDU a SPD to ale nejde
http://www.hlavnespravy.sk/bystron-z-afd-o-aktualnej-situacii-v-nemecku-z-predcasnych-volieb-maju-vsetci-strach-starym-personalom-v-cdu-spd-ale-nejde/1215792
Poslanec nemeckej parlamentnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Peter Bystroň v rozhovore pre portál Parlamentní listy objasnil svoj pohľad na súčasnú vládnu krízu v najsilnejšej európskej krajine. Riešenie pre súčasné vládne strany je podľa neho v odstúpení hlavných tvári a to kancelárky Angely Merkelovej a Martina Schultza zo sociálnodemokratickej SPD.