Úzce související téma s pozemky!!!!!

AKTUALIZACE 18:14….POD ČLÁNKEM Vzhledem k tomu, jak je důležité dodržet na katastrálním úřadu přesný postup, rozhodla jsem se vám tuto záležitost přiblížit trochu víc prakticky…..

Přijdete na katastrální úřad, kde vás čeká (alespoň u mě to tak bylo) krabice s displayem, kde klepněte na tlačítko „výpisy“ a bude vám přiřazeno pořadové číslo. Zkrátka jako na poště. Až na vás přijde řada, jděte za úředníkem a mile ho poproste o to, co potřebujete. On vám vytiskne dva výpisy z katastru a dvě katastrální mapy. Následuje ta zajímavější část, kdy úředník musí lejstra orazítkovat přesně na 12 hodin. Jste zákazník, nechte si to vytisknout třeba 5x, dokud to nebude vypadat tak, jak má. Lze si na to vzít úhloměr, doporučuji rovnou si ho vzít z domu s sebou na úřad, protože ne všichni úředníci mají v kanceláři úhloměr, jak jsem se přesvědčila. Jde také zvolit jiný postup, kdy razítko rovnáte vzhledem ke kraji papíru tak dlouho, dokud není přesně vodorovně. Je to hodně zdlouhavé a museli jsme to tisknout vážně tak 5x, než jsem byla spokojená. Takže úhloměr s sebou, ušetří to práci.

Tady jsem vám v malováni vytvořila vzor toho, jak by to mělo vypadat:

 

vypis-z-katastru-priklad

 

mapa-priklad

Razítko lze ve výpisu umístit i nad dělící čáru, ale úředník vám to pravděpodobně orazítkuje do postoru vyhrazeného pro razítko. Každopádně to není chyba, kdyby to dal náhodou nad čáru. Dejte si pozor na jeho podpis, ten můj úředník se hrozně roztahoval.

Pokud budete mít další dotazy, na moji osobní zkušenost, prosím pište do komentářů. Není radno něco zanedbat. Plánuji vydat další článek, kde podrobně popíši svoj výpravu jak na katastrální úřad, tak za notářkou. V něm vám také mohu odpovědět na případné další otázky.

Přeji vám hodně štěstí.

 

raja

 

AKTUALIZACE 18:14

Poté, co vyřídíte výše popsané záležitosti na katastrálním úřadu, je dobré ještě vzít jeden výpis z katastru k notářovi, který vám udělá kopii a tu potvrdí razítkem !!!

Mapy, jak jsme se dozvěděli, v ČR nepotvrzují. 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

40 komentářů

 1. Jana B napsal:

  Od článku se mi tento komentář ztratil, tak ho vkládám sem. Je k výpisu z listu vlastnictví pro bytovou jednotku, případně bytový dům s více bytovými jednotkami ve vlastnickém režimu SVJ (Společenství vlastníků jednotek), kde je hodně spoluvlastníků, z nich někteří jednotlivé osoby, někteří jsou manželé (BSM) a několik málo BJ vlastní původní družstvo.

  A když je ve spoluvlastnictví více osob (třeba 60) – tedy ten pozemek a stavby jako takové – ne jen bytová jednotka, musí být list vlastnictví ten za celý dům – tam je vypsáno těch cca 60 spoluvlastníků – LV za pozemek – zase cca 60 spoluvlastníků a zvlášť jiný LV za bytovou jednotku – tam jsem jen já a jsou vyčísleny podíly z dříve uvedených LV ?? To je otázka. Trochu se mi protáhla. A pokud ano, musí být na těch „hromadných“ LV také vypsána jmenovitě rukou a tím potvrzena jména spoluvlastníků?
  Stvrzeno podpisem zapisující osoby? Jak by taková listina měla být sestavena?
  Musí být u ručně vypsaných osob vypsán i jejich podíl? A druh podílu?
  Jak v tom případě vypadá právo k věcem v takovém domě?
  Ještě budu hledat možné zádrhele, aby se vyjasnily.

  • tomáš marný napsal:

   Milá jano,
   na celý velký obytný barák nebo panelák stačí jeden jediný list vlastnictví a to na pozemek na kterém stojí a to je všechno.
   Máme potvrzeno od jednoho vysokého úředníka z nejmenovaného katastru, že celý článek je naprostá pravda a sám navrhoval to udělat celorepublikově…..
   tm

   • Jana B napsal:

    Děkuji za odpověď TM,
    ale otázka byla možná schovaná — a zní — musí být i na takovém LV ručně dopsáno – cituji z článku:
    „Pan Ten-a-ten/Paní Ta-a-ta je vlastníkem a majitelem těchto pozemků se všemi na nich se nacházejícími budovami a ostatními věcmi.“
    – jmenovitě rozepsané pro těch 60-70 či kolik spoluvlastníků? Pokud ano, jak má být takový výpis z LV sestaven (má-li to také pravidla).
    V článku je to pro bytový dům popsáno pro jednoho (jediného) vlastníka – pochopila jsem společného pro všechny bytové jednotky. Proto ten dotaz.
    Nebo to mám chápat tak, že pokud má takto potvrzené – zaznamenané vlastnictví i jen jeden spoluvlastník, pak je tím automaticky stejně platně ochráněno i vlastnictví ostatních spoluvlastníků?
    A protože se to vztahuje k tak starým listinám, není mi úplně zřejmé, jak se to vztahuje na právnické osoby (družstvo), které nejsou fyzickými osobami, tedy lidmi (jednotlivými, živými).

    • tomáš marný napsal:

     milá jano,
     není to potřeba dle domluvy s právníky. Stačí ten návod jak jsem psal…..
     tm

 2. triblion napsal:

  Pekná hovadina, ako keby uhol pečiatky niečo menil, keď vás budú chcieť ošklbať, tak už sa stalo. Nejaký podpis úradníčka na katastri vás určite nespasí. Že im takto motáte hlavy, fujtajbl.

  • tomáš marný napsal:

   Vážený triblione,
   moc moudrosti jste určitě nepobral. Nejsou to moje rešerše, jak jste se mohl dočíst, kdybyste pořádně četl, ale právníků, kteří tomuto tématu rozumí a vědí, že razítkem ve 12:00 hodin dotyčný nabývá majetek. V Kanadě jsou takovéto věci známé a obecné. Ten malý úhel pootočení razítka je velice důležitý. V opačném případě majetek patří státu ve kterém se pozemek nachází. Ale takové věci nemůžete samozřejmě vědět, protože lidem a občanům je sdělovat nebudou…..
   tm

 3. Ema napsal:

  Dobrý večer ještě jednou,
  proč je nutné mít dva výpisy a dvě mapy?
  Děkuji za odpověď!

 4. atrej ystma 776 napsal:

  Dobrý večer, z jakého důvodu je takto nutné dodržet 12 hodin u razítka?

  • tomáš marný napsal:

   Astreji, prosím přečti si odpověď pro tribliona, nebo ji zkopíruji zde:

   Vážený triblione,
   moc moudrosti jste určitě nepobral. Nejsou to moje rešerše, jak jste se mohl dočíst, kdybyste pořádně četl, ale právníků, kteří tomuto tématu rozumí a vědí, že razítkem ve 12:00 hodin dotyčný nabývá majetek. V Kanadě jsou takovéto věci známé a obecné. Ten malý úhel pootočení razítka je velice důležitý. V opačném případě majetek patří státu ve kterém se pozemek nachází. Ale takové věci nemůžete samozřejmě vědět, protože lidem a občanům je sdělovat nebudou…..
   tm

   • atrej ystma 776 napsal:

    Děkuji za odpověď a trpělivost se čtenáři 🙂 !!!

    • tomáš marný napsal:

     Rádo se stalo astreji,
     jsme tu proto, abychom si navzájem pomáhali a né, abychom šli jeden proti druhému. To nemá smysl. Mnoho lidí to ale doposud nepochopilo…..
     tm

 5. Draha napsal:

  Pokud je na kulatém razítku nedotažený obvodový kruh (mezera 1,5 cm) – je razítko platné nebo je potřeba vše provést znovu? Děkuji.

 6. Samba napsal:

  Môžem prikazovať úradníčke na katastri ako má buchnúť razítko? Neviem si to predstaviť v praxi.
  V tom zhone jej nestihnem ani povedať že nech ho otočí inak a pod.

  • Draha napsal:

   U nás na katastru byl pán velmi ochotný… dokonce si nejdřív zkusil dát razítko na čistý papír, aby zjistil, jak nejlépe ho umístit posléze na listinu 🙂 Taky jsem tam šla s obavou, ale byla zbytečná 🙂

 7. mona napsal:

  Zdravím vás, proč u notare dát udělat kopii tu ověřovat? Když mám 2 kusy z katastru a mel se ověřovat jeden výtisk z KU. Díky mona

  • tomáš marný napsal:

   Milá mona,
   ověření u notáře je z určitého důvodu nutné, protože se prokazuje dvakráte potvrzení od státu o platnosti dokladu ve 12 hodin. Schováš si ho doma a to je vše…..
   tm

 8. tauri napsal:

  Hezký den,
  Pane marný, stačí si o výpis zajít tedy na obecní úřad, nebo musím přímo na katastr kraje?
  Z výpisu KN online Vám stačí zaslat jen polohu pozemku a přilehlých oblastí k němu náležitých?
  Myslím do data 16.12…Kdyby se to nezaregistrovalo i u Říšského k. tak je celkově List Vlastnictví k ničemu? A jinak mapa k tomu musí být též? Nějak se v tom nevyznám, že se tu mapy nedělají..:(
  Děkuju moc za rady a pomoc.
  Krásný zbytek dne přeju 🙂

  • tomáš marný napsal:

   Milá (ý) tauri
   stačí poslat kopiijenom LV. Mapa není nutná. Jedou to vyřídit mezi vánocemi a novým rokem…..
   Každý si tam ale může zajet sám….
   tm

 9. mona napsal:

  Posílat ověřený nebo neomezený. Díky mona

  • tomáš marný napsal:

   Milá mona,
   stačí poslat fotokopii s razítkem na dvanáct hodin a to elektronickou formou na uvedený mejlík…..
   tm

 10. Franta napsal:

  A jak je to s plnou mocí, aby ten kam to pošlu mohl tento LV zaregistrovat u Říšského katastru ? Bez té plné moci to snad nejde, nebo ano ?

  • tomáš marný napsal:

   Milý franto,
   na zapsání se tam nepotřebuje žádná plná moc. Je to jenom registr půdy dle tehdejších zákonů, které platí i dnes…..
   tm

 11. Anna napsal:

  Milý tm, děkuji, že ses nám vrátil…

  Dotaz k článku:
  Udělají na KÚ potvrzení o pozemku z jiného kraje ČR? Je to stejně platné?

  Stačí udělat 1 LV a ten si následně nechat potvrdit u notáře a tím se získá to požadované druhé potvrzení od státu?

  Nebo je skutečně potřeba si nechat ověřit dvě LV? Vždyť si ho notář po ověření nenechá, vrátí mi ho…

  Je možné to druhé ověření udělat na CzechPointu (30 Kč)?

  Náklady na 1 pozemek (je-li jednostránkový výpis): 2 x LV (100,-) = 200,- Kč, 1 x mapa (50,- Kč), ověření u notáře (asi 100 Kč?) tedy asi …. 350 Kč

  Děkuji

  Anna

  • raja napsal:

   Milá anno,
   je důležité to udělat u notáře, nikoliv u CzechPointu. Notář stojí 36 Kč. Tak tedy, udělat následující:
   Náklady na 1 pozemek (je-li jednostránkový výpis): 2 x LV (100,-) = 200,- Kč, 2 x mapa (100,- Kč), ověření u notáře (asi 36 Kč?) tedy asi …. 336 Kč
   Takto je to správné…..
   raja

 12. Maroš napsal:

  Pre istotu to vešiam aj sem…
  TENTO ČLÁNOK NIE JE HOAX, ALE POKRAČOVANIE TRETEJ RÍŠE!!!
  Keďže som svoj dom nadobúdal kúpno-predajnou zmluvou formou notárskej zápisnice, a teda je v centrálnom registri, a pred súdom má ako dôkazový materiál
  so všetkými náležitosťami prednosť, a ďalej, že všetky náležitosti vrátane jednoznačnosti vlastníctva registruje aj obec, ktorá na tomto základe vyrubuje miestnu daň, a ďalej pochybujem, že by si niekto v Nemecku mohol nárokovať na majetok slovenskej obce, ktorá nie je zadĺžená konkrétnemu EU subjektu, pod čo nespadá súkromný majetok občanov, tiež si myslím, že takýto akt zabrania – konfiškácie by bol aktom agresie – čo samozrejme nevylučujem, lebo tohoto je plná história vojen. Avšak – ako pozorujem tendencie EU a zhromažďovania údajov – aj Slovenská republika má zo sčítania obyvateľstva a ich majetku určité štatistické výstupy, ktoré poskytuje EU, čo nie je 2x taktické, avšak zaslať niekde do Krakova veľmi podrobné katastrálne údaje – bez právnej opory – to je ako túlavému psovi zavesiť údenú klobásu pred nos! Takéto listiny sa totiž potom veľmi ľahko falšujú – A VY MUSÍTE DOKAZOVAŤ OPAK!
  Takže – čo ak takto vystrašeným občanom zabavia-ukradnú to, na čo zbytočne unáhlene upozornili, že to vôbec vlastnia? Celé mi to analogicky pripomína povinnosť nosiť dávidovu hviezdu – ak si ju nemal – mohol si čakať problémy, ak si ju mal – bol si terčom týchto samotných problémov automaticky.
  Takže – namiesto neuváženého konania v časovej tiesni na základe vyjadrenia akýchsi právnikov, by som radšej vykonal hromadný PREDVIANOČNÝ nátlak na politické strany a médiá!!! Toto stále je politický problém, každá komasácia pôdy, či znárodnenie – zospoločenštenie majetku. Obsadenie – anexia štátu – to už je akt vojny!

  Objektívne – tieto „socialistické“ tézy o majetku patriacom všetkým – podľa ich potreby, sa objavili už vo vyjadreniach Tomáša Akvinského, a rozhodne by som ich nebral na ľahkú váhu! Bližšie k tomu pojednávajú 2 prednášky profesora Waltera Veitha k biblii a biblickému projektu, a celé to súvisí s projektom NWO!
  Opakujem – toto je politický problém CHCENIA A ZVÔLE, nie právnický problém, pretože zvykové právo vlastniť – a keď spoločne, tak je určite minimálne v rámci rodiny-klanu, a nie v rámci svetoobčianstva, o čom dokážu Papuánci presvedčiť každého Európana, ktorý by im vstúpil na teritórium a privlastnil si – podľa „potreby“ – nejaké spoločné prasiatko! Zožrali by ho ako to prasiatko!
  Teritorialita a pocit „vlastníctva“ je nielen prirodzený kultúrny fenomén celého ľudstva, ale aj geneticky podmienená väzba na určité zdroje umožňujúce prežitie.
  Z TOHTO DÔVODU, AJ KAŽDÝ PES STRÁŽI SVOJE – NIE „TO VAŠE“!

  A z toho vyplýva aj riešenie – aktívny odpor a sebaobrana – nie razítko v lajne na 12 hodinách – zvlášť ak to červené guľaté je s vyššou právomocou!

  Tiež musím upozorniť na analógiu – napr. údaje o vašom DNA a potenciálne ohrozenie vášho života v prípade, ak ste kompatibilný s niekym bohatým, ktorý si môže dovoliť kúpiť svoj život za vašu smrť! Tu vám nepomôže – analogicky – žiadne odmietavé vyhlásenie do registra banky darcovských orgánov – analogicky – nejaký kataster v Krakove. Kto bude vyslovene potrebovať práve vaše srdce, alebo pečeň, tak ho nezastaví žiadna úradná, alebo etická prekážka – viď „darcovstvo“ orgánov vojakov nezvestných v ukrajinskom konflikte. Ľudia vedia byť riadne svine!
  Takže ešte raz – áno, treba to preveriť a zburcovať verejnosť – ono aj preposratí novinári niečo vlastnia, detto policajti, detto lokálni politici. Toto ich zaujímať musí! A bez nátlaku verejnosti na „vládu“ prídu o to svoje tiež – v tomto sme ako jeden papuánsky klan! A toto sakra smrdí vlastizradou!

  Vyslovene odporúčam otázkami – dotazmi kontaktovať jeden veľmi seriózny web, ktorý minimálne 12 rokov zadarmo pomáha verejnosti, a ktorý je akoby v mentálnom predstihu výstižný už svojím názvom – VYVLASTNENIE! Taktiež odporúčam zasypať týmto problémom celý bulvár, sociálne siete a ústredia politických strán! Pokiaľ je toto pravda – každá vláda, ktorá zamlčiava pred svojím národom tieto zásadné skutočnosti – musí prirodzene padnúť! Ešte poznámka – hromadným zberom osobných dát je poverené ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, tak sa prosím nebavme o pohodlnosti, ale o bezpečnosti osobných, vrátane majetkových údajov!
  Kto chce mať pokazený nie len jeden deň, nech začne týmto – toto je
  o reálnom fašizme a protektoráte – o podmienkach vlastníctva vo fašizme!
  ZRUŠILI TVOJ ZÁKON 2. ČASŤ – PROF. WALTER VEITH
  https://www.youtube.com/watch?v=QbM7T7RW1MI

  http://www.vyvlastnenie.sk/
  https://www.youtube.com/watch?v=FM7RS_tyaDQ&list=PLSDt0N_mz0OHS3nsWiAUlQQtxBxBs2lN3

 13. Maroš napsal:

  Ešte dodatok k téme z iného zdroja:

  Utečenci. Bude sa kvôli nim vyvlastňovať aj u nás tak, ako v Nemecku?
  Reklama:

  Niekde som čítal, ze Nemecko má dosť veľké problémy s utečencami s ohľadom na možné vyvlastňovanie pozemkov a pôdy. Týka sa to najmä d zaberania súkromných neobývaných budov a domov či v krajných situáciách priameho vyvlastňovania. Myslite si, ze sa to môže odraziť aj u nás a ako? Sú tam nejaké riziká?
  28. 10. 2015

  Zdroj: vyvlastnenie.sk
  Reklama:

  Podľa medializovaných informácií sa to údajne v Nemecku deje.

  Ale Nemecko je z hľadiska politickej kultúry, rešpektu k pravidlám, disciplíne, poriadku, rešpektu k vlastníctvu a vzájomnej ohľaduplnosti na úplne inom stupni ako Slovensko. Kvalita právneho štátu je odlišná. Slovenské vyvlastňovanie je preto asi niečo úplné iné ako vyvlastňovanie v Nemecku.

  Vzhľadom na momentálne nálady v slovenskej spoločnosti dnes nepredpokladám, že by hrozilo vyvlastňovanie kvôli zabezpečeniu bývania utečencov.

  Teraz, ak dovolíte, to na chvíľu preženiem a vychýlim v mysli kyvadlo do opačnej strany.

  Ak by hypoteticky vláda vyhlásila, že je potrebné vyvlastňovať majetok obyvateľov kvôli ochrane pred utečencami, tak by s tým parlament asi nemal problém. Takmer nikto by asi proti tomu neprotestoval. Nečudovali by sme sa, aby by si to pochvaľovali aj tí, ktorí by potom dostali z úradu oznámenie, že štát ide vyvlastniť práve ich majetok.

  Zdá sa to absurdné, ale zákony, ktoré prijal slovenský parlament, to umožňujú. Za posledných dvadsať rokov sa v legislatíve postupne rozširuje zoznam dôvodov, pre ktoré Vám môže štát vyvlastniť Váš majetok. Kde sa to zastaví, to nevieme.

  Občianska iniciatíva „Za spravodlivé vyvlastňovanie“

  http://www.vyvlastnenie.sk

  e-mail: v y v l a s t n e n i e @ g m a i l . c o m

 14. kamik napsal:

  Tak jsem zvedla zadek a šla na katastr. Úřednice už věděla, stačilo když jsem řekla, že mám takovou prosbu. Měla tam ten Váš text vytištěný. Byla velmi nepříjemná, že žádné razítko přesně na 12 nedostanu, že na to není žádný předpis a ona tam nikomu nebude dělat blázna. Pak se k ní přidala ještě jedna, že už to řeší ředitel a jestli chci razítko na 12, tak ať si zajedu na jiný katastr. Chvíli jsme se dohadovaly, ale nakonec mi to dala. Taky jsem ten říšský katastrální úřad chtěla vidět na vlastní oči. Kontaktovala jsem 4 právníky u polských hranic. Nikdo o takovém katastru neví. Píšete, že si to můžeme zařídit sami. Tak prosím o adresu toho katastru. Jak si to mám zařídit, když nevím kde je a právníci o něm neví. Děkuji

  • tomáš marný napsal:

   Vážená (ý) kamík,
   rozbor je od právníků z Rakouska, kteří tomu rozumí a vědí co dělají. Tvrdili o tomto problému už v roce 2010 a já to taky kdysi zveřejnil.Dohledat si vše dle jednotlivých bodů můžete sami. Nechtějte po mně, abych Vás tam dovedl jako malé dítě za ručičku. Už jsem psal, že já osobně nevím, kde se úřad nachází a pokud lidé chtějí vše strčit pod nos a ještě s důkazy, tak je to jejich problém. Nemohu za to, že to Vaši právníci nevěděli. Zjištěte si to prosím sama, budu s nimi hovořit až příští týden…..
   tm
   ps: může Vám už být divné, že Vám nechtějí dát razítko na 12 hodin. V Rakousku to už také nechtějí dělat. Není to divné????? Sami moc dobře vědí, co to znamená….
   tm

   • Dagmar Vainova napsal:

    Moc prosim, muzete zavolat pravnikum v Rakousku, jaka je adresa Risskeho katastralniho uradu v Krakove a nebo nam dat jejich telofonni cislo, abychom se jich mohli zeptat. Potrebujeme vedet v jakem jazyce je treba vypis predlozit a zda registrace je platna od doby podani na tento urad

 15. Eva Cruz Laporte napsal:

  Dobry vecer, prosím mohl by jste mi zaslat kontakt na Vase rakouske pravniky. Rada bych se s nimi domluvila na pravnim zastoupeni v teto zalezitosti.
  Dekuji

  • tomáš marný napsal:

   Mílá evo,
   promiňte, tak to by bylo u nich už celé Rakousko a Německo…..
   tm

 16. Lenka napsal:

  1) Pokud v ČR mapy nepotvrzují, jak píšete v dodatku, tak to bude jen pouhý snímek mapy? 2) Proč je vše potřeba 2x a proč ještě třetí paré ověřené notářem? 3) Na základě jaké právní normy je čas jen do konce 2016? Co od 1.1.2017 vstupuje v platnost, že se mění podmínky pro vyvlastnění? 4) Je někde možnost (např. na internetu i v cizím jazyce) vidět rozbor právníků popř. nějaký článek? Děkuji.

  • tomáš marný napsal:

   Milá lenko,
   vše jsem napsal v článcích a jestli někde něco je zveřejněno, nevím, nehledal jsem to. Všechny listiny jak právoplatný doklad si necháte u sebe doma. Až bude potřeba, napíši více…..
   tm

 17. Mirek napsal:

  Dobrý den.Zajímá mě zda se katastrální registrace vztahuje jen na bývalý protektorát nebo na celé uzemí státu

 18. Michal Kikuc napsal:

  Na Slovensku konkretne v Ziline na KU nepozna nikto peciatku na 12 hodin.
  Co s tym???

 19. Jirka napsal:

  Dobrý den. Když jsem schopen doložit vlastnictví nemovitostí naší rodiny před rokem 1914, tak nemusím nic řešit? Předem děkuji za odpověď. Jirka

 20. lada napsal:

  Dobrý den,
  jak to bude s nově nabytými nemovitostmi v roce 2017 (a dál)? Tím myslím, že když si někdo koupí nemovitost např. v lednu 2017, tak termín do konce roku 2016 pro registraci nemovitosti prošvihl (a v roce 2016 ta nemovitost stejně nebyla jeho). Postačí mu, když si nechá dát razítko na 12 hodin na katastrálním úřadě na LV a nebo musí udělat něco jiného – co? A nebo nic řešit nemusí, protože se stal vlastníkem až v roce 2017 a tak už může být v klidu, protože se na něj ten zákon o vlastnictví, který dobíhal do konce roku 2016 nevztahuje? (zajímá mě to, protože budu kupovat nemovitost)

 21. Nebuďte naivní a důvěřiví napsal:

  Lidi proberte se, někdo Vás tu tahá na vařený nudli a vy mu to baštíte!