„V magnetickém poli Země se otevřela prasklina“. Zemi zasáhl sluneční vítr

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru varoval, že Zemi zasáhl obrovský výron koronální hmoty, který se dostal přes magnetické pole Země.

 

 

Zásah slunečním větrem ohrožuje fungování elektronických přístrojů. V severních šířkách se však naskytl jedinečný pohled na polární záři.

Geomagnetická bouře zasáhla Zemi v pátek a v sobotu dosáhla stupně G3, kterým se označuje silná bouře. Bouře bude trvat až do úterka a může mít negativní dopad na provoz elektronických přístrojů, družic, ale i elektráren. Pozor by si měli dávat i řidiči, neboť satelitní navigace GPS nemusí přesně hlásit polohu.

Geomagnetická bouře může způsobit také problémy se srdcem.

Ben Davidson, zakladatel mobilní observatoře ObservatoryProject.com, která pozoruje kosmické počasí, situaci shrnul následovně:

„V magnetickém poli Země se otevřela prasklina, do které se začala řítit plazma.“

Zároveň na internetu v současné době kolují fotografie zachycující polární záři.

 

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Libena napsal:

  Si rikam, ze mi je od PA jaksi divne..nejhur vcera…:-S

 2. CZK napsal:

  Tak to vysvětluje, proč v sobotu ráno jedna moje známá měla silnou žaludeční nevolnost, která ji ve vlnách trápila od brzkých ranních hodin až do poledne. A taky to vysvětluje, proč jsem měl jakousi „zvláštní mentální nepřítomnost“ během řízení auta. Mně totiž řízení auta většinou těší. Jakoby s ním srostu, vnímám jeho vibrace, zvuk a „čtu cestu“ daleko před sebou, abych měl dost času na reakci a jízda byla plynulejší a přívětivější i pro spolucestující.
  Jenomže se mi stalo, že jsem při přejíždění horizontu mezi Trhovou Kamenicí a Slatiňany byl jakoby „odpojen“. Nedovedu to dost přesně popsat, ještě se mi to nikdy nestalo – prostě jsem si uvědomil, že sedím za volantem a jedu, ale nemám nic pod kontrolou a jsem úplně „prázdný“. Jak při dokonalé kontemplaci. 🙂 Když jsem si to uvědomil, tak se mi podařilo zvýšeným úsilím přitáhnout koncentraci pozornosti a zase vnímat jízdu, ale na chvilku jelo auto „bez řidiče“ 🙂
  Možná, že to souviselo i s tím, že v neděli ráno jsem pozoroval v oblacích naprosto pravidelné vlnky, jako když vítr vytvoří takové ty pravidelné vlnky v písku pouště. Tentokrát to bylo po celé obloze od SV směrem k JZ.

 3. Bogena napsal:

  Myslím, že to má súvis s „roztvorením“ obrovských doteraz nevídaných rozmerov Slnka. Akosi uniklo spravodajcom ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.