Vědci vytvořili umělou zeminu určenou k posílení vegetace

Vědci ze sibiřské federální univerzity v Krasnojarsku vyvinuli umělou půdu, která může být efektivně využita k obnově znehodnocené půdy, tedy k oživení, uvedla univerzitní tisková služba.

Jedná se o horní úrodnou půdní vrstvu – biomat – která by mnohem jednodušeji a rychleji obnovila půdu postiženou různým znehodnocením, zvláště v severních oblastech, kde je obzvláště komplikovaná revitalizace, protože tyto oblasti jsou postiženy drsným klimatem a nachází se ve vzdálených, těžko dosažitelných oblastech.

Biomat je vyroben z přírodních vláken, která jsou nasycena speciálním roztokem udržujícím materiál dlouhodobě odolný. Na tomto základě vědci aplikují organické náplně, které obsahují biologicky aktivní a vázané přírodní látky.

V případě potřeby může být Biomat naplněný hydrogelem, který zvyšuje schopnost umělé půdy zadržovat vodu potřebnou pro mladé rostliny. Biomat se rozkládá během čtyř až pěti let a rozpadlé látky se změní v půdní humus, který rostliny využívají k růstu. Umělá půda se velmi podobá koberci, je lehká a může být prakticky umístěna kdekoliv.

Překlad: tereza. Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
jirikLiběnaSysi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sysi
Host
Sysi

Ti alespoň tvoří k užitku Země a jejích obyvatel, narozdíl od jiných zaoceánských, kteří pouze devastují.

Liběna
Host
Liběna

Je táto Európska únia normálna? Pozrite si, čo si o tom myslí taliansky farmár
https://www.gloria.tv/video/S2TYQqUR3GHL4b7VA8KXXBK4k

jirik
Host
jirik

Trochu mimo téma – Saharská poušť v Africe je největší horká poušť na povrchu planety Země. Ale kdysi na ní byl bohatý život plný živočichů a rostlin a několika jezer během éry známé jako Africké vlhké období před zhruba 11 000 až 5 000 lety. Dnes Sahara leží v takzvaném pouštním pásu, což je oblast suchého vzduchu severně od rovníku. Silné větry, nebe z mraků a pod nimi vysušená země. Táhnou se přes poušť Gobi v Číně, přes poušť jihozápadních Spojených Států. Sahara se teprve před třemi miliony lety změnila z bažiny na písek. Od té chvíle se Sahara stala… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Pozrite si krátku výpoveď talianskeho pestovateľa jabĺk, ktorú na svojom profile zverejnil Ľuboš Hrica. Je to reportáž talianskej televízie, ktorá zachytila aktuálne výpovede o peripetiách pestovateľov jabĺk a zemiakov, s ktorými sa títo potýkajú vďaka Európskej únii.
http://www.hlavnespravy.sk/je-tato-europska-unia-normalna-pozrite-si-co-si-o-tom-mysli-taliansky-farmar-ake-ma-pre-neho-dosledky-jej-pocinanie-dosledky/1190036