USA měly před 20 lety přístup k látce Novičok, jíž byl otráven Skripal

USA úzce spolupracovaly s Uzbekistánem při zničení nákazy pozemků, na nichž se zkoušela nervově paralytická látka Novičok, jíž byl ve Velké Británii otráven bývalý plukovník rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera Julie. Vyplývá to z článku uveřejněného v listě The New York Times v roce 1999.

 

 

Jeden z klíčových výrobních objektů Státního vědeckovýzkumného ústavu organické chemie a technologie se nacházel ve městě Nukusu v Uzbekistánu. Právě jeho pracovník Vil Mirzajanov tvrdil, že SSSR porušuje mezinárodní konvence a vyrábí chemické zbraně.

V roce 1999 Ministerstvo obrany USA oznámilo Kongresu, že plánuje vydělit šest milionů dolarů na program demilitarizace objektu tohoto ústavu ve městě Nukusu.

„Uzbekistánský prezident Islam Karimov, znepokojený zdravím občanů a vlivem chemických látek na životní prostředí, se rozhodl zbavit se zbraní hromadného ničení. Od té doby začala jeho vláda úzce spolupracovat s americkým obranným rezortem a zaručila mu přístup k objektům, jejichž analogy jsou v Rusku dosud nepřístupné,“ uvádí se v článku.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikmartin jeřábek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Británie vyhošťuje 23 ruských diplomatů kvůli otravě Skripala, oznámila britská premiérka Theresa Mayová. Mají týden, aby opustili zemi. https://sptnkne.ws/gXJG „V souladu s Vídeňskou úmluvou Velká Británie vyhostí 23 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako neohlášení důstojníci rozvědky. Mají týden na to, aby opustili zemi. Bude to největší jednorázové vyhoštění za posledních 30 let,“ prohlásila Mayová v parlamentu. —- Británie obviňuje z otravy Skripala a jeho dcery ruský stát. „Po tomto nehorázném incidentu nemůžeme nechat naše vztahy na stejné úrovni… Proto pozastavujeme všechny dvoustranné kontakty na nejvyšší úrovni a v této souvislosti stahujeme naše pozvání pro ministra zahraničí Sergeje Lavrova,“ řekla… Číst vice »

martin jeřábek
Host
martin jeřábek

Dobrý den ..chtěl jsem se zeptat, proč jste zrušili na boku rubriku..nejnovější komentáře. Já si rád čtu komentáře..leckdy jsou tam zajímavé odkazy, ale nestíhám rozklikávat znovu a znovu stejné články a zjišťovat jestli někdo přidal nový komentář. děkuji

jirik
Host
jirik

Prinášame vám odpovede ministra zahraničných vecí RF ohľadne obvinení v súvislosti s vraždami v Londíne https://www.hlavnespravy.sk/rozhovor-lavrov-reaguje-na-obvinenia-britanie/1341226 Otázka: Na zajtra je naplánované stretnutie s Vaším tureckým kolegom, o niekoľko dní ministerské trojstranné stretnutie Rusko-Irán-Turecko. Bude sa diskutovať o otázke rozširovania zón deeskalácie v Sýrii a pripojenia Afrinu k tejto zóne, ako bolo nedávno avizované? A včera v Bezpečnostnej rade OSN odzneli vyhlásenia USA a iných západných partnerov o možnosti útokov na Sýriu, ako aj obvinenia proti Rusku, že znemožňuje plnenie rezolúcie č. 2401 BZ OSN. Aký vplyv bude mať táto rétorika na efektívnosť procesu strategického urovnania v Sýrii? S. V. Lavrov:… Číst vice »