Začarovaný kruh: Světová banka varuje před hrozící globální ekonomickou krizí

Světová banka poukázala na to, že zpomalení ekonomického růstu a nebezpečná protekcionistická politika uplatňovaná některými státy jsou klíčové znaky nadcházející katastrofy.

 

Světová banka zveřejnila zprávu s názvem „Otočení přílivu?“, která naznačuje, že současné trendy ve světové ekonomice mohou do roku 2020 vést k nové hospodářské krizi. Globální hospodářský růst se pravděpodobně zpomalí po roce 2018, kdy se očekává, že dosáhne 3,1%, avšak do roku 2020 se očekává pokles na 2,9%.

Jedním z hlavních důvodů tohoto potenciálního poklesu je prý znovuobnovení protekcionistické politiky, kterou v současné době podporuje americký prezident Donald Trump. Podle zprávy budou kvůli této politice nejvíce trpět rozvojové ekonomiky (EMDE).

„Eskalace omezování obchodu mezi hlavními ekonomikami by mohlo vykolejit globální obchod a mít mimořádně nepříznivé důsledky pro ekonomiky EMDE,“ uvádí se ve zprávě.

Mezi další škodlivé tendence zdůrazněné ve zprávě Světové banky patří zhoršující se dynamika národního dluhu, geopolitické napětí, zvýšená politická nejistota, rostoucí globální úrokové sazby a možná volatilita finančního trhu.

Americký prezident Donald Trump zavedl 25% tarif na dovoz oceli a 10% tarif na dovoz hliníku z mnoha zemí, včetně jejích spojenců, ve snaze „ozdravit obchodní rovnováhu“. Kanada, Mexiko a evropské země byly od těchto opatření dočasně osvobozeny, když poté přišlo na deadline, Trump se rozhodl úlevu neprodoužit.

Mnoho zemí slíbovalo, že vůči americkému zboží zavedou represivní opatření , zatímco Čína, která dočasnou úlevu od nových tarifů nedostala, to učinila během několika dní po uvalení nových tarifů.

 

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Vítězslav CrhaMartin Rubáš Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martin Rubáš
Host
Martin Rubáš

Zvyšování úrkových sazeb ze strany Fedu povede k recesi. Vždy to tak bylo. Růst měnové zásoby v USA se zastavuje, co je předzvěst rfecese. Bohužel se to pak dotkne i nás.

http://www.epshark.cz/clanek/482/usa-rust-penezni-zasoby-se-zastavil-recese-je-na-blizku

Vítězslav Crha
Host
Vítězslav Crha

Jedno je nad míru jasné a to,že nelze s mnoha burzovními komoditami zacházet jako s lejnem. Hospodářský růst zejména v ČR je tak nesmyslný blábol,kterým se ohánějí zejména ti,kteří profitují z lidské práce a na doslova dehonestujících mzdách.Vyzdvihováni jsou povaleči a vychcánkové,zatímco lidé,co tvoří pravé hodnoty jsou zesměšňováni a jejich práce vylučována ze společnosti A protože je tomu tak téměř ve všech zemích, krize je naprosto neodvratitelná. Těch krizí bude několik najednou,které v sobě ponesou právě tyto negativistické procesy z minulosti. Na jednu stranu z toho mám obavu a na druhé straně si myslím,že tvrdá krize se vším všudy donutí… Číst vice »