Záhada pro vědce: Se Sluncem se něco děje, už brzy změní svou aktivitu

Až dosud byli někteří vědci přesvědčeni o tom, že Slunce je neměnnou součástí naší oblohy a na jeho pravidelnou zásilku slunečních paprsků se můžeme absolutně spolehnout.

Zdá se však, že vše je více proměnlivé, než čekali. V nejbližším období se nám totiž největší hvězda naší sluneční soustavy chystá poslat méně slunečního záření, protože její aktivita Slunce směřuje k období nejnižší činnosti. Proč se toto všechno děje, je stále poněkud záhadou.

Je známo, že jeden solární cyklus trvá zhruba jedenáct let. Naposledy bylo sluneční maximum zaznamenané v roce 2014 a další sluneční minimum můžeme očekávat někdy v letech 2019 nebo 2020. Během tohoto období bude na Slunci mnohem méně viditelných a pozorovatelných slunečních skvrn a tím pádem i méně slunečního záření.

Pro nás, pozemšťany se v této souvislosti hodně nezmění a možná si pokles slunečního záření ani nevšimneme, protože koronární díry na Slunci budou stále dostatečně aktivní. „Tyto díry jsou pozorovatelné během celého solárního cyklu a v období slunečního minima budou viditelné šest měsíců nebo i déle,“ uvedl odborník z NASA Dean Pesnell.

I když změny na zeměkouli způsobené solárním minimem mohou být nevýrazné, podle NASA ve vesmíru bude dopad tohoto stavu mnohem dramatičtější. Dá se předpokládat, že účinky solárního minima budou zaznamenány na oběžné dráze Země s nízkou oblačností. V tomto prostoru odpor atmosféry působí tak na funkční satelity, jakož i na vesmírný odpad tvořený umělými troskami a nepoužívanými satelity. Tento odpor je přímo závislý na intenzitě slunečního záření a usnadňuje čištění prostoru od zmiňovaného vesmírného odpadu. Během slunečního minima však atmosférický odpor snižuje, a tím do jisté míry omezuje toto čištění. Stejně tak může v tomto čase docházet k výkyvům počasí a k častější tvorbě polární záře.

Toto období představuje určitá rizika i pro astronautů, protože v atmosféře bude vyšší výskyt tzv. galaktických paprsků – vysokoenergetických částic z jiných částí vesmíru. Jejich působení může u astronautů vyvolat zdravotní problémy.

Dosud není zcela známo, co řídí sluneční cyklus. Vědci jsou si zcela jisti pouze v tom, že souvisí s magnetickým polem Slunce, ale jeho přesné fungování není jasné. Proto můžeme očekávat, že pozorování Slunce zaměstná ještě mnoho odborníků a my se o její fungování v budoucnu dozvíme více.

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nula Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nula
Host
Nula

…trošku od témy, ale k záhadám to môžeme priložiť… 🙂
Dnes 13ho júla 2017 sa uvoľnili – záhadným spôsobom do kolektívneho vedomia kópie dokumentov č. 405389 kategorizované ako „Ultra Top Secret“ týkajúcich sa dôkazov UFO hávarie v Rooswelle. Čakám ešte na overenie pravosti,ak sa do nich samozrejme nepustí tradične nejaký „požierač negatívnych kokoonov“… ?!

http://d3adcc0j1hezoq.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/06/Ultra-Top-Secret-MITD-RotateLARGE.pdf