VIDEO: První let Draperovi geneticky modifikované kybernetické vážky

V lednu jsme psali o vývoji kybernetické vážky pod vedením společnosti Draper jménem DragonflEye. DragonflEye sestává z žijící, mírně modifikované vážky, která nese malý batoh elektroniky. Tento batoh je přímo spojen s nervovou soustavou vážky, aby ji mohl kontrolovat, a k získání dostatečného množství energie bez nutnosti použití baterií využívá drobné solární panely. Draper nám před několika měsíci předvedl šikovně vyhlížející maketu toho, jak by systém mohl vypadat, ale dnes již zveřejnil první video letu kybernetické vážky DragonflEye.

Unikátní věcí na DragonflEye je (v porovnání s ostatním kybernetickým hmyzem), že se nespoléhá na ovládání senzorů hmyzu nebo na kontrolu jeho svalů, místo toho využívá optické elektrody k vydávání přímých rozkazů do nervového systému hmyzu, který byl geneticky upraven tak, aby je přijal. To znamená, že vážka může létat kamkoliv budete chtít, aniž bychom obětovali její vestavěné letové schopnosti, které jí může obyčejný hmyz jenom závidět.

Zdá se, že účelem výše uvedeného videa je především ukázat, že elektronika i hardware může být ke hmyzu připojena bez toho, aniž by ho omezovala v letu. Nemáme zde zatím tedy možnost vidět kontrolní systém v akci. I přesto to vypadá, že se výzkum pohybuje velmi rychle kupředu a my si nejsme tak úplně jisti, kdy bylo toto video natočeno, takže naše rada zní: každou vážku, kterou venku uvidíte, si raději dvakrát prohlédněte, jen pro případ.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8
Komentujte

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AlenadfáťajirikLiběna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

K všeobecnému překvapení se v posledních týdnech zjistilo, že v EU i v USA se už roky běžně prodávají geneticky modifikované okrasné rostliny, které nikdy nezískaly svolení opustit laboratoře a pokusná pole.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/petunie-oranzove-gmo-gm-rostliny-dqw-/veda.aspx?c=A170601_143830_veda_mla

df
Host
df

Ne, Ne a Ne. Další znásilňovač přírody, má velikánskou kliku, že se nepotkáme. Hajzl jeden. Pardon, nemám pro takovýhle Tvary slušného slova. Určitě si připadá jako Bůh.

jirik
Host
jirik

Kdo se raduje, že se zbavíme chemtrailisu – bude se nejspíše mýlit

Tusk: EU a Čína nyní prohloubí spolupráci v klimatické oblasti
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tusk-eu-a-cina-nyni-prohloubi-spolupraci-v-klimaticke-oblasti/1492449?utm_source=mozilla_cz&utm_medium=rss

áťa
Host
áťa

příšerné, nemám slov… ano, znásilňovač přírody jak píše „df“. A za chvilku to bude i znásilňovač lidí.

df
Host
df

Zítra jedu makat do lesa, zapamatuji si jeho jméno a řeknu to našim sršňům, to je velice inteligentní hmyz. Stačí si sednout na kopec a byt chvilu v klidu a vše napráskat. Ten článek o zmetkovi mě fakt nas.ral. Nesnáším ubližování zvířatům a znásilňování přírody. Oni si ho najdou a zatopí mu. Přečtou si to z Univerza – morf. gen. pole. Setkat se s ním já, vezmu ho k nám do lesa svážu do kozelce a ať to těm zvířatům vysvětlí jak to myslel. Ovšem namazaný medem u mraveniště by toho moc nevysvětlil. Se zvířatama se domluvit dá , ovšem… Číst vice »

df
Host
df

Tak nakonec to v lese vše dopadlo úplně jinak. Dokončili sme práce které jsme si stanovili, pak rozestavěli terče a věnovali se nácviku statické střelby (bylo vedro). Když sme šli na kopec, našli sme místo kde slehla srna a tam dva nádherní koloušci. Chtěli jít k nám a tak sme rychlo zmizeli, aby si je zas jejich mamka brzy našla.

Alena
Host

Tak to s lidma ještě není špatné. Ty komentáře mě uklidnili. díky