Včelí úl do obýváku? Šikovná a praktická konstrukce umožňuje snadnou instalaci

Včelkám možná svítá na lepší zítřky – objevila se totiž další možnost, jak alespoň zpomalit jejich masové vymírání. Dozajista inovativní nápad uvedli v život designéři Dustin Betz a Mike Zaengle, kteří jej nazvali BEEcosystem.

BEEcosystem, což je kromě skvělého nápadu také slovní hříčka (Bee, tedy včela + ecosystem), spatřil světlo světa v roce 2015 a umožňuje chovat včelku prakticky v obýváku vašeho domu. Stylem i vzhledem se podobá mravenčí farmě – včely a zbytek domu dělí skleněné panely.

Tento umělý úl navíc lze rozšiřovat. Je složený do tvaru hexagonu a ze 4 stran lze navázat dalším hexagonem. Mezi jednotlivými úly se nachází filtry a přitahují se k sobě magneticky. V rámci své crowdfundingové kampaně tvůrci vysvětlují:

„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“

Foto Instagram

Oba tvůrci si ale uvědomují, že jeden limitující faktor nelze obejít žádnou jednoduchostí, a to jsou potřebné zkušenosti s chovem včel. Spustili proto s nadějí doprovodný program, který by měl pomocí budování sítě zkušených včelařů pomoci vzdělat nové „rekruty“ a poskytnout pomoc zákazníkům, farmám, vinařům a tak dále.

Skvělý nápad to je, jenže jediný startovní box vyjde zájemce na 600 dolarů, což je zhruba 15 000 korun (přičemž se v podstatě jedná o krabici s magnety a skleněnými stěnami). Skoro se zdá, že by bylo výhodnější si takový úl postavit vlastní; což je ale při pohodlnosti lidí až příliš optimistická představa, ale i přesto se nám nápad zamlouvá. Nejenom že pomůže zachránit včelí populace, ale více lidí by mělo šanci zase jednou ochutnat opravdový med, na rozdíl od toho, který si koupíme v supermarketu.

Šifra ale již psala i o jiném způsobu ochrany včel a dvou odvážných včelařích, kteří vyrazili do boje za jejich záchranu. Podívat se můžete na úžasné video níže.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SoraMarošdflad Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lad
Host
lad

zajimalo by me jak se pak med vytahuje ven kdyz je to uvnitr domu? kazdopadne to vypada fakt dobre

df
Host
df

Nápad to není špatný, ale čeští včelaři průhledný úl používají pro výukové a prezentační účely daleko déle. A tak to vypadá, že český um a rozum, zase jednou dopomohl zahraničním borcům stát na příčkách vítězů.

Maroš
Host
Maroš

„„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“ “ – žeby mali včielky rady silné magnetické pole? Ďalšia vec – čo na to susedia? Na dedine je problém mať vlastný opeľovací včelín, ak sused náhodou chová kažky, ktoré inštinktívne lovia hmyz, teda… Číst vice »

Sora
Host
Sora

Jako je to moc hezký, pro účel studia i zajímavý, ale u nás se povětšinou chovají tak početná včelstva, že těhle „krabiček“ by muselo být spojeno 10, aby je to pojmulo 😀 navíc chudáci včely, když musej ťapat takovou dálku v trubce – včela spotřebuje chozením mnohem víc energie než když létá..