VIDEO: Vladimir Putin si zavolal na kobereček ministry a představitele z Kemerova kvůli tragédii v nákupním centru a budou padat hlavy. Provozovatel nejprve evakuoval nájemce obchodů, na děti se zapomnělo! Za slabou bezpečnost prý mohou daňové prázdniny, Putin jenom obrátil oči v sloup!

 

Vladimir Putin se osobně zapojil do vedení vyšetřování obrovské tragédie ve městě Kemerovo, kde došlo k devastujícímu požáru nákupního střediska. Během požáru zemřelo 64 lidí, většina z nich jsou děti. Vladimir Putin si přímo v Kemerově zřídil kancelář na místní radnici a svolal na místo improvizované zasedání vybraných ministrů ruské vlády a představitelů magistrátu Kemerova. Výše připojené video, ke kterému jsem nachystal české titulky, nabízí pohled do práce Vladimira Putina jako vrchního velitele ozbrojených sil Ruské federace a jako gosudara. Ze všech ministrů a pozvaných představitelů je doslova vidět strach a obavy, protože jak se ukazuje z prvních indicí a zpráv, požár v nákupním centru Zimnaja Višňa v Kemerovu došlo v důsledku porušení všech možných předpisů. Stavba podle všeho nesplňovala bezpečnostní a provozní podmínky. Záběry z místa požáru to v podstatě potvrzují.

Záchranáři na místě požáru.

Budova byla postavena v roce 1968 a sloužila jako výrobní závod na cukrovinky. V roce 2013 proběhla poslední přestavba a budova dostala certifikaci jako nákupní a zábavní centrum. K přestavbě byly použity lacině materiály známe především z USA, sádrokarton a dřevěný framing. Tyto stavební metody postupně pronikají i do Evropské unie s cílem “katování kostů”, ale to by bylo na jinou diskusi a jiný článek.

Nákupní centrum bylo během rekonstrukce rozděleno do jednotlivých sekcí pomocí sádrokartonových desek, ovšem v celé budově nebyly vůbec instalovány požární sprchy. Předpisy nařizují, že u budov, kde je použito více jak 25% hořlavého materiálu a současně jde o budovu veřejného použití, musí být zajištěny rozvody požárních sprch a čidel. V Kemerovu žádná taková protipožární zabezpečení nebyla a prezidenta Putina velmi zajímá, kdo vydal kolaudační povolení pro provoz budovy jako nákupního centra.

Hořící nákupní centrum v Kemerovu.

Nákupní centrum se rázem proměnilo v ohnivé peklo

Hořlavost sádrokartonu je děsivá. Vnitřní sádrová směs působí jako hydrofilní prvek, který do sebe nasává veškerou vlhkost z okolí, takže povrch sádrokartonu, což je obvykle sololit nebo jiní směs tvrzeného papíru, vzplane během několika vteřin jako troud, ale to není ta nejhorší zpráva. Po zahoření sádrokartonu dojde vlivem vysoké teploty k termochemické přeměně sádrové hmoty, která začne produkovat prudce jedovaté plyny, kromě oxidu uhelnatého jsou to i kyanovodíky, protože směs sádrokartonu obsahuje další chemické látky a pojiva.

Sádrokartonové desky vlivem chemických změn začnou produkovat i acetylen z nátěrů desek, který funguje jako urychlovač hoření, jenž při dostatečném přísunu kyslíku zvýší teplotu hoření až na teploty blízké 3000 stupňům Celsia. Teplota hoření je závislá právě na přísunu kyslíku, v případě výškových budov dojde k vytvořené komínového efektu, kdy oheň ve vyšším patře nasává jako houba studený vzduch z nižších pater a pokud v ohnisku požáru je zdroje akcelerantu, např. acetylen z barev z nátěrů sádrokartonů, dojde k termochemické reakci, která odpovídá acetylenového hořáku při sváření. Teplota tak může lokálně dosáhnout až 3 tisíc stupňů Celsia.

Záběr z místa požáru.

Teplota hoření se dá posoudit např. podle ocelového zábradlí a křesel v kině, konstrukce ocelových výplní sedadel jsou roztavené. Teplota musela tedy v místě požáru dosáhnout teplot akcelerovaného hoření s teplotami vysoko nad 1500 stupňů Celsia. Stačí k tomu nátěry podlah, dřevěného obložení, izolační nátěry, nátěry nábytku atd. Co je ovšem skandální, to je přiznání ve videu jednoho z představitelů, že v roce 2013 nebylo možné provést všechny bezpečnostní zkoušky a kontroly, protože zrovna byly v Rusku daňové prázdniny pro podnikatele.

Vladimir Putin se doslova zděsil. Na dotaz mu bylo vysvětleno, že tyto daňové prázdniny způsobily, že ani kontrolní úřady nepracovaly. Vladimir Putin se zděsil a tato věc ho opravdu naštvala, co to má společného s bezpečnostní a s kontrolami podniků. Ve videu to není vysvětleno, ale v Rusku to funguje tak, že rozpočty jednotlivých orgánů státu jsou závislé na daňovém přijmu. A v případě místních úřadů je ta závislost někdy podobná jako v České republice v případě Obecních úřadů, jejichž příjmy se také odvozují od daní místních podnikatelů.

Elena, Roman, Anna, Igor and Artom Vostrikovi. Požár v nákupním centru přežil jenom otec rodiny.

Kontrola bezpečnosti budovy neproběhla kvůli daňovým prázdninám, hledal omluvu před Putinem jeden z představitelů

Kontrolní orgány v Kemerovu tak v roce 2013 zřejmě neměly dostatečné rozpočty na kontroly kvůli výpadku výběru daní. Ve videu k tomu není žádné rozřešení, ale zde je docela pravděpodobné, že povolení k provozu nákupního střediska bez potřebných bezpečnostních prověrek došlo prostě na základě korupce, jak naznačuje závěrem i Vladimir Putin, že někdo prostě někomu zaplatil a povolení bylo na světě.

Fotografie z místa tragédie ukazují, že v budově zuřilo inferno a roztékaly se dokonce i sedačky v kině. Kombinace sádrokartonové budovy, toxických nátěrů a chybějících protipožárních rozvodů tak navodila vražedný mix, ve kterém zemřelo přes 60 lidí. Evakuace přitom bylo zahájena okamžitě. Majitelé budovy však nejprve evakuovali nájemce prodejních ploch, které se podařil dostat ven jako první. Děti nikdo neevakuoval, protože každý se staral jen o své.

Vladimir Putin navštívil zraněné děti v místní nemocnici.

Učitelka, která přišla s celou třídou do nákupního centra, nechala děti v dětském koutku a odešla pryč na vlastní nákupy. Část dětí si koupila lístky do kina. Majitelé nákupního centra však uzamkli východy z kina, protože i v Rusku řeší problémy s tím, že po zahájení promítání jim lezli do sálu neplatící diváci, hlavně děti. Rychlost vypuknutí požáru byla tak obrovská, že existuje podezření, že sádrokartonové stěny uvnitř nákupního centra byly natřeny zakázanými nátěry, které se nesmí používat pro veřejné prostory. Jsou to různé akrylátové nátěry s obsahem acetonových činidel, které se při zahoření a přístupu kyslíku mění v acetylen, který urychluje hoření a prudce zvyšuje teplotu. Zvyšující teplota urychluje odpařování nátěrů a chemický cyklus se urychluje, vzniká více acetylenu, urychluje se dále hoření, pokud je k dispozici přísun vzduchu. Při špatné shodě událostí může vzniklý požár na jednom místě se rozšířit v nezvladatelné peklo už během 120 sekund, do dvou minuty od vzplanutí.

Rozdíl mezi prezidentem a gosudarem

Pokud by na místě byla čidla, ta by bezpečně detekovala toxický kouř a a spustila by alarm a požární sprchy. Strašlivá tragédie v Kemerovu pouze ukazuje na to, že bezpečnostní nedostatky nevznikly samy od sebe, ale byly důsledkem celé řady kroků, které skončily smrtí 64 lidí. Stejným způsobem jsou stavěna nákupní centra i v celé Evropě. Jednotlivé prodejny jsou v obrovské hale postaveny ze sádrokartonů, a když se podíváte ke stropu, požární sprinklery tam nenajdete. Katování kostů je umožněno tím, že zákony v jednotlivých zemích zakazují prodeje toxických barev. Přesto si ale všimněte, v čem spočívá role gosudara a v čem se liší od obyčejné role prezidenta. Pevné mocenské uchopení v Rusku na vertikále moci je typickým znakem ruské suverenity. Kdy naposledy jsme my viděli prezidenta nebo premiéra některé země EU, aby si stavěl do latě své podřízené? Toto je otázka k zamyšlení. A právě i proto Vladimir Putin vadí západu, že není jenom prezidentem, že je gosudarem své země.

*České titulky v úvodním videu zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

14
Komentujte

avatar
11 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
jirikDanaCZKSysijirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Před zápasem Mistrovství Evropy v ragby mezi Německem a Ruskem zazněla sovětská hymna. Videonahrávka se objevila na YouTube kanálu Visit Russia.
Zápas se konal 18. března, ale v tisku si všimli události až 29. března. Před utkáním, které se konalo v Kolíně, organizátoři pustili hymnu SSSR. Někteří z Rusů začali zpívat.
https://cz.sputniknews.com/videoklub/201803307057061-ragby-hymna-nemecko-rusko-sssr/#comments
Utkání skončilo výhrou ruských hráčů v poměru 57:3.
https://youtu.be/fcQZh8SQSzY

jirik
Host
jirik

Rozvědku u hranic Ruska provádělo v minulém týdnu 23 cizích letadel, ruské stíhačky sil protivzdušné obrany musely být poslány šestkrát pro jejich zachycení a doprovod. Vyplývá to z informace uveřejněné v oficiálním tiskovém orgánu Ministerstva obrany RF, novinách Krasnaja zvezda.

„K narušení vzdušného prostoru RF nedošlo,“ podotýkají noviny.

Kromě toho ruští odborníci v minulém týdnu vykonali jednu inspekci na území USA podle smlouvy o strategických útočných zbraních. Na ruském území se podobné inspekce nekonaly.
https://cz.sputniknews.com/svet/201803307059172-rusko-rozvedka-letadla/

Lekno
Host
Lekno

boli tam niekolko sal (kino) s detmi, iba jednu sal otvorili. 100vky deti zhoreli. boli na uvedeni rozpravky,vstup zadarmo. vzali z okolitych dedin deticky na posledny zazitok :-((

Dana
Host
Dana

Celkový počet těch, kdo uhořely byl 64 a z toho 41 dětí. I tak je to strašná katastrofa, ale stovky dětí není pravda

jirik
Host
jirik

Česká republika údajného ruského hackera Nikulina vydala do Spojených států, kam odletěl v noci. Informace přinesly Respekt a Český rozhlas. O vydání Nikulina žádalo i Rusko, za které se u ministra spravedlnosti přimlouval i český prezident Miloš Zeman.
https://cz.sputniknews.com/svet/201803307059902-cesko-hacker-nikulin-usa/

CZK
Host
CZK

Navrhuji vyhnout se slovnímu obratu Česká republika vydala, nebo Češi vydali ….., protože já jsem niko nevydal a ani se mně nikdo neptal. Třeba Sobotak v Bruselu něco podepsal a v médiích se pak říkalo, že Češi souhlasili s …… Začněme používat správné názvy, tedy v tomto případě „Babišův ministr spravedlnosti vydal ruského občana do USA“. Příjde mi to takové přesnější 🙂

jirik
Host
jirik

Ruská polícia zadržala v piatok riaditeľku firmy, ktorá vlastní obchodné centrum v meste Kemerovo, kde pri požiari minulý víkend zahynulo 64 ľudí, prevažne detí. Informovali o tom agentúry Reuters a TASS.
https://www.hlavnespravy.sk/zadrzali-riaditelku-firmy-prevadzkujucej-obchodne-centrum-v-kemerove/1358098
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) vo vyhlásení uviedol, že Julija Bogdanovová vedela o nedostatkoch systému protipožiarnej ochrany v nákupnom centre, neprijala však žiadne opatrenia na ich odstránenie.

Bogdanovová je generálnou riaditeľkou firmy Kemerovský cukrovinkový kombinát, vlastniacej obchodno-zábavné centrum Zimná višňa v sibírskom Kemerove. Požiar v tomto objekte vypukol 25. marca na najvyššom poschodí, kde sa nachádzali kinosály. Keďže bola nedeľa, kiná boli plné ľudí, najmä detí vo veku 10-13 rokov.

jirik
Host
jirik

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že si předvolalo velvyslance z Francie a Německa, kterým bylo sděleno, že Moskva informuje státy, jež přijaly nepřátelská opatření vůči Rusku kvůli kauze Skripal, o odvetných krocích.
https://cz.sputniknews.com/politika/201803307060556-velvyslanci-odveta-diplomati/

jirik
Host
jirik

Rozhodnutí Česka o extradici Rusa Jevgenije Nikulina do USA, bude-li potvrzeno, vyvolává hluboké zklamání, řekl Sputniku zástupce velvyslanectví RF Alexej Kolmakov. Česká média předtím s odkazem na vlastní zdroje na ministerstvu spravedlnosti informovala, že ruský občan Nikulin, který je obviněný v RF a USA z hackerství, byl v noci na pátek vydán z Prahy do Washingtonu. Jeho advokát Martin Sadílek sdělil Sputniku, že se dozvěděl o extradici svého klienta do USA pouze ze zpráv v médiích, ministerstvo spravedlnosti ho o tom neinformovalo. „Bude-li informace o tom, že vláda České republiky skutečně přijala rozhodnutí o vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do… Číst vice »

Sysi
Host
Sysi

Pelikán – demisi !!! Jen škodí, kudy chodí. Servilní vláda v demisi a 98% servilních pos(r)anců.
Chodí v předklonu před Babylonem a satanskou prodlouženou rukou.

Kdo jste neviděl dokument Ukradená Evropa (má překvapivě málo shlédnutí), vřele doporučuji. Je tam vysvětleno vše, co se tady děje od časů předbiblických až po současnost. Přirovnala bych potřebu shlédnout tento film k povinné četbě.
https://www.youtube.com/watch?v=jWRgIuiCr1o

jirik
Host
jirik

MZV RF konstatuje velmi aktivní provokační činnost proti ruským diplomatům v USA, uvádí se na webových stránkách ruského ministerstva. „Registrujeme velmi aktivní provokační činnost proti ruským diplomatům v USA. Během posledních dnů — po informaci o bezdůvodném vyhoštění 60 ruských pracovníků diplomatických úřadů z této země americké tajné služby se horečně snaží navázat s nimi kontakt,“ uvádí se ve zprávě na webu MZV. Ve zprávě na webových stránkách ministerstva se také uvádí, že došlo k „celé sérii pobuřujících případů“, kdy pracovníkům, které Washington nutí předčasně ukončit svou misi, je nabízena „pomoc“ výměnou za neoficiální vztahy „na vzájemně výhodném základě“. „Na… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Celníci, kteří prohlíželi ruské letadlo v Londýně, na to neměli právo, kontrolovat letadla mohou jenom tři rezorty, prohlásil kapitán letadla Vitalij Mitrofanov. „Představili se jako Border Force, tedy celní služba… Může mě prohlížet LBA (Spolkový úřad pro leteckou dopravu) — Německo, může letadlo prohlížet SAFA (evropský program letecké bezpečnosti) a Rosaviacija… Bylo to zcela za hranicemi všech pravidel,“ řekl kapitán. Jeho vystoupení vysílala televizní stanice Rossija 24. Zaměstnanci britské policie a celnice vstoupili na palubu letadla včera. Podle slov oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové odmítli odhalit své záměry a jednali přitom „ultimativním způsobem“. Příslušníci silových struktur posádce nařídili,… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Rusko přitvrzuje: Britové musí stáhnout dalších 50 diplomatů
Rusko vyzvalo Británii, aby z jeho území stáhla dalších více než 50 diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla v sobotu agentuře Reuters, že Moskva tím vyrovnává poměr s počtem svých diplomatů působících v Británii.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/467843-rusko-pritvrzuje-britove-musi-stahnout-dalsich-50-diplomatu.html

jirik
Host
jirik

https://cz.sputniknews.com/svet/201803317067998-Rusko-MZV-informace-kauza-Skripal-myslenka-vina-Britanie/#comments Je sice složité mluvit přímo o účasti Velké Británie v incidentu otravy Sergeje a Julie Skripalových, utajování informace Londýnem však vede k myšlence o zapojení se na tomto případu britských tajných služeb, prohlásila oficiální mluvčí MZV RF Marie Zacharovová. „Nemáme dosud žádnou informaci o této kauze. Jediné oficiální údaje jsme dostali včera z Velké Británie ohledně zlepšení zdravotního stavu Julie Skripalové. Proto je složité v tomto případě mluvit přímo o účasti Velké Británie či jiných oficiálních osob. Jistá podezření však existují,“ řekla Zacharovová v rozhovoru pro televizní stanici Pátý kanál. Podle jejích slov „utajování informace a nezveřejnění detailů incidentu… Číst vice »