Vědci rozluštili záhadu stavby Stonehenge

Vědecký tým z Waleského musea a Leicesterské univerzity vysvětlil původ kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Závěry průzkumu jsou zveřejněny v časopise Antiquity.

Odborníci znovu prostudovali práce geologa Herberta Thomase, který první přišel s hypotézou o tom, že kameny byly dopraveny z hor Preseli. Podle jeho teorie byly dopraveny člunem podél pobřeží.

 

Vědci prověřili tuto teorii a pozměnili ji s pomocí rozboru vzorků odebraných v roce 1906, ještě před Thomasovým průzkumem, a dospěli k závěru, že kameny byly nejdřív sesunuty k řece Monnow pomocí tažných zvířat a pak přepraveny přes řeku Severn anebo dolů k Avonu.

Stonehenge je záhadná kamenná stavba v hrabství Wiltshire, jedna z nejslavnějších archeologických památek na světě. Na jeho výstavbu, jež byla zahájena přibližně v roce 2600 před naším letopočtem, byly použity pískovcové kvádry a modré kameny z diabasu, dost tvrdé vulkanické horniny, kterou dováželi zdaleka.

raja: Vědci nerozluštili vůbec nic. Podobné stavby kdysi lidé stavěli pomocí svých schopností. Dodnes existuje na Zemi místo, kde žijí lidé, kteří každý rok (v rámci tradice) kolektivní silou mysli umístí několika tunový balvan na vrchol skály a pak jej opět snesou dolů. Stejným způsobem vznikaly i starodávné pyramidy.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. patacek napsal:

  Ano je to úsměvné. Vlastně takové články jsou také jen manipulační masáž, která staví vědu do úplně jinéhé světla, než jaké jí náleží. Vědci nic „nerozluštili“ a ani rozluštit nemohou, tedy ve světle nějaké konečné a neměnné pravdy. Vědci pouze přišli s novou hypotézou, která případně může přerůst v teorii, ale nic více. Následné poznatky pak mohou teorii podpořit, nebo vyvrátit. Dnes je zvykem jevy, které oblíbené teorie převlečené do kabátu „pravdy“ moc nepodporují, jednoduše ignorovat. Typickým příkladem může být „Darwinova teorie“ , ale je jich mnohem více.

 2. Věra HLADKÁ napsal:

  No, z tohto článku a ani z reakcie Raji sme sa teda takmer nič nedozvedeli … už v telke na Viasat History o tom povedali oveľa viac …

 3. člověk napsal:

  počkejme a vše se včas a brzo dozvíme ahoja člověk

 4. PTZ napsal:

  Primitivové hodnotí svým pohledem. Líp si to neumí představit…(?)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.