Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

Na molu manhattanského přístaviště byly rozmístěny tabule informující turisty, že si zatím nemohou zblízka prohlédnout sochu Svobody a ostrov Ellis v ústí řeky Hudson. Opatření byla důsledkem pozastavení financování výdajů federální vlády.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že se pokusí co nejrychleji zajistit prostředky, aby vstup na ostrov Ellis a k soše Svobody byl opět otevřen.

Kvůli problémům s financováním federální vlády byla dočasně uzavřena i řada dalších amerických památek a atraktivit.

„Jen částečně je otevřena řada národních parků a my vynakládáme všechny síly na to, abychom zajistili jejich maximální dostupnost a bezpečnost,“ prohlásil ministr vnitra USA Ryan Zinke.

Mimo provoz se dostaly například státem financované služby v Yellowstonském národním parku ve státech Idaho, Wyoming a Montana. Šlo hlavně o hlavně turistická střediska a hygienická zařízení na území národního parku.

Krátce před opatřením bylo oznámeno, že federální vláda zůstala zatím bez finančních prostředků vzhledem k neshodám mezi demokraty a republikány při projednávání rozpočtových otázek v americkém Kongresu.

V pondělí 22. ledna se po několika dnech vyjednávání demokraté dohodli s republikány na dočasném uvolnění financí pro státní výdaje – prozatím však pouze do 8. února.

Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!