USA prohrály svůj boj o nadvládu nad Íránem, tvrdí Chameneí před zavedením dalších sankcí

USA prohrály svůj čtyřicetiletý boj o nadvládu nad Íránem, prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Podle něj Írán porazil Spojené státy. Chameneí to řekl dva dny před začátkem platnosti dalších amerických sankcí vůči Íránu, které se budou týkat i energetického sektoru, a den poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že sankce budou pro Teherán velká rána.

 

„Cílem Spojených států bylo obnovit nadvládu, kterou (nad Íránem) měly v době tyranie, ale to se jim nepovedlo,“ řekl Chameneí v Teheránu při setkání se studenty. Odkázal tak na islámskou revoluci z roku 1979, která svrhla režim šáha Rézy Páhlavího, podporovaný Washingtonem.

Chameneího projev se konal den před výročím události z roku 1979, kdy studenti, kteří si říkali Stoupenci imáma, přepadli americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi tam několik desítek jejích zaměstnanců jako rukojmí. Několik jich propustili týž měsíc, ale padesátka rukojmí byla v zajetí až do ledna 1981.

„Po čtyřicet let se ve vztazích mezi Amerikou a Íránem nepřítel snažil porazit nás různě, vojensky, ekonomicky i mediální válkou,“ řekl také íránský duchovní vůdce.

Chameneí kritizoval i Trumpa. „Tento nový americký prezident zničil zbytek americké prestiže a liberální demokracie. Síla Ameriky, ekonomická i vojenská, upadá,“ řekl ajatolláh.

Napětí vyostřilo odstoupení USA od jaderné dohody

Spojené státy uvalí sankce na Írán a pro Teherán to bude velká rána, řekl americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí Michael Pompeo a ministr financí Steven Mnuchin zároveň potvrdili informaci agentury Bloomberg, že Bílý dům umožní osmi zemím, včetně Japonska, Indie a Jižní Koreje, nakupovat ropu v Íránu i po zavedení sankcí. O které země půjde, ale ministři neuvedli. Pompeo nicméně řekl, že výjimku neobdrží členské státy Evropské unie. EU, Německo, Francie a Británie vyjádřily nad rozhodnutím USA zavést sankce politování.

Washington zavedl první sérii sankcí vůči Teheránu v srpnu, druhá série vstoupí v platnost z neděle na pondělí o půlnoci washingtonského času (pondělních 06:00 SEČ). Kromě energetického sektoru se budou tyto sankce týkat lodní dopravy a bankovního sektoru.

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem, které od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy, vyostřil nový americký prezident Trump, když letos v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. Dohodu, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, uzavřel za USA předchozí prezident Barack Obama. Podepsaly ji také Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU, které odstoupení USA od dohody kritizovaly.

zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

 1. jirik napsal:

  V případě střetu s Ruskem narazí evropské členské státy NATO na vážné problémy v dopravě vojenské techniky a kontingentu, míní šéf Mezinárodního vojenského štábu Aliance, generálporučík Jan Bruks.
  Zaprvé, je třeba vyřešit logistické otázky. „Najít silnice schopné vydržet váhu vojenské techniky, zvýšit propouštěcí kapacitu klíčových přístavů nebo opravit zastaralé železnice.“
  Zadruhé, potřebují členské státy organizace získat předem povolení spojenců k překročení jejich hranic a vzdušného prostoru. Náčelník vojenského štábu EU Es Pulkkinen řekl, že právní otázky patří částečně do kompetence EU a částečně do kompetence účastnických zemí organizace.
  V NATO nejednou upozornili na logistické problémy Aliance. Podle kapitána amerického vojenského námořnictva Jerryho Hendrikse se stává doprava zbraní pro Washington „rostoucím strategickým problémem“.
  „Nemáme potenciál na konkurenci s velkými mocnostmi, nebudeme-li mít prostředky na zabezpečení, vlaky a lodě, které potřebujeme pro operace podobného rozsahu,“ dodal.

  https://cz.sputniknews.com/politika/201811048393932-nato-potize-valka-rusko/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..