Zákeřné energy drinky – za dočasnou stimulaci platíte zdravím

….dle měření, které se nově prováděla ve Švýcarsku v jedné nejmenované laboratoři, mimo látek, které jsou uvedeny v článku, se tam vyskytují i jiné, které mohou způsobovat cukrovku a jiné poruchy organismu. Neradím nikomu tyhle driáky vůbec kupovat a už vůbec ne dávat do úst!!!!!
00:54
Energy drinky čili energetické nápoje se staly moderním fenoménem, každý den jsou jich konzumovány desítky milionů. Kdo by taky odolal nové dávce energie a bdělosti, zejména když pochází z nápojů, které lákají na bylinné a další „přírodní“ látky? Málokdo ovšem myslí na to, že tyto nápoje obsahují nezdravé látky nebezpečné pro naše zdraví.
Koncem loňského roku začala toxikologická střediska po celém světě monitorovat předávkování energy drinky a jejich vedlejší účinky. Od října do prosince bylo nahlášeno 677 případů. Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost.
energy-drink-31
Dvě nejčastější ingredience jsou cukr a kofein, které oba poskytují dočasnou stimulaci, ale v dlouhodobém horizontu může vyústit k oslabení energie v důsledku stresu a únavy nadledvin.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

Už jenom cukr sám o sobě ze všech dalších možných zdravotních rizik může způsobit cukrovku, což je nemoc, která dosáhla v USA epidemiologických rozměrů právě kvůli velkému množství cukru. Nakonec může přemoci i slinivku břišní, orgán, který vytváří inzulín pro vyrovnání hladiny cukru. Energetické nápoje tak přispívají k riziku opotřebování slinivky břišní.
Některé energetické nápoje obsahují až 7x více kofeinu, než naleznete v šálku kávy. Zatímco malé množství kofeinu není obecně považováno za nebezpečné, větší množství může přespříliš stimulovat náš centrální nervový systém a může nebezpečně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci. Kofein je také návykový a abstinenční příznaky zahrnují bolesti hlavy a podrážděnost. Kofein má též na svědomí ztrátu cenného vitamínu B, který je potřebný pro „normální“ tvorbu energie.
Pokud není použit cukr, jsou ve hře ještě nebezpečnější umělá sladidla. Snad nejnebezpečnější je aspartam, nicméně stále častěji se používá sukralóza. Sukralóza je chlorovaná organická sloučenina, chemická skupina, která zahrnuje mnoho sloučenin, které škodí zvířatům i rostlinám, a která je spojena s vrozenými vadami a dalšími prenatálními podmínkami. Pro tělo není sukralóza potrava, zpracovává ho podobně jako toxiny.
Podívejme se na další nebezpečné látky, které se v energy drincích nacházejí:
* benzoan sodný – je známa souvislost s poškozením buňek a zvýšením produkce volných radikálů. Obzvláště v kombinaci s vitamínem C je to potenciální karcinogen.
* fenylalanin – přestože se jedná o esenciální aminokyselinu, nicméně taktéž o neurotoxin, který je jednou ze tří hlavních složek aspartamu. Příliš velké množství rozrušuje neurony v mozku a způsobuje jejich zánik.
* guarana – semena ze stejnojmenné rostliny, které obsahují 3-4x více kofeinu než kávová zrna
* ephedra – lék, který zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak při nízkých dávkách. Při vyšších dávkách způsobuje mrtvici, křeče i dokonce smrt.
A na závěr otázka, na kterou si zkuste sami odpovědět. Co je lepší: chemický energy drink anebo aktivní životní styl se správnou výživou a kvalitním spánkem?
Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. ginze napsal:

    Ano, přesně tak. Sama jsem byla tak trochu hloupá a tyto věci jsem pila na střední škole kvůli potlačení únavy. Odnesla jsem si z toho bušení srdce a různé psychické příznaky. Hodně velký problém je tam kofein, protože jak káva není zdaleka tak škodlivá, tak tady ten přidaný kofein způsobuje také úbytek hořčíku v organismu a jeho dlouhodobý nedostatek se projevuje únavou, podrážděností atd., a nakonec může vyústit v opravdu psychické problémy. Někde jsem dokonce četla, že některé psychické problémy, na které lidi berou antidepresiva, jsou způsobeny právě kritickým nedostatkem hořčíku. Takže jestli to čte někdo, kdo tyhle zabijáky pije, doporučuji s tím ihned přestat a začít se o sebe starat.
    Četla jsem někde na anglickém diskuzním fóru příspěvek nějakého muže, který to pil opravdu ve velkém a nakonec se u něj opravdu rozvinula psychická choroba, takže opravdu pozor na to. Viděla jsem dokonce video nějakého Youtubera a ten říkal, že jich vypije klidně 8, což už mi přijde šílené. Není to sranda a byla bych nejméně pro to, aby je do 18 let zakázali prodávat, když vidím v obchodech devítileté kluky, co si kupují ,,monstry“ a přijdou si pak velice cool…a neuvědomují si, že to odnesou zdravím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..