V Rize protestovalo 10 tisíc lidí proti přechodu ruských škol na lotyštinu

Několik tisíc lidí vyšli v úterý na hlavní ulici Rigy Brīvības, aby spojili oslavy 1. máje s akcí protestu proti přechodu ruských škol na lotyštinu, uvádí dopisovatel agentury Sputnik.

Podle slov organizátorů protestů akce se zúčastnilo 7-10 tisíc osob. Lidé nesli transparenty s nápisy „Ruské školy = mír v Lotyšsku“, „Lotyšsko je moje země, ruština je můj jazyk“ a křičeli „Ruce pryč od ruských škol“.

Protestů se zúčastnili i europoslanec Miroslav Mitrofanov a předsedkyně strany Ruský svaz Lotyšska Taťána Ždanoková.
Ždanoková podotkla, že se akce konala i na podporu malých lotyšskýchškol, které chtějí zavřít během optimalizace.Předchozí akce proti reformě vzdělání se konala 4. dubna. Hnutí za podporu ruských škol tehdy uspořádalo „Pochod rozzlobených rodičů“ proti tomu, že lotyšský prezident Raimonds Vējonis podepsal zákon, který předpokládá postupný přechod výuky na lotyšský jazyk.

Parlament 23. března v posledním třetím čtení schválil novelu zákona o vzdělání, která předpokládá přechod výuky ve všech školách na státní jazyk do školního roku 2021-2022. Prezident Raimonds Vējonis podepsal novelu 2. dubna.

V Lotyšsku žije kolem 2 milionů lidí, z nichž 40 procent považuje ruštinu za svůj mateřský jazyk. Země má pouze jeden státní jazyk, kterým je lotyština. Ruština má status cizího jazyka.

Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

1 Komentář zapnuto "V Rize protestovalo 10 tisíc lidí proti přechodu ruských škol na lotyštinu"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ABCD
Host

Ok, koukla jsem na Wiki, a ta tvrdí, že v Lotyšsku žijou Rusové a je jich hodně. Rusové a potomci Rusů, co přišli po II. světové – 30% obyvatel (2011) . Ok, 62% obyvatel jsou Lotyši. A z toho plyne, že pokud se vám nelíbí, že v Lotyšsku žijí Lotyši a mluví se lotyšsky, tak se vraťte zpátky do Ruska ….

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!