USA vymyslely bajku o „ruské hrozbě,“ aby si podrobily Poláky!

Úzké spojenectví se Spojenými státy automaticky změní Polsko na zemi východního křídla NATO na sanitární kordon.

Materiál je na polské prostředí neobvyklý, což přiznává i sám autor.
Polský novinář Piotr Panasiuk dále uvádí, že Polsko tlačí do skupiny nesuverénních států druhé úrovně, které jsou závislé na politických kurzech světových mocností. Na portálu Salon24 prohlašuje: vojenská hrozba z Ruska je čistá fikce, propagovaná Spojenými státyí.

„Pro Poláka není snadné psát o Rusku. Obzvláště nyní, když je protiruský ryk v polském mediálním prostoru vytočený na maximální úroveň a každý novinář nebo politik je povinen Rusko odsoudit – protože je to nutné. Vnucená politická korektnost neponechává zbytečný volný prostor, protože pokud neodsuzujete špatného Putina, pak se vy sami objevíte v roli tzv. ruské loutky. Takto vytvořený tdrezúra mozku vytváří v myslích většiny Poláků hermetickou emoční obrazovku, za níž není místo pro zdravý rozum,“ píše polský novinář Piotr Panasiuk na portálu Salon24.

„Klíčová debata má geopolitickou povahu – to je odpověď na otázku, jaký druh Polska Poláci potřebují. Uzavřeno na všech hranicích takzvaného východního křídla NATO – vystupuje jako ozbrojená pevnost mezi Ruskem a Německem a hraje roli amerického takzvaného sanitárního kordonu? Nebo by mělo být Polsko hospodářským mostem mezi Východem a Západem a přispívat k obchodnímu toku z východní Asie, přes Rusko do centra Evropy?“ ptá se autor.

Úzký vztah se Spojenými státy předpokládá pro Polsko roli přední základny, která by měla omezit stávající kontinentální obchodní trasy v rámci tzv. Hedvábné stezky. Američané nechtějí ztratit kontrolu nad výnosným námořním obchodem a dovést k rozvoji silniční sítě na kontinentu, vysvětluje. Druhou úlohou, kterou USA připravily pro Polsko, je role země, která vzhledem ke své zeměpisné poloze může Rusko a Německo vojensky zadržet pomocí amerických základen, kde budou rozmístěny americké zbraně krátkého doletu – rakety Tomahawk a stíhačky F35. To povede k tomu, že hlavní města Ruska – Moskva a Petrohrad – mohou být zničeny za méně než 10 minut. „Nikdo se nestará o to, že by ruská reakce zničila většinu polského území do 10 minut, a samotné USA zvažují tento scénář,“ dodává.

Bezpodmínečné spojenectví se Spojenými státy výměnou za bezpečnostní záruku před Ruskem také zbavuje Polsko jakéhokoli směru nezávislé politiky. Navíc je nuceno nakupovat z USA ty „nejmodernější“ zbraně na světě – a samozřejmě, za nejvyšší cenu, zdůrazňuje polský novinář.

Druhá vize Polska jako ekonomického můstku mezi Východem a Západem naznačuje, že Polsko odstraní konflikty mezi svými sousedy a pokusí se je vtáhnout do velkých politických a ekonomických struktur. To by Polákům umožnilo plně přijímat kvůli jeho zeměpisné poloze a vydělávat na tranzitu zboží a služeb. Taková vize je však v rozporu s prováděním politik třetích zemí – například Spojených států. Spíše to znamená zaměřit se na vlastní regionální vztahy, provádět suverénní politiku a udržovat dobré vztahy s Východem – především s Ruskem a Čínou.

„Abych to shrnul, takzvaná vojenská hrozba z Ruska je s největší pravděpodobností čistou fikcí, která nemá nic společného s realitou. Rusko není dost silné na to, aby napadlo Polsko, nemá územní nároky na polské země. Tato vojenská hrozba byla vymyšlena tak, aby Polsko nakupovalo nerealisticky drahé zbraně vyrobené v USA a pomohlo Americe realizovat své vlastní politické cíle,“ dodává polský novinář Piotr Panasiuk na portálu Salon24.
Zdroj: PZ

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Vladislava napsal:

  Rusko je silné až dost, aby si namazalo Poláky na brijošku, ale proč by to dělalo? Nejsou to okupanti jako USA. Nikomu svou vůli nevnucují a je na každém z nás, abychom to pochopili dokud je ještě čas. Velkým problémem bude Polsko pro V4. V projektu Inter-mare chtěli být vedoucí silou, ale odkázali je patřičných mezí, tak dělají naschvály.

 2. Jarek* napsal:

  Polsko není žádná „země“, je to jen projekt. V minulosti bylo třikrát zrušeno, protože nebylo potřeba. Brzy bude opět rozloženo a předpokládám ,že definitivně zanikne jako nepotřebná záležitost.

 3. jirik napsal:

  A taky Řecko –

  Dne 5. října došlo k podpisu aktualizované Dohody o obranné spolupráci Řecka a Spojených států mezi řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem a ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem.
  https://cz.sputniknews.com/svet/2019100810789527-expert-o-navsteve-pompea-v-recku-zakladna-souda-bay-jiz-neni-v-rukach-reku/

 4. jirik napsal:

  Pracovník FBI na letišti v New Yorku hodinu vyslýchal novinářku a poslankyni Státní dumy Ruska Ingu Jumaševovou, která přijela na fórum Dialog Fort Ross, které proběhne 6. října. Novináře o tom informoval ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov. Ruské ministerstvo zahraničí činnost amerických tajných služeb rozhodně odsoudilo.
  https://cz.sputniknews.com/svet/2019100610781705-fbi-na-letisti-v-new-yorku-zadrzela-a-vyslychala-poslankyni-statni-dumy/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..