Vše nasvědčuje tomu, že občanská válka v Sýrii je téměř u konce – a vypadá to, že Bašár Assad vyhrál

manbij-syria.jpg

Síly bojující proti ISIS se chystají zaútočit na Rakku, která je de facto hlavním městem této organizace. Vítězové i poražení se tak ocitají ve fázi, která může být v syrské občanské válce tou finální. Syrští bojovníci vedeni Kurdy tvrdí, že obsadili část silnice jižně od Rakky, tím odstřihli ISIS od zbytku jejího území dále na východ.

ISIS konfrontuje celou řadu nepřátel blížících se k Rakkce, ti si však konkurují agendami i ambicemi. Syrské demokratické síly (SDF), jejichž hlavní bojovou složkou jsou syrské Lidové obranné jednotky (YPG) a které jsou podporovány americkými dodávkami těžké palebné techniky, se nyní blíží k Rakkce a pravděpodobně obdrží další podporu ze strany USA. V současné době operuje v severovýchodní Sýrii 500 amerických jednotek zvláštního určení. Do útoku mohou zapojit také těžké dělostřelectvo řízené USA a zvýšit tak šanci na úspěch v Rakka.

To je špatná zpráva pro Turecko, jehož vojenský vpád do severní Sýrie, nesoucí název Operace štít Eufratu, začal v srpnu loňského roku a na něž je vyvíjen tlak ze všech stran. Konkrétně se jedná o to, že politickou a vojenskou šachovou partii odehrávající se okolo města Manbidž, které bylo minulý rok obsazeno SDF s cílem vyřadit Turecko, které jej považovalo za svůj další cíl. Prioritou Turecka v Sýrii je omezit a pokud možno redukovat či eliminovat moc syrských Kurdů, ve kterých Ankara spatřuje podporu kurdského povstání v Turecku.

Pro Turecko bude velmi obtížné zaútočit na Manbidž, který minulý rok získalo SDF po krvavém boji s ISIS. SDF totiž v neděli vzkázalo, že město je nyní pod záštitou koalice vedené Spojenými státy. Začátkem minulého týdne se zdálo, že manbidžská Vojenská rada Turky přelstila tím, že přenechala vesnice na východu Mandžibu – které se dostávají pod útok milice Svobodné syrské armády (FSA) podporované Tureckem – Syrské armádě, která postupuje od jihu a kterou následuje podpora ruského letectva.

syria-war-map.jpg

ISIS se dostává pod čím dál větší vojenský tlak, kterému, ačkoliv její bojovníci i nadále silně vzdorují, není schopna odolat, neboť čelí útokům ze všech stran. Konečně 23. února ztrácí al-Báb, pro Turky strategicky položené město severovýchodně od Aleppa, což se neobešlo bez 60 padlých tureckých vojáků spolu s 469 mrtvými bojovníky FSA a 1700 zraněnými. Dlouhá obrana al-Bábu vedená ISIS, která měla být demonstrací síly Turecka v severní Sýrii, byla pouhou ukázkou slabosti. FSA podporovaná Tureckem nebyla schopna postupovat bez přímé podpory ze strany turecké armády a pád města se oddálil natolik, že Turecko mohlo hrát v závěrečném boji, který se odehrál v prosinci poblíž Aleppa, pouze omezenou roli.

Turecko doufalo, že prezident Trump, narozdíl od svého předchůdce, upustí od spolupráce se syrskými Kurdy, jako s hlavními spojenci amerických pozemních sil v Sýrii. Byl tu jistý signál, že se tak již děje. Obrázky amerických vojenských vozidel přijíždějících do Mandžibu z východu podtrhují americké odhodlání odrazit turecko-kurdský střet, což by oddálilo ofenzívu proti Rakkce. Spojené státy ukázaly, že nemají námitky proti Syrské armádě a ruské „humanitární konvoji“ přijíždějící z jihu do Mandžibu.

Jsou tu i další náznaky, že tradiční mix soupeření a spolupráce charakteristický pro vztahy mezi USA a Ruskem se v Sýrii vychyluje směrem k větší spolupráci. Syrská armáda podrporovaná Ruskem a Hizballáhem převzala ISIS minulý čtvrtek za pomoci amerických náletů město Palmýru. Dříve se nestávalo, že by americké letectvo zaútočilo proti ISIS zatímco by bojovala proti Syrským vládním silám. Druhé dobytí Palmýry (před 3 měsíci) je jediným významným pokrokem ISIS od roku 2015.

Turecko mohlo odstřelovat Rakku ze severu v naději, že pronikne přes kurdské území, ale to by byl velmi riskantní krok, který by YPG odrazily a by byl v opozici vůči Spojeným státům a Rusku. Jinak by Turecko a dva další velcí stoupenci syrské ozbrojené opozice, Saudská Arábie a Katar, přihlíželi tomu, jak se jejich vliv na dění v Sýrii nevyhnutelně zmenšuje. Írán a libanonský Hizballáh, kteří byli hlavní zahraniční podporou prezidenta Bašára Assada před rokem 2015, nemají v Damašku, po ruské vojenské intervenci tohoto roku, zcela stejný vliv.

Amerika a Británie, jejichž společnou ambicí je vidět Assada zbaveného moci, byly účinně zbaveny iluzí a Syrská vláda vykazuje všechny známky toho, že je připravena znovu celou Sýrii převzít. Pokud ISIS v příštích pár měsících ztratí Mosul a Rakku, zbude jen málo z územního celku, který byl v červnu 2014 deklarován jako chalífát.

Velkým problémem, o němž stále nebylo rozhodnuto ani v Iráku ani v Sýrii, zůstávají budoucí vztahy mezi centrálními vládami v Bagdádu a Damašku a mezi Damaškem a jeho kurdskými menšinami. Tyto menšiny se, jako spojenci USA, staly mnohem významějšími než byly před vzestupem ISIS. Možná si však po jejím pádu a v opozici vůči obnovené syrské a irácké vládě nebudou schopny své rozšířené území udržet.

přeložila: raja

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jiriksmrdutá mrtvola Václava Havla Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
smrdutá mrtvola Václava Havla
Host
smrdutá mrtvola Václava Havla

Kurdi zřejmě budou opět hozeni přes palubu protože Kurdistán nevyhovuje nikomu.
Taky k tématu: Ruští turisti na výletě. http://www.eurasia24.cz/vojenstvi/item/2350

jirik
Host
jirik

Tahle odpornost by nikoho nenapadla. Vrazi z IS převlečení za doktory postříleli v nemocnici 49 lidí

Na 49 mrtvých vzrostla tragická bilance středečního útoku Islámského státu ve vojenské nemocnici v afghánském Kábulu. Útočníci převlečení za lékaře několik hodin vraždili zdravotní sestry, pacienty, lékaře, návštěvníky i civilní zaměstnance a bojovali s přivolanými policisty a vojáky. Dalších 63 lidí bylo zraněno, uvedly agentury Reuters a AP.
http://vool.cz/1TDxn

jirik
Host
jirik

Spojené státy poslaly do Sýrie několik set těžce vyzbrojených příslušníků námořní pěchoty. Přesunuli se z válečných lodí kotvících ve Středozemním moři, napsal americký list The Washington Post. Podle něj mají pomoci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
http://vool.cz/PhGGT

jirik
Host
jirik

Rusko se nezúčastní schůzky ministrů 68 zemí koalice pro boj proti skupině Islámský stát (v RF zakázána) v čele s USA, oznámil novinářům zástupce oficiálního mluvčího MZV Mark Toner.

„Rusko se schůzky nezúčastní, protože nepatří do koalice“, řekl Toner na briefingu, kdy odpovídal na otázku novináře.
https://cz.sputniknews.com/svet/201703104896273-MZV-USA-Rusko-schuzka-koalice-IS/
Agentura Reuters dříve oznámila, že ministerská schůzka o boji s teroristickou skupinou Islámský stát se bude konat ve Washingtonu 22. a 23. března. Podle jeho informace bude schůzce předsedat ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

jirik
Host
jirik

Ministr státní bezpečnosti neuznané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik prohlásil, že v LLR zadržení diverzanti připravovali teroristický útok na ruské vojáky v Belgorodské oblasti. „Ukrajinská diverzní a výzvědná skupina, která měla základnu v LLR, připravovala speciální operace na území Ruské federace,“ řekl Pasečnik. Dříve už na MZV a ministerstvu státní bezpečnosti LLR oznámili, že zadrželi příslušníky osmého speciálního pluku sil speciálních operací ozbrojených sil Ukrajiny. Jsou podezíráni z toho, že byli zapojeni do teroristických činů na území neuznaných republiky, mimo jiné se podíleli i na vraždě vedoucího správy Lidových milicí LLR Olega Anaščenka v únoru roku 2017. http://sptnkne.ws/dKDT —- Ministr… Číst vice »