USA povolí použití letálních zbraní proti karavaně migrantů

Vláda USA schválila v úterý 20.11. 2018 povolení svým vojákům nasazeným na hranicích s Mexikem, pokud to považují za nutné, používat „smrtící zbraně“ (letální) proti migrantům.

Rozkaz, podepsaný v úterý vedoucím administrativy Bílého domu, Johnem Kellym, umožňuje „personálu ministerstva obrany (Pentagonu)“ provádět „ty vojenské obranné činnosti, které ministr obrany považuje za přiměřeně nutné“ pro ochranu pohraničních agentů.

 

 

 

Podle tohoto povolení mohou vojáci „ukázat nebo použít sílu (včetně smrtících zbraní, pokud je to nutné), včetně způsobů dle metodiky zvládání davu, dočasného zadržení, inspekce a ochrany pohraniční policie,“ podle zprávy z digitálních médií specializovaného Military Times, publikované tuto středu.

Jedním z důvodů, podle Kellyho, hovořících ve prospěch použít smrtící síly, je existence „věrohodných důkazů a intelu (p.př.: informací z rozvědek)“, což znamená, že karavana migrantů, která dosáhla hranice s Mexikem „by mohla vyvolat násilné incidenty,“ které ohrožují pohraniční úředníky.

Pentagon počítá pro misi rozmístění tisíců vojáků na hranicích USA s Mexikem s rozpočtem ve výši 210 milionů dolarů.

Ve středu americký ministr obrany Jim Mattis potvrdil, že Bílý dům pověřil Pentagon, aby chránil pohraniční agenty a úředníky. Podle Military Times, mají vojáci právo bránit sami sebe, ale do jejich práv obrany nejsou zahrnuti agenti (externí zástupci) – třetí strana.

 

 

 

Zatím americký prezident Donald Trump nařídil nasazení více než 5900 vojáků Pentagonu a 2100 vojáků Národní gardy (původní plány hovořily o nižším počtu), kteří budou podél hranice udržovat klid „tak dlouho, jak je potřeba“, aby se zabránilo „invazi“ středoamerických migrantů, kteří přijíždějí v několika karavanách, ve kterých se snaží dostat ilegálně do Spojených států.

V polovině října odešly tisíce migrantů z Hondurasu, Guatemaly, Salvadoru a Nikaraguy, kteří prchají od chudoby, násilností gangů a politické nestability s cílem usilovat o azyl vydaný Washingtonem. Několik skupin je již v mexickém městě Tijuana, které hraničí se Spojenými státy.

pro tadesco přeložil Pedro | zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

  1. .lak napsal:

    No a hele sorošina se u američanů nechytla, kde má fanatické vítačky nebo alespoň 12.leté vyki s neziskovkáři nebo pijráty? https://www.youtube.com/watch?v=U9Wj4MILkjc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..