Vědce matou stovky záhadných kamenných staveb v Saúdské Arábii, mohou být staré až 9000 let. Netuší, k čemu sloužily

S pomocí satelitních snímků v Google Earth objevili australští vědci v Saúdské Arábii stovky záhadných kamenných formací. Vypadají jako uměle postavené stavby a mnohé z nich připomínají svým tvarem brány. Kde se vzaly v nehostinné poušti a k čemu sloužily, je pro vědce velkou záhadou. Podle předběžných odhadů mohly být vytvořeny před 9000 lety neznámou kulturou.

Tyto formace se nalézají v odlehlé sopečné pustině v západo-centrální části Saúdské Arábie, v regionu zvaném Harrat Khajbar. Už od 20. let minulého století je registrovali piloti letecké pošty létající na trase z Egypta do Indie. Jsou totiž vidět pouze z výšky.

“Máme tendenci si představovat Saúdskou Arábii jako poušť, ale ve skutečnosti jde o obrovskou archeologickou pokladnici, a je třeba ji prozkoumat a zmapovat,” upozornil australský archeolog David Kennedy.

Podle všeho se jedná o umělé stavby. O jejich stavitelích se ovšem nic moc neví. Má se za to, že šlo o předky dnešních beduínů žijících v tomto regionu. Ti ostatně stavby označují za dílo “starých mužů.” Není však jasný jejich účel. “Otázka, kterou stále diskutujeme, když je zkoumáme, je, proč je postavili právě tady v této kamenité, pusté a drsné zemi,” svěřil se Kennedy. Většina z formací byla nalezena téměř výhradně v lávových polích, kde je nedostatek vody a řídká vegetace. Nicméně lze předpokládat, že v době jejich vzniku byla zdejší krajina i klima mnohem vlídnější.

Podle vědců láva pokryla některé z těchto staveb ještě před tím, než sopečné dómy přestaly být aktivní.”Všímáme si, že na některých místech jsou mladší vrstvy lávy úplně bez těchto struktur, ačkoliv kolem se jich nachází několik,” sdělil webu Live Science vulkanolog Vic Camp. Odhaduje proto, že některé z kamenných bran byly vybudovány před 7000 lety. Brány se jim říká proto, že z horizontálního pohledu připomínají polní bránu se dvěma silnými kůly po stranách, spojenými jednou nebo více latěmi. Nezdá se, že by sloužily ani jako pohřebiště, ani jako obydlí.

Jiné kamenné formace zase mají tvar kruhu nebo dětského draku. “Draci” jsou to ovšem obrovští, jejich tělo tvoří kamenná ohrada o průměru přes sto metrů, z níž vybíhají dvě i více hradeb, které mohou být dlouhé až dva nebo tři kilometry. Archeologové se domnívají, že je dávní lovci používali k lovu zvěře. Dvě dlouhé, sbíhající se zdi jim umožnily nahánět gazely do středu ”draka”, kde je pak poráželi.

K pochopení smyslu těchto ohromujících kamenných staveb bude však ještě zapotřebí rozsáhlého výzkumu přímo v terénu. V každém případě je jasné, že jde o místo velkého historického významu, a můžeme jen doufat, že se podaří v brzké době odkrýt některá z jeho dávných tajemství.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PetraMarošCZKjirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Také mluvil o návratu planety Nibiru. Jste s nimi seznámen? Jak jste vlastně obdržel přístup k těmto informacím? J: „Ano, znám nejdůležitější práce Sitchina. Vliv průniku této planety bude pozorovatelný od roku 2004 a její působení na Sluneční soustavu a Zemi se bude zesilovat. Měl jsem prověření pro informace na úrovni utajení stupně Omega, což je nejvyšší úroveň Vatikánu. Je to tam dále odstupňováno, existují stupně Omega I – III. Úroveň I je nevyšší. Měl jsem také za úkol nové členy S.I.V. zaškolovat a seznamovat je s komunikačními systémy. Jedna z frakcí S.I.V. usiluje o zveřejnění informací, a to se… Číst vice »

CZK
Host
CZK

Podobné, nebo možná dokonce stejné objekty našel nějaký jihoafrický vědec – lékař. Nejprve jenom na území JAR, později i na dalším území Afriky. Kdo by chtěl vědět víc, tak se k tomu může dostat přes vyhledávač „projekt Ubuntu“.

Maroš
Host
Maroš

V diamantových baniach Siera Leone boli nájdené záhadné reptiliánske figúrky, vnútri ktorých boli súčiastky z moderných kovových zliatin. Невообразимая сен сация.При добыче алмазов в Африке найдены фигурки,возрастом 17 000 лет.Док фильм https://www.youtube.com/watch?v=YR9m7IIWzME Pri rieke Komo v Etiópii boli nájdené ostatky človeka moderného typu staré 5 miliónov rokov. Находка шокировала ученых.УНИКАЛЬНАЯ загадка Эфиопии.Человек из Африканского разлома https://www.youtube.com/watch?v=IvoYCPDdYhc Solovecké ostrovy v Bielom mori – stratený tropický raj bielych predkov. Неожиданная находка на островах в Белом море потрясла ученых из США.Загадки соловецких камней https://www.youtube.com/watch?v=PSd3_CwNA7c V Pakistane boli nájdené staré ostatky mesta úrovne 20.storočia zničené jadrovým výbuchom. ЭТИ АРТЕФАКТЫ СКРЫВАЮТ БОЛЬШЕ СОТНИ ЛЕТ! Необъяснимые… Číst vice »

Petra
Host
Petra