Ukrajina uvedla armádu do bojové pohotovosti a bude hlasovat o stanném právu. Sejde se Rada bezpečnosti OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes řekl, že předloží parlamentu návrh na vyhlášení stanného práva v zemi kvůli sérii nedělních incidentů mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi v Kerčském průlivu. Vyhlášení stanného práva by podle něj neznamenalo omezení občanských práv a svobod ani plnou mobilizaci. Zálohy by nicméně měly být připraveny, dodal Porošenko podle agentury Unian na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. Situací se dnes bude rovněž zabývat na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, svolaná podle zdrojů agentury AFP na žádost Moskvy i Kyjeva.

Náčelník generálního štábu Viktor Muženko dnes podle sdělení ministerstva obrany nařídil, aby byly veškeré ukrajinské ozbrojené síly uvedeny do stavu pohotovosti. Na moře podle vojenského serveru mil.in.ua míří veškeré lodě ukrajinského námořnictva.

Ukrajinský prezident také řekl, že dnes by měl o situaci v Černém moři, kde ruské speciální jednotky v neděli u poloostrova Krym zabavily tři ukrajinské lodě, jednat s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a s představiteli zemí Evropské unie.

 

 

 

Porošenko očekává, že parlament návrh na vyhlášení stanného práva schválí. Poslanci se na mimořádné schůzi sejdou v 17:00 SEČ, sdělil předseda parlamentu Andrij Parubij.

Agentura Unian připomněla, že stanné právo na Ukrajině může být zavedeno v případě ozbrojeného útoku nebo hrozby agrese a ohrožení nezávislosti nebo územní celistvosti státu. Úřadům, armádě nebo místním správám dává zvláštní pravomoci a může vést k omezení ústavních práv a svobod občanů.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

Dnes náčelník generálního štábu Muženko podle agentury Unian uvedl, že na třech lodích bylo dohromady 23 ukrajinských námořníků a velení o nich nemá žádné zprávy. „Nic o nich nevíme, máme jen informaci o šesti zraněných, dva z nich byli zraněni vážně,“ řekl Muženko podle Unianu na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany v brzkých ranních hodinách.

Rusko v Kerčském průlivu postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym, otevřen byl letos v květnu. Podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře.

zdroj: 9

Také čtěte:

Ukrajina uvedla armádu do bojové pohotovosti ZDE
Rusko kvůli situaci v Azovském moři požádalo o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN ZDE

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. laco napsal:

  Ukrajina zadržala Ruskú loď a keď aj nič nič nenašli skonfiškovali / zobrali/ ju za ,,parkované´´ ,teraz prišla odveta

 2. Jiří Rýpar napsal:

  Nacistický režim před bankrotem,co jiného negramotům s podporou 4.říše zbývá…na liště obrazovky Těžké tele-vize běží dodatek,že to znamená zákaz Voleb a shromažďování:-))…proč asi souškočitelko????

  • Sysi napsal:

   Mám velmi nepříjemný pocit z videa, kde ruský kapitán pobřežní hlídky křikem navádí kormidelníka ke střetu s ukrajinskou lodí. Vypadá to, že kapitán je vlastizrádce a slouží cizímu páníčkovi. Ten kerský konflikt může opravdu snadno vyeskalovat v tu sion/USA vysněnou WWIII.

   • pavel blaheta napsal:

    Sysi, anebo je to přesně naopak ten kapitán již nemíní ustupovat. A jestli to povede k nějakému konfliktu nebo je mu asi srdečně jedno.

    • Sysi napsal:

     A co je zajímavé, kdo to natáčel a jak se nahrávka dostala do rukou Ukrajinců? Je to moc divné. A ruská strana toto zatím nekomentovala.

 3. Svět bez neziskovek a válek napsal:

  Válka se blíží mílovými kroky jak předpověděla Baba Vanga a další

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.