Zemědělci na Moravě stříkali za větru kukuřici herbicidem a spálili 12 hektarů okolních vinic

Listy a květy vinné révy na vinicích na Mikulovsku popálil herbicid, kterým zemědělci na sousedním poli stříkali kukuřici. Foukal totiž silný vítr a látka se rozletěla do okolí.

Zasaženo bylo celkem šest vinařství, která mají vinice na Liščím vrchu v Březí. „Podle mých odhadů je zasažených deset až dvanáct hektarů vinic a k tomu dva hektary ovocných sadů. Poškození je viditelné na třiceti až padesáti procentech plochy,“ prohlásil vinař Jindřich Kadrnka s tím, že zřejmě přijde o část úrody.

Foto Víno Kadrnka

Škodu zatím nelze přesně odhadnout, neboť záleží na tom, jak dlouho bude trvat, zda se réva po letošku vzpamatuje, nebo budou keře postupně odumírat a bude nutné je nahradit. „Loni jsem z těchto vinohradů měl šest až sedm tisíc lahví vína. Dnes vypadá půlka vinice špatně. Takže škoda bude letos možná dvě stě tisíc korun. Kdybychom měli sečíst škodu všichni dohromady, mohou to být dva a půl až tři miliony,“ sdělil pro IDnes.cz.

Vinaři ještě netuší, čím vlastně zemědělci v inkriminovaných dnech pole vlastně stříkali; od toho se bude odvíjet, zda „jen“ uschnou listy, nebo se zničí celý keř. Ve středu vinaři vinice postříkali látkou, která by měla stimulovat růst révy, a napumpovali ji vitaminy kvůli rychlejší regeneraci. Teď budou doufat…

Zajímavá je přitom reakce vedení mikulovské firmy, která škody způsobila. Její šéf řekl, že je jim líto, že se něco takového přihodilo, ale že se „nedá hovořit o tom, že bychom něco zanedbali“. Může prý za to příroda…

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
cholekalciferoljakub136Jara Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Jara
Host
Jara

Vedení mikulovské firmy , která škodu způsobila je blb.

jakub136
Host
jakub136

ahoj
no to sou kr*téni….

cholekalciferol
Host
cholekalciferol

Aby jim tu kukuřici časem nezapálila nějaká přírodní jiskra….