Východní Evropa chce zase mluvit rusky

Stále více obyvatel východní Evropy chce studovat ruštinu. Píše to list Izvěstija s odkazem na polské ministerstvo zahraničí.

 

 

Zvýšený zájem o ruský jazyk je nyní pozorován v mnoha zemích východní a střední Evropy, zejména v Polsku, České republice a na Slovensku.

„Ruština je nejvíce populární mezi studenty polských lyceí — vybírá si ji více než 10 % budoucích vysokoškoláků,“ uvedl vedoucí ruského oddělení Východního úřadu Ministerstva zahraničních věcí Polska Michal Grodzki. Podle něj poslední údaje průzkumů mínění ukazují, že 49 % občanů země mluví rusky.

„Znalost ruského jazyka se stává důležitou profesní výhodou,“ zdůraznil Grodzki.

Rostoucí zájem o ruský jazyk je viditelný také v České republice. Například v roce 2016 zde byl zaznamenán nárůst počtu žáků gymnázií studujících ruštinu. Ve srovnání se školním rokem 2011/12 jich bylo téměř dvakrát více — asi 51 tisíc studentů. Kromě toho se ruštině povinně vyučuje na různých fakultách českých vysokých škol, včetně Univerzity Karlovy v Praze.

Výzkumný pracovník na Univerzitě Komenského v Bratislavě Branislav Fabry v rozhovoru pro Izvestija uvedl, že na Slovensku také roste zájem o ruský jazyk.

„Pro obyvatele evropských zemí, kde mluví slovanskými jazyky, je ruština mnohem jednodušší než pro Němce nebo Francouze. To je významná výhoda pro Slováky, Čechy a další zástupce slovanských národů. Kromě toho musíme pochopit, že znalost pouze angličtiny je často nedostatečná. A ruština je jedním z hlavních jazyků OSN a dalších mezinárodních organizací,“ vysvětlil expert.

Ruský jazyk je mateřským téměř pro 150 milionů lidí. Více než 110 milionů z nich umí ruštinu jako druhý jazyk. Podle počtu rodilých mluvčích je na pátém místě na světě po angličtině, čínštině, španělštině a arabštině.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
rajajirikMaroš - Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Putin Grants Free Russian Land To 15,000 Christians Facing “White Genocide” In South Africa As West Turns Its Back On God Once Again
http://www.whatdoesitmean.com/index2603.htm

Maroš -
Host
Maroš -

Hm… Pamätám si argumentácie po roku 1989, že je chybou prestať sa učiť rusky, pretože tamtým východným smerom je náš prirodzený trh – a je to pravda – a to sme vtedy prd vedeli – a 90% aj teraz prd vie o globálnom projekte Hodvábnej cesty – teda v zmysle euroázijského hospodárskeho celku. Dnešný mladý človek, ktorý ovláda ruštinu, čínštinu, persčinu, kazachčinu – má oveľa väčšie kariérne šance – ako slovanské prostitútky či umývačky starých zadkov s nemčinou, alebo umývači riadov s angličtinou. Už z podstaty veci – pre Západ sme my Slovania ľudia druhej kategórie – a tak aj… Číst vice »

raja
Editor

Komentář jsem záměrně upravila, abych vám jej mohla publikovat. Nepište v komentářích nic o jisté etnické skupině…

jirik
Host
jirik

Veřejný činitel Nikolaj Mišustin je pesimičtější. Problémem zavedení elektronických pasů v Rusku se zabývá už několik let, je odpůrcem takového systému. Když se v Rusku objevila otázka o zavedení takového formátu pasů, vzbouřili se zejména občané „nábožensky motivovaní“ a lidé, kteří nechtějí být totálně sledováni „velkým bratrem“. Takže v roce 2014 tento projekt odložili o dva roky a následně ho úplně zrušili. Co se týče evropských států, včetně Česka, Mišustin si myslí, že v Evropě je vyvinutější systém ochrany osobních údajů. Takže pokud budeme mluvit o budoucím implantování čipů do ruky člověka, bude to v evropských státech složitější.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201807127708060-karta-razitko-obcanka-antikrista-cesko-apokalypsa/