Vaše bankovní údaje vám již nepatří. Od ledna 2018 je v Evropě prolomené bankovní tajemství

Dá se tomu jen těžko uvěřit, ale je to pravda. Od 13. ledna 2018 musí vaše banka umožnit zahraničním poskytovatelům služeb přístup k údajům o vašem bankovním účtu. Zodpovědná je za to nová směrnice EU. Tím je de facto zrušené bankovní tajemství a očekává se, že ohromně naroste poptávka po kryptoměnách.

Bankovní tajemství totiž v Evropě (jedná se o zvykové právo, které bylo zaručeno od 17. století) prakticky neexistuje. Z formálního právního hlediska sice stále může existovat něco jako bankovní tajemství, ale v praxi už to nehraje (téměř) žádnou roli. Státní orgány již celé roky mohou prohlížet všechny transakce na bankovních účtech. To, co bylo původně zaměřené na podezřelé majitele bankovních účtu, se používá i v případě, že neexistují žádné náznaky, že určitá osoba provedla něco nelegálního.

Od 25. června 2017 mohou daňové orgány v Německu učinit takzvané žádosti o kolektivní informace „o neznámém počtu okolností ohledně identifikovatelných osob, které dosud nejsou známé“ (§ 93 odst. 1a daňového řádu). Jinými slovy, daňový orgán může od banky požadovat, aby mu sdělila všechny účty osob, které splňují určitá kritéria. O jaká kritéria se jedná, zákon neurčuje. Ačkoli je tady podmínka, „že zde existuje dostatečný důvod pro vyšetřování a jiná přiměřená opatření k objasnění skutečností neslibují úspěch“. To však neznamená, že lidé, kterým se účet prohlíží, musejí být také podezřelí. Postačí, pokud finanční úřad „zjistí dostatečné důvody pro vyšetřování“. Nezáleží na tom, kdo a proč.

Postupné rušení bankovního tajemství jde ještě dál. Od ledna 2018 musí banka umožnit přístup o vašem bankovním účtu nejen státním orgánům, ale i soukromým poskytovatelům finančních služeb (včetně zůstatku na účtu a transakcí). Další informace jsou k přečtení zde. Může za to nová směrnice EU o platebních službách Payment Services Directive 2 (PSD2), která bankám ukládá povinnost vytvořit rozhraní umožňující třetím stranám přístup k informacím o vašem účtu. Zákazník banky však může rozhodnout, zda konkrétní poskytovatel finančních služeb může vidět informace o bankovním účtu. V praxi však lze předpokládat, že mnohé finanční služby (kreditní karty, on-line platební služby apod.) bez přístupu k informacím z účtu nebudou prostě k dispozici.

Pokud se nechcete stát průhledným zákazníkem banky, máte pouze dvě „únikové cesty“. Zvýšíte buď využívání hotovosti, která je stále přiměřeně anonymní (i když tendence směřující k jejímu omezení jsou jasně patrné), nebo přejdete na kryptoměnu. Úplné zrušení bankovního tajemství, které se v současné době odehrává, bude dále zvyšovat poptávku po kryptoměnách, jako je například Bitcoin. Bitcoin & Co nabízí možnost provádět transakce bez dohledu bank, poskytovatelů služeb a veřejných orgánů. Ve skutečnosti fungují kryptoměny zcela bez použití banky nebo poskytovatele platebních služeb. Je ale Bitcoin a spol. jen další umělá bublina, ve které utopíte své peníze? Tato otázka se časem zodpoví sama… Smyčka se ale zdá se utahuje.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

14
Komentujte

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MarošjanaCZKJarek* Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sibolet
Host
sibolet

Náramně jsem jako masochista vděčný svému mizernému duchodu,neb ho dojim každý měsíc na dřen,takže občas šimrám i trochu debet z kontokorentu..U MNĚ DOBRÝ,soudruzi..

jirik
Host
jirik

Nejpopulárnější kryptoměna světa bitcoin prokazuje na začátku roku zápornou dynamiku, jak ukázaly výsledky dražeb. Takto začíná bitcoin nový rok poprvé od r. 2015. Podle informace portálu CoinMarketCap, do 08:20 se snížila hodnota bitcoinu o 3,08%, na 13,5 tisíce USD. Na burze Bitfinex poklesl jeho kurz o 4,43%, na 13,22 tisíce USD, na GDAX – o 0,97%, na 13,35 tisíce USD, a podle informace portálu Coindesk – o 0,71%, na 13,32 tisíce USD. Podle výsledků dražeb 1. ledna se snížil kurz bitcoinu o více než tři procenta. Pro srovnání: v první den roku 2017 se zvýšila jeho cena o 3,6 %… Číst vice »

J.P.
Host
J.P.

„Dostal jsem ocenění, protože jsem poslušný chazarský poskok, a skáču, jak oni pískají …..“ https://www.novinky.cz/ekonomika/459272-rusnok-je-evropskym-bankerem-roku-oceneni-ziskal-za-hladke-ukonceni-intervenci.html

tauri
Host
tauri

Kdo ví, co Bitcoin je…lidi si myslí, jaký jsou frajeři, co jsou schopni vydělat, ale že se určo potají kšeftuje s jejich daty a kdoví co se zpracovává na pozadí ví jen programátoři. Něco jako propůjčení výkonu na SETI 🙂

Jarek*
Host
Jarek*

Přesně o tom to je. Když někde někdo na něčem tzv. vydělává, tak jinde na tomtéž musí zákonitě někdo prodělávat. Zákon zachování energie prostě platí, přes to nejede vlak. A jestli je někdo takový hlupák, že si nechá nakecat blbosti o nějakém tzv. výdělku, o tvorbě hodnoty – práce ze vzduchu, tak to je pak už jiná věc. Pokud si někdo nechá nablábolit, že 2 plus 2 je devět, tak prosím.

Maroš
Host
Maroš

No tak práve za kryptomenu – za jej nákup zdrbala nedávno myslím kanadská banka svojho klienta – „že ohrozuje bezpečnosť a stabilitu vkladov“ – ono bankstri už majú nielen bezpečnostnú službu typu SBS, ale aj strategickú bezpečnostnú službu, ktorá by mohla z nejakého dôvodu nielenže obmedziť výber hotovosti, ale i pohyb vašich peňazí niekam – tým nie je myslené práve Rusko, alebo Kajmany. A nejde o poradenstvo – len sprostý dozor. Odbočím – dodnes vlastníci bytov nazývajú platby za služby a do fondu opráv NÁJOMNÉ – „lebo je to jednoduchšie“ ako to množstvo slov. A paraziti – správcovia – sa… Číst vice »

CZK
Host
CZK

Nedávno jsem někde četl, že na Ukrajině byl unesen ředitel bitcoinové burzy a dnes jsem někde na Novinkách.cz četl (ale teď už to nemůžu najít) že nějaký člen vedení určité velké evropské banky (možná MMF) vyjádřil „znepokojení“ ohledně bitcoinu.

jirik
Host
jirik

Bitcoin je hrozbou pro finanční stabilitu, prohlásil člen vedení Evropské centrální banky

Člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch s obavami sleduje prudký růst ceny digitální měny bitcoin a považuje jej za hrozbu pro finanční stabilitu. Mersch to podle agentury DPA uvedl v rozhovoru s listem Börsen-Zeitung.
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/459235-bitcoin-je-hrozbou-pro-financni-stabilitu-prohlasil-clen-vedeni-evropske-centralni-banky.html

jirik
Host
jirik

Ruský expert na blockchain a kryptoměnu Pavel Lerner, kterého unesli v centru Kyjeva 26. prosince, byl vysvobozen po zaplacení výkupného v hodnotě jednoho milionu dolarů v bitcoinech.
https://cz.sputniknews.com/svet/201712316527540-expert-blockchain-vykupne-bitcoin/
—–
https://cz.sputniknews.com/search/?query=bitcoin

CZK
Host
CZK

Děkuji za doplnění 🙂 Chtěl jsem tím vyjádřit pocit, že současné bankéře tato „měna“ velmi „znervózňuje“ a že také podnikají určité nátlakové kroky k tomu, aby to té „konkurenci“ zavčasu rozmluvili 🙂

Anonymní
Host
Anonymní

5

jana
Host
jana

hej… GDPR v praxi EU…. uz aby tento aaaach system skoncil, lebo ta koncentrovana inteligencia az oblaky brzdi

Maroš
Host
Maroš

„Investoři do bitcoinů tvrdí, že jim australské banky zmrazují konta a převody na burzy kryptoměn, kdy jistý virálně se šířící tweet zlořečí té velké čtyřce a výměnným platformám, které uvalily restrikce na australské vklady. Podle Heraldu obchodník s kryptoměnami a Youtuber Alex Saunders na Twitteru rozhlásil, jak National Australia Bank, ANZ, the Commonwealth Bank of Australia a Westpac Banking Corporation zmrazují zákaznické účty a převody na čtyři různé směnárny bitcoinů – CoinJar, CoinCpot, CoinBase a BTC Markets. Někteří uživatelé na své stížnosti obdrželi odpovědi, že aktivity s kryptoměnami jsou teď už jejich finančními institucemi kvalifikovány jako „bezpečnostní riziko“. Ač ne… Číst vice »

Anonymní
Host
Anonymní

4.5